Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Browsing Category

Testy samochodów

304 posts

Moto testy

Hatchback, sedan, kombi, SUV, roadster – bez względu na typ nadwozia, każdy model samochodu musi przejść kompleksowe badania i moto testy. Można je porównać do tych, którym poddawani są sportowcy, aby w świetle jupiterów dostać się do panteonu ikon i sław znanych z aren całego świata. By samochód został dopuszczony do ruchu, obowiązkowo musi zostać poddany morderczym próbom i testom „wydolnościowo-sprawnościowym”, z których wychodzą jedynie auta bliskie ideałom.
Z Automotyw dowiesz się, przez jakie auto testy muszą przebrnąć samochody, abyś mógł z nich korzystać na co dzień. Stań się jednym z naszych ekspertów na naszym kanale YouTube i zostaw swoje opinie na temat przetestowanych przez siebie aut.
samochody

Sprawność auta – testy i ich krótka historia oraz założenia badań

Testy samochodowe nie wynikają z potrzeb współczesnej inżynierii. Ich początku należy doszukiwać się jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, kiedy to w 1939 roku Bela Barenyi (węgierski inżynier), ku uciesze dzisiejszych ekscentrycznych testerów Clarksona, Hammonda i May’a, w celach badawczych zaczął rozbijać auta o mur. Wyniki testów zapoczątkowały wprowadzenie wielu zmian. Wzmocniono konstrukcję samochodów i zmieniono układ kierowniczy. W latach 70. praca European Experimental Vehicles Committee przyczyniła się do rozwoju procedur i wdrożenia zaawansowanych urządzeń, za pomocą których sprawdzano bezpieczeństwo i sprawność aut.

Zalążkiem do wprowadzenia bardziej rygorystycznych metod badawczych stały się moto testy porównawcze samochodów, a w zasadzie ich rozbieżne wyniki. Rezultaty pomiarów producentów samochodów mijały się z tymi przedstawionymi przez niezależne organizacje testowe. Ten dysonans wynikał z różnic między wartościami i priorytetami, na jakie stawiał koncern samochodowy, a jakimi kierowały się ów instytucje.

I tak, po pewnym czasie, na listę niezbędnych badań weszły crashtesty samochodowe. W 1979 roku NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) wprowadziła New Car Assessment Programme (NCAP), zgodnie z którym test samochodowy odbywa się przy większych prędkościach, niż to było dotychczas. Każdy kierowca, głównie za pośrednictwem kampanii społecznych, choć raz widział co dzieje się z bryłą pojazdu podczas kontrolowanych zderzeń. Już ponad dwie dekady niezależna organizacja European New Car Assessment Programme (EURO NCAP) przeprowadza testy aut osobowych, rozbijając je za zamkniętymi drzwiami swojej strefy zgniotu.

Podobnie rzecz się ma w przypadku rygorystycznej pod względem auto testów amerykańskiej organizacji Insurance Institute for Highway Safety czy japońskiego JNCAP. Dziesiątki samochodów trafiają pod obserwację specjalistów, których głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa biernego. W jego obszarze badane są skutki kontrolowanych wypadków i tego, co dzieje się z poszczególnymi elementami wyposażenia i strefami samochodu – konstrukcją nadwozia, konstrukcją wnętrza kabiny, pasami bezpieczeństwa, poduszkami powietrznymi, szybami, zagłówkami, fotelikami dziecięcymi, układem paliwowym, mocowaniem silnika i wieloma innymi.

Na zderzeniowe testy samochodów składają się cztery elementy:

 • Zderzenie czołowe – auto test polega na uderzeniu w przeszkodę przy prędkości 64 km/h.
 • Zderzenie boczne – moto test polega na uderzeniu z prędkością 50 km/h w bok samochodu od strony kierowcy.
 • Zderzenie z pieszym – przy pomocy manekinów/fantomów przeprowadza się test samochodów, który obrazuje, co dzieje się z poszczególnymi strefami auta w momencie zderzenia z człowiekiem. W tym badaniu pojazd porusza się z prędkością 40 km/h.
 • Zderzenie ze słupem – testy samochodów podobne do uderzenia bocznego, z tą różnicą, że napierająca przeszkoda jest znacznie węższa. Samochód ustawiony jest na platformie, która z prędkością niespełna 30 km/h uderza w słup zgniatający boczną część auta.

test auta

Surowa ocena samochodów osobowych pod względem ekologii

Kontrolowane zderzenia to nie jedyne testy motoryzacyjne, jakie przechodzą auta osobowe. We wrześniu 2015 roku wybuchła afera związana z jednym z największych koncernów samochodowych. Pod lupą ekspertów znalazł się Volksawagen. Dieselgate, bo tak też zaczęto określać ten rodzaj skandalu, był związany z błędnym pomiarem emisji spalin (tlenkiem azotu) w silnikach Diesla TDI przeznaczonych na rynek amerykański. Podczas testów odbywających się w laboratorium pomiary wykazywały 40 razy niższy, niż w rzeczywistości, stopień zanieczyszczeń. Dzięki temu samochody spełniały wszelkie normy, które dopuszczały je do ruchu.

Okazało się, że taki rezultat uzyskiwano dzięki zamontowanym w aucie systemie manipulującym wartościami, który aktywował się wtedy, kiedy był najbardziej potrzebny. Odkrycia dokonano po tym, jak zestawione auto testy i ich wyniki z USA i Europy były od siebie mocno oddalone. Gdy cały proceder wyszedł na jaw, Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (Enviromental Protection Agency – w skrócie EPA) – zawiadomiła koncern o naruszeniu Ustawy o Czystym Powietrzu. Po nagłośnieniu afery Volkswagen stał się obiektem kontroli na całym świecie. Koncern zanotował mocny spadek notowań w zaledwie kilka dni od ujawnienia dieselgate. Według wstępnych ustaleń na drogi Stanów Zjednoczonych trafiło 500 tysięcy niemieckich samochodów i aż 11 milionów aut Volkswagena na rynek europejski z zainstalowanym oprogramowaniem manipulacyjnym.

Trzymając się od początku nomenklatury sportowej, pojazdy przechodzą zarówno moto testy sprawnościowe, jak i wydolnościowe. Przykład dieselgate pokazuje, jak istotne są również pomiary zanieczyszczeń emitowanych przez auta. Jak wyglądają pomiary? Co jeszcze znajduje się na liście badanych obszarów? Jak wyglądają testy samochodów osobowych? O tym w dalszej części artykułu.
auto elektryczne

Auto testy – co wchodzi w skład badań?

Testy samochodowe dotyczą nie tylko gotowych prototypów, ale ich poszczególnych podzespołów. Cytując klasyka, drzwi w Twoim aucie otwierasz tyle samo, ile zamykasz. Logiczne. Przeciętny kierowca każdego dnia robi to około 10 razy. Oznacza to, że tylko w przeciągu 12 miesięcy drzwi są otwierane i zamykane średnio 3650 razy. Koncerny testują mechanizm przy pomocy automatów, które eksploatują zawiasy do momentu, aż te zostaną uszkodzone. Na tej podstawie określa się jaki cykl powinny wytrzymać drzwi w aucie. To samo dzieje się z silnikami. Podłączone do komputerów pracują bez przerwy, aby sprawdzić ich wytrzymałość w różnych warunkach termicznych, obciążeniowych i innych.

Poza testami mającymi miejsce za zamkniętymi drzwiami inżynierów badania prowadzone są również w warunkach drogowych. Z uwagi na to, że moto testy laboratoryjne nie będą w pełni miarodajne, samochody zjeżdżają z taśmy i wyruszają w trasę, by zweryfikować, jak zachowują się podczas zwyczajnej jazdy, jak działają urządzenia zainstalowane na pokładzie, i w końcu, jakie samochód ma osiągi i ile w rzeczywistości spala. Dieselgate wpłynął na dotychczasowe standardy, które ulegają cyklicznym zmianom. Dzięki temu producenci są zobowiązani do podawania wyników uzyskanych przez auta poza pracownią, a nie jedynie tych osiąganych w zaciszu własnego „podwórka”.

Liczba metod badawczych auta jest ogromna. Jakie testy na samochód trzeba przeprowadzić, zależy głównie od przeznaczenia pojazdu i nadwozia. Inaczej podchodzi się do testów samochodów stricte sportowych, inaczej zaś do aut terenowych przystosowanych do nierównych i piaszczystych dróg. Chcąc nakreślić, z czym muszą mierzyć się pojazdy dwuśladowe, skupiliśmy się na sześciu najważniejszych testach inżynieryjnych.

volvo

Zderzenie auta – testy samochodów w strefie zgniotu

Jak już zdołaliśmy wcześniej ustalić, auto testy zderzeniowe przeprowadzane są przez niezależną organizację EURO NCAP. Auta w tym badaniu podlegają pięciostopniowej ocenie. Aby zdobyć najwyższą notę, pojazd musi wypaść celująco w momencie kontrolowanego wypadku. Na wynik ma wpływ liczba układów zapobiegających incydentom na drogach, a także ich aktywność. W skład badań wchodzą systemy:

 • stabilizacji toru jazdy (ESP),
 • mimowolnego opuszczenie pasa ruchu,
 • informacyjny dla kierowcy i pasażerów o niezapiętych pasach,
 • informacyjny o zagrożeniu uderzenia w inny pojazd,
 • informacyjny o ograniczeniach prędkości.

Całość zamykają testy aut pod względem bezpieczeństwa fotelików dla dzieci, a także symulacyjne wypadki z udziałem pieszych. Niezależnie od tego czy crashtest dotyczy Fiata Multipla czy BMW serii 7, oba auta muszą spełnić surowe normy, aby otrzymać maksymalną notę.

Auto testy zderzeniowe polegają zatem na inicjowaniu w pełni kontrolowanych wypadków. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, takie badania przeprowadzane są w różnych konfiguracjach – zderzenie czołowe, boczne, w tył samochodu. Poza wiedzą na temat auta, uzyskiwane są informacje na temat tego, co dzieje się wewnątrz kabiny. W momencie zderzenia analizie poddawany jest układ sylwetki manekina oraz “obrażenia”, jakich doznał. W przypadku dzieci, jak się okazuje, dużą rolę odgrywa fotelik aniżeli sam samochód. Za pomocą urządzeń pomiarowych i zainstalowanych kamer uzyskiwane są filmy (video testy samochodów), na podstawie których zbiera się dane dotyczące oddziaływania siły uderzenia na ciało.
Fotelik samochodowy

Testy pojazdów pod względem spalania i emisji spalin

Na gruncie europejskim parametry dotyczące spalania i emisji zanieczyszczeń uzyskuje się na podstawie badania WLTP (World Harmonized Light Wehicle Test Procedure), które wyparło dotychczasowy cykl NEDC (New European Driving Cycle). Spalanie dla każdego kierowcy jest jednym z najważniejszych parametrów – to ono wpływa w dużej mierze na wybór tego, a nie innego auta. Cykl NEDC początkowo stanowił główny fundament testów laboratoryjnych. Jednak przyjęty model badania okazał się zawierać nieprawidłowości. A zatem auto test wykorzystujący cykl NEDC nie odzwierciedlał w żaden sposób tego, ile w rzeczywistości samochód spalał paliwa. Ponadto inżynierowie, wprowadzając z roku na rok coraz to nowsze i bardziej zaawansowane jednostki napędowe, te w czasie pomiarów zaczęły dawać jeszcze lepsze wyniki niż ich poprzednicy. W 2015 roku zaobserwowano, że różnica w spalaniu między testami laboratoryjnymi, a w rzeczywistym ruchu wyniosła aż 42%. Na czym polega pomiar według NDAC? W dużym skrócie jest to test aut składający się z 4 tur imitujących jazdę po mieście, jak i poza nim. Auto z włączonym silnikiem stoi w miejscu, by po kilku sekundach rozpędzić się do wymaganej prędkości, zwolnić i znów zatrzymać. Każdy z 4 etapów wyróżnia inny czas postoju i inne prędkości.

WLTP natomiast został opracowany, biorąc pod uwagę rzeczywistą średnią temperaturę powietrza w Europie – około 13 stopni Celsjusza (dla porównania NDAC odbywał się przy ponad 20 stopniach Celsjusza), wyposażenie auta, a także konfiguracje wersji silnikowych i przekładni. Wyniki podawane są dla różnych wersji samochodów – ekonomicznych i tych spalających większe ilości litrów paliwa. W WLTP wydłużył się czas pomiaru, a także uwzględniono masę auta. Na tej podstawie twórcy WLTP wyróżnili 3 kategorie samochodów pod względem wskaźników mocy – europejskie pojazdy będą należeć do kategorii nr 3 ze względu na wskaźnik mocy, który przekracza 34 kW na tonę. W obrębie tej kategorii mamy do czynienia z kolejnymi podgrupami, etapami moto testów. Są ich cztery.

 1. Pierwszy polega na jeździe samochodem przy niskich prędkościach. Auto test trwa szybkie 589 sekund. Pojazd pokonuje 3 kilometry, uzyskując w tym czasie maksymalną prędkość 56,5 km/h. 26,5% czasu pojazd stoi bez ruchu.
 2. Podczas drugiego etapu auto porusza się ze średnią prędkością wynoszącą 39,4 km/h. Maksymalna prędkość to 76,6 km/h. Przez 11,1% czasu badania samochód stoi. Te testy aut trwają zaledwie 433 sekundy. Długość toru jazdy jest równa 4,7 km.
 3. Trzeci etap to już dużo większe prędkości pojazdu. Testy auta trwają 455 sekund. Na torze jazdy o długości 7,2 km, samochód osiąga średnio 56,5 km/h. Maksymalna prędkość to 97,4 km/h. Okres postoju to 6,8% trwania całego etapu.
 4. Ostatni etap wyróżniają najwyższe parametry prędkościowe. Auto test trwa 323 sekundy, podczas której samochód jedzie ze średnią prędkością 94 km/h. W momencie uzyskania wysokich obrotów silnika pojazd porusza się ze stałą prędkością 131,3 km/h. Czas trwania próby wynosi zaledwie 2,2% całego badania.

Aby wyniki stały się najbliższe temu, jaką informację otrzymuje klient w czasie kupna pojazdu, dodatkowo przeprowadza się test aut w ruchu ulicznym – RDE (Real Driving Test). Samochód poddany testom zostaje wyposażony w miernik – jest on montowany tuż nad rurą wydechową. Urządzenie jest sporych rozmiarów. Jego zadaniem jest pomiar wydobywających się zanieczyszczeń.

Zgodnie z normami europejskimi, od 1 września 2017 roku każdy samochód jest poddawany WLTP i RDE. W styczniu 2021 roku wprowadzono współczynnik zgodności na poziomie 1,5 – oznacza on, że emisja tlenków azotu nie może przekraczać 120 mg/km. Najpóźniej w 2023 roku ten współczynnik ma zmaleć do poziomu 80 mg NOx/km.
auto emisja spalin

Ocena samochodów pod względem aerodynamiki

Test auto, uwzględniający typ nadwozia i jego aerodynamikę, jest ściśle związany z emisją spalin. Opracowywanie nowych projektów silnika, biorąc pod uwagę coraz bardziej rygorystyczne przepisy, jest szalenie drogie. Jak twierdzą sami inżynierowie, lepiej jest (uwzględniając koszty) dopracować kształt nadwozia tak, aby wpływ oporu ruchu powietrza na samochód był jak najmniejszy. Dzięki temu obniży się spalanie i emisja zanieczyszczeń.

Na opór ruchu składają się wszystkie siły, które przeciwdziałają ruchowi samochodów. To znaczy:

 • siła oporu aerodynamicznego,
 • siła oporu dotycząca wzniesień,
 • siła oporu toczenia,
 • siła tarcia wewnętrznego (łożyska kół, skrzynia biegów).

Gotowe projekty nadwozia poddawane są testom w tunelu wiatrowym. Dzięki temu inżynierowie mogą dostrzec, jakie elementy auta warto skorygować, lub jaki układ spoilerów i splitterów zastosować. Modyfikacje nadwozia przekładają się na rzeczywiste wyniki spalania. Przed projektantami i inżynierami stoi bardzo ważne zadanie. Z jednej strony starają się uzyskać optymalny profil pojazdu, z drugiej zaś muszą zachować cechy marki i modelu auta, aby nie stracić charakterystycznej linii nadwozia wyróżniającej samochód na rynku.
Bugatti Chiron

Test auta pod względem jego szczelności

Samochód nie może zjechać z taśmy i trafić wprost do salonów jeżeli nie przejdzie moto testu w strugach deszczu. W specjalnych tunelach poddaje się testom zarówno gotowe prototypy, jak i podzespoły pojazdów. Komory mogą imitować mżawkę, oberwanie chmury, a także armatki wodne uderzające silnym strumieniem w karoserię auta. Po ekstremalnych warunkach przychodzi czas na te bardziej realne. Samochody trafiają na przygotowany tor, gdzie pokonują kałuże, dłuższe odcinki zalane wodą, a także kurtyny wodne.

samochód w deszczu

Pustynne auto – moto testy w pyle i wysokich temperaturach

Ekstremalne warunki pustynne nie są przeznaczone dla każdego modelu samochodu. Wysoka temperatura, wszechogarniający pył i piasek widoczny po sam horyzont to dla poszczególnych podzespołów prawdziwy auto test na wytrzymałość. Ruchome części samochodu są szczególnie narażone na ostre drobinki ziaren mineralnych, które mogą zatrzeć silnik. Jest to też sprawdzian dla układu chłodzenia, klimatyzacji, płynów krążących w „krwioobiegu” auta i ogumienia. Nie trzeba być uczestnikiem Rajdu Dakar, aby wiedzieć co dzieje się wewnątrz samochodu przy mocnym nasłonecznieniu. Podróżowanie w warunkach pustynnych przy ekstremalnych temperaturach jest niebezpieczne. Dlatego też takie testy samochodów (SUV, Pick-up, inne)  stosuje się przy modelach przystosowanych do cięższych warunków terenowych.
Test auta na pustyni

Głośne samochody – ocena aut pod względem akustyki

NVH (Noise, Vibration, Harshness) jest parametrem, który uwzględniany jest przy moto testach dotyczących poziomu hałasu, wibracji, akustyki, a nawet psychoakustyki. Celem badań jest uzyskanie jak najlepszych, czyli najcichszych, wskaźników głośności. Aby tego dokonać, opracowywane są nie tylko poszczególne podzespoły silników, które mają zagwarantować niższy poziom hałasu. W skład testów wchodzą elementy innych mechanizmów, jak np. wiatraki w systemie chłodzenia. Ponadto dużą wagę przykłada się do konstrukcji zewnętrznej nadwozia, na którą oddziałuje opór powietrza i tarcie, wywołujące wibracje i dźwięk.

Pomiary wykonywane za pomocą zaawansowanych systemów poddawane są szczegółowej analizie. W skład urządzeń pomiarowych wchodzą między innymi mikrofony oraz czujki odbierające drgania. Takie testy aut odbywają się przy zróżnicowanych poziomach obciążeń silnika. Test auto głośności i wstrząsów polega na rejestrze obu wskaźników podczas pracy silnika. Najważniejszy parametr to ten związany z hałasem odbieranym w kabinie.

Końcowy etap procesu, po uzyskaniu akceptowalnych poziomów akustycznych i wibracyjnych, polega na przeniesieniu wartości na produkcję seryjną pojazdów.

Auto test hałasu

Popularne auta – testy używanych samochodów – TOP 10 w 2021 roku

Moto testy i oceny samochodów, opinie kierowców, dane z popularnych serwisów ogłoszeniowych – wzięliśmy pod uwagę wiele czynników, aby w rezultacie stworzyć listę używanych aut, które najczęściej trafiają na polskie drogi. I tak z przeprowadzonych badań uzyskaliśmy odpowiedź na to, które z aut można uznać za króla szos 2021 roku. Okazuje się, że Polacy szukają najczęściej samochodów z niemieckim paszportem.

 1. Na lidera w tym zestawieniu wyrosło BMW serii 3.
 2. Tuż za nim znalazło się Audi A4.
 3. Dalej brat zwycięzcy BMW serii 5.
 4. Na dalszych miejscach pojawił się Volkswagen Golf.
 5. Używane Audi A6.
 6. Opel Astra.
 7. Volkswagen Passat.
 8. Audi A3.
 9. Ford Focus.
 10. Stawkę zamknęła Skoda Octavia.

Bmw E90

Używane i nowe auta – testy, opinie, porównania samochodów. Znajdź to wszystko w Automotyw.com!

Każde auto i każdy jego element, ten najmniejszy, jak i większy, poddawany jest szczegółowym badaniom, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo, komfort, przyjemność z jazdy, a także cyklicznie obniżać emisję spalin dla poprawy jakości życia. Motoryzacja, testy i opinie, badania – wszystkie obszary wpływające na rozwój aut postępują z roku na rok. Żywimy nadzieję, że przykre doświadczenia z przeszłości staną się jedynie lekcją dla współczesnych inżynierów. Wszakże to oni odpowiadają za gotowe czterokołowe produkty, którymi mamy przyjemność jeździć. W Automotyw bierzemy pod lupę wszystkie dwuślady. Od nas dowiesz się, jak wypadły testy samochodów używanych, jak i nowych modeli spod igły. Twoja opinia jest dla nas tak samo ważna. Zostaw swoje recenzje aut na naszym profilu Facebook.

Dołącz do forum użytkowników samochodów, dla których pasja spotyka się z inżynierią. Wyrusz z nami i razem przeprowadźmy auto-moto test tysięcy modeli. Wybierz prostą drogę do stania się ekspertem w dziedzinie motoryzacji. O samochodach wiemy wszystko. Subskrybuj nas i dołącz do automotyw.com.
recenzja auta