Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Alfa Romeo w rajdzie 1000 Miglia

Alfa Romeo Mille Miglia (fot. mat. prasowe)
Alfa Romeo Mille Miglia (fot. mat. prasowe)_3

Alfa Romeo, weźmie udział w 39. Rajdzie „1000 Miglia”.To wydarzenie, o którym Enzo Ferrari mówił, że to „najpiękniejszy wyścig na świecie”. Tegoroczna edycja rozpocznie się 16 czerwca w Brescii i potrwa do 19 czerwca, a jej trasa przebiegać będzie przez jedne z najbardziej malowniczych miejsc we Włoszech. 

Alfa Romeo i 1000 Miglia

Alfa Romeo Mille Miglia (fot. mat. prasowe)
Alfa Romeo Mille Miglia (fot. mat. prasowe)

W 39. edycji Rajdu, będącego od wielu lat trochę rywalizacją, trochę przygodą, pojawią się zabytkowe auta o bezcennej wartości. Zgodnie z regulaminem, w „1000 Miglia” mogą uczestniczyć tylko te modele, które startowały w regularnych zawodach, odbywających się w latach 1927-1957, notabene wygrywanych jedenaście razy przez Alfy. To nigdy niepobity rekord, który stanowi o więzi między Alfą i „1000 Miglia”.

Trasa w 2021

Tegoroczne zawody, odwzorowujące tradycyjną trasę z Brescii do Rzymu i z powrotem, z przystankami w Viareggio i Bolonii, proponują absolutną nowość w stosunku do ostatnich edycji: kierunek jazdy będzie przeciwny do ruchu wskazówek zegara, jak to często miało miejsce podczas klasycznych zawodów. Co więcej, w tym roku załogi po raz pierwszy zmierzą się zarówno z przełęczą Cisa (w pierwszym etapie), jak i z przełęczami Futa i Raticosa (w trzecim dniu).

Klasyczne Alfy Romeo i nie tylko

Alfa Romeo Mille Miglia (fot. mat. prasowe)
Zwycięstwo dla Alfa Romeo w 2019 Mille Miglia (fot. mat. prasowe)

To prestiżowe wydarzenie co roku wzbudza podziw i ciepłe powitanie licznych widzów. Jak zwykle wezmą w nim udział jedne z najcenniejszych zabytkowych modeli Alfy Romeo, należące do kolekcji Heritage, działu zajmującego się ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego marek Fiat, Lancia i Abarth.

„Przekraczać przyszłość”

Ten rodzaj wydarzenia, oprócz swojej wartości historycznej, stanowi autentyczne połączenie przeszłości z przyszłością. Nie ma więc w tym żadnego przypadku, że hasło tegorocznej edycji Rajdu „1000 Miglia” brzmi „Przekraczać przyszłość” („Crossing the future”), co podkreśla znaczenie innowacji technologicznych w motoryzacji, wartość historyczną tych legendarnych zawodów oraz siłę napędową w kierunku mobilności przyszłości.

Heritage Stellantis

Logo Stellantis (fot. mat. prasowe)

Alfę Romeo z Rajdem „1000 Miglia” łączy bardzo wiele. Dzięki kultowym modelom, zwyciężającym w przeszłości w rajdach i wyścigach, a nadal obecnym w zbiorowej społecznej wyobraźni, marka z logo węża w ciągu 111 lat swojego istnienia zapisała jedne z najbardziej chlubnych kart w historii sportów motorowych. W start zaangażowany jest dział Heritage Stellantis, który za pośrednictwem techników Officine Classiche, zapewnia nieocenione wsparcie, aby motoryzacyjne perełki z historycznej kolekcji Grupy mogły nadal rywalizować w najsłynniejszych zawodach przeznaczonych dla „weteranów”. Wystarczy przypomnieć sobie niezwykłą Alfę Romeo 6C 1500 SS (1928 r.) z Muzeum w Arese, która w 2019 roku wygrała właśnie „1000 Miglia” i ponownie weźmie w nim udział podczas tegorocznej edycji. Oprócz zajmowania się serwisem zabytkowych samochodów z kolekcji Grupy, eksperci działu Heritage będą do dyspozycji kolekcjonerów z całego świata, służąc pomocą w zakresie certyfikacji i renowacji zabytkowych samochodów marek Alfa Romeo, Fiat, Lancia i Abarth. 

Flota Alfa Romeo do dyspozycji organizatorów

Alfa Romeo Mille Miglia (fot. mat. prasowe)
Alfa Romeo 6C (fot. mat. prasowe)

Egzemplarz Giulia GTA pojawi się na Rajdzie „1000 Miglia” 2021, ale Alfa Romeo udostępni organizatorom wydarzenia flotę trzydziestu samochodów, aktualnych modeli Stelvio i Giulii, które, jako oficjalne samochody „1000 Miglia” 2021, będą trzonem logistyki dla oficjeli rajdu.

Total
0
Shares