Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Daimler dołącza do Stellantisa jako partner. Firma wykupuje udziały w przedsiębiorstwie zajmującym się ogniwami akumulatorowymi

Fabryka Factory 56 w Sindelfingen otwarta została we wrześniu 2020 roku (fot. Mercedes-Benz)

Daimler dołącza do Stellantisa jako partner w europejskim przedsięwzięciu ACC zajmującym się ogniwami akumulatorowymi

Mercedes-Benz koncernu Daimler przejmie 33 procent udziałów w firmie produkującej ogniwa akumulatorowe Automotive Cells Company (ACC), dołączając do pierwotnych założycieli projektu, Stellantisa i TotalEnergies.

Celem partnerstwa jest opracowanie ogniw i modułów akumulatorowych oraz „dążenie by Europa pozostała w sercu przemysłu motoryzacyjnego – nawet w erze elektrycznej” – powiedział dyrektor generalny Daimlera Ola Kaellenius w piątkowym oświadczeniu.

ACC będzie dostarczać Mercedesowi-Benzowi technologię akumulatorów od połowy dekady, oświadczył Daimler. W ramach umowy Daimler zainwestuje w projekt w przyszłym roku średnio trzycyfrową kwotę w milionach euro. Producent powiedział, że jego ogólna inwestycja ma być niewiele niższa od 1 miliarda euro.

ACC, który również otrzymał 1,3 miliarda euro z francuskich i niemieckich funduszy, ma posiadać 7 miliardów euro w kapitale własnym, pożyczkach i dotacjach, aby osiągnąć pożądaną moc 120 gigawatogodzin (GWh) do końca dekady.

Mercedes stanie się równorzędnym udziałowcem ACC wraz ze Stellantisem i TotalEnergies

Daimler obejmie dwa z sześciu miejsc w radzie nadzorczej producenta akumulatorów. Firmy będą wspólnie pracować nad rozwojem technologii baterii, w tym baterii o wysokiej zawartości krzemu i półprzewodnikowych.

Ruch Daimlera następuje po dużej aktywności i sporej liczbie dużych transakcji w całej branży. Każdy producent chce zapewnić wystarczającą podaż baterii w miarę wzrostu popytu. Dodajmy, że w Europie pojazdy elektryczne stanowiły w pierwszym półroczu 17 procent sprzedaży.

Osiem gigafabryk

Daimler ogłosił w lipcu 2021 roku swój cel, aby do 2030 roku stać się „całkowicie elektryczną” firmą. Producent planuje osiem gigafabryk, w tym jedną w USA i cztery w Europie z dotychczasowymi partnerami oraz z jednym nowym, nieznanym jeszcze partnerem, o mocy co najmniej 200 GWh.

Europa też chce produkować akumulatory

Chociaż europejscy producenci samochodów montują zestawy akumulatorów do samochodów elektrycznych, produkcja ogniw akumulatorowych – niezbędnych elementów składowych akumulatorów – jest zdominowana przez firmy azjatyckie.

– Wspólnie z ACC opracujemy i wyprodukujemy ogniwa i moduły akumulatorów w Europie – dostosowane do specyficznych wymagań Mercedesa-Benza – powiedział Kallenius. – To nowe partnerstwo pozwala nam zabezpieczyć dostawy i skorzystać z ekonomii skali.

ACC została uruchomione we wrześniu 2020 roku, jako wspólne przedsięwzięcie TotalEnergies i Stellantisa, do którego należą marki Peugeot, Citroen i Opel, a także Fiat i Chrysler.

ACC ma już powiązania z Niemcami: zapoczątkowana została inwestycja o wartości 2 miliardów euro w fabrykę ogniw akumulatorowych w Kaiserslautern, która ma rozpocząć produkcję w 2025 roku. Pierwsza fabryka ACC, w Douvrin w północnej Francji, ma rozpocząć produkcję w 2023 roku. ACC planuje rozbudowę swojej sieci w Europie.

Posunięcie Daimlera wynika z ograniczenia współpracy przemysłowej z sojuszem Renault-Nissan. Zarówno Renault, jak i Nissan, sprzedały swoje udziały w Daimlerze na początku tego roku, aby pomóc sfinansować swoją restrukturyzację.

Total
0
Shares