Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj

24h Le Mans 2020 – znowu triumfuje Toyota!

Trzecia z rzędu wygrana Toyoty w 24h Le Mans, prezentujemy wam wyniki we wszystkich klasach.
Zwycięska Toyota TS050 Hybrid LMP1 24h Le Mans 2020

Tegoroczny 24-godzinny wyścig 24h Le Mans wygrał bolid zespołu Toyota Gazoo Racing, linię mety ostatniego 387. okrążenia na pokładzie Toyoty TS050 Hybrid przekroczył Kazuki Nakajima.

Wiemy już wszystko! Po pokonaniu 387 pętli toru Circuit de la Sarthe, 36 pitstopach zwycięża zespół Toyota Gazoo Racing. Poznajmy zwycięzców tegorocznych zmagań.

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej:

Zwycięski zespół z bolidem Toyoty oznaczonym numerem 8 (graf. 24h-lemans.com)

Najlepszy bolid to oczywiście konstrukcja jeżdżąca w topowej klasie prototypów Le Mans – LMP1. Tegoroczny triumf Japończyków potwierdza, że Toyota w ostatnich latach nie ma sobie równych. Japoński zespół Toyota Gazoo Racing triumował również w latach 2018 i 2019.

Zwycięski bolid Toyoty z nr 8 (fot. lemans.org)

Buemi, Hartley i Nakajima uzyskali podczas wyścigu najlepszy czas okrążenia 3:19,726, a średnia prędkość ich bolidu to 245,6 km/h. Pozwoliło to bolidowi Toyoty z numerem 8 pokonać 387 okrążeń toru.

Drugi z bolidów Toyoty – zajął w tym roku 3 miejsce. Kierowcy: Brytyjczyk Michael Conway, Kamui Kobayashi z Japonii oraz Argentyńczyk Jose Maria Lopez pokonali 381 okrążeń (fot. lemans.org)

Co ciekawe liczba okrążeń Toyoty, choć pozwoliła wygrać tegoroczne zmagania, nie jest rekordem w historii wyścigów 24h Le Mans. Ten – przy obecnej konfiguracji toru obowiązującej od 2007 roku wciąż należy do zespołu Audi Sport North America, który w 2010 roku jadąc bolidem LMP1 Audi TDI 5.5 V10 Turbo pokonał aż 397 okrążeń. Mimo to tegoroczne osiągnięcie Toyoty jest lepsze od wyniku z ubiegłego roku (wówczas przejechano 385 okrążeń), ale gorsze niż rezultat z 2018 roku, kiedy to zwycięska Toyota TS050 Hybrid pokonała 388 okrążeń. Drugi z bolidów Toyoty znalazł się na trzecim miejscu. Co rozdzieliło samochody z Japonii? Oto odpowiedz.

Drugie miejsce i największa średnia prędkość

Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej w tym roku uplasował się bolid topowej klasy LMP1 (co raczej nikogo nie dziwi) należący do zespołu Rebellion Racing.

Wiceliderzy tegorocznego 24h Le Mans – zespół Rebellion Racing, bolid z nr 1 i kierowcy (graf. 24h-lemans.com)

Prototypowy Rebellion R13 Gibson prowadzony przez Amerykanina Gustavo Menezesa, Francuza Normana Nato oraz Brazylijczyka Bruno Sennę (siostrzeńca trzykrotnego mistrza świata F1 – nieodżałowanego Ayrtona Senny), pokonał 382 okrążenia, ale to właśnie ten bolid uzyskał najkrótszy czas pojedynczego okrążenia – 3:19.264.

Drugi na mecie zameldował się bolid z nr 1 zespołu Rebellion Racing (fot. lemans.org)

Auto zespołu Rebellion wykręciło też największą średnią prędkość: 246,2 km/h. Kierowcy tego zespołu mieli tyle samo pitstopów co zwycięska Toyota – 36. Co zdecydowało o 5 okrążeniach różnicy w stosunku do lidera? Wyłącznie dłuższe postoje w boksie.

Liderzy klasy LMP2

Zwycięski zespół w klasie LMP2 (graf. lemans.com)

W klasie LMP2 zwyciężył brytyjski zespół United Autosports, a ich samochód – oznaczony numerem 22 Oreca 07 Gibson przejechał 370 okrążeń toru Circuit de la Sarthe. Najlepszy czas okrążenia tego zespołu to 3:29.709, a średnia prędkość 233,9 km/h. Brytyjski zespół uzyskał piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Zwycięzca w klasie LM GTE Pro

Zwycięzcy tegorocznego 24h Le Mans w klasie LM GTE Pro – Aston Martin (graf. 24h-lemans.com)

Najszybszym zespołem w tej klasie okazał się Aston Martin Racing. Trzej kierowcy wyczynowego Astona Martina Vantage AMR pokonali w ciągu doby 346 okrążeń toru Circuit de la Sarthe. Uzyskali oni także najlepszy czas okrążenia w tej klasie: 3:50,321. Najwyższa była również średnia prędkość: 213 km/h. Zespół w klasyfikacji generalnej uplasował się na 20 pozycji.

Klasa LM GTE Am – znowu Aston Martin

Zwycięzcy w klasie LM GTE Am (graf. 24h-lemans.com)

W ostatniej klasie pojazdów startujących w 24-godzinnym wyścigu 24h Le Mans najlepszy znowu okazał się samochód marki Aston Martin należący tym razem do brytyjskiego zespołu TF Sport. Dopasowany do regulaminowych wymogów klasy LM GTE Am Aston Martin Vantage AMR pokonał 339 okrążeń toru. Najlepszy czas okrążenia to 3:53,055, a średnia prędkość – 210,5 km/h. W klasyfikacji generalnej zespół uzyskał 24 lokatę.

“Dziadek” Bastien – dał radę!

A jaki rezultat osiągnął zespół, w którego szeregach znalazł się 74-letni Dominique Bastien – najstarszy kierowca, który kiedykolwiek wystartował w wyścigu 24h Le Mans? Wspominaliśmy o nim w naszym materiale ciekawostkowym opublikowanym przed wyścigiem.

Porsche 911 RSR nr 88 zespołu Dempsey – Proton Racing nieco ucierpiało, ale wyścig udało się ukończyć (fot. lemans.org)

Oznaczony numerem 88 Porsche 911 RSR zespołu Dempsey – Proton Racing wytrzymał trudy wyścigu, dojechał do mety po 24 godzinach i ukończył go na 47 miejscu w klasyfikacji generalnej. Kierowcom udało się pokonać 238 okrążeń toru ze średnią prędkością 208,4 km/h. Najlepszy czas okrążenia jaki uzyskał ten zespół to 3:55,339. Tym samym Bastien został najstarszym kierowcą w historii, który ukończył morderczy dla ludzi i maszyn wyścig 24h Le Mans.