Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Elektryczne samochody w służbie TOPR?

ŠKODA i TOPR (fot. ŠKODA)
ŠKODA i TOPR (fot. ŠKODA)

Polskie górskie TOPR oraz GOPR mają szczęście do bycia wspieranym przez firmy motoryzacyjne. Regularnie dowiadujemy się, że jakiś producent postanowił wesprzeć te elitarne jednostki wysokogórskiego pogotowia ratowniczego. Tym razem jest to ŠKODA.

ŠKODA i TOPR ma długą historię

ŠKODA i TOPR (fot. ŠKODA)
ŠKODA i TOPR (fot. ŠKODA)

Modele z portfolio ŠKODY już od 17 lat wspierają zespół Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. ŠKODA od 2004 roku udostępnia zespołowi ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wiele modeli. Wśród przekazanych dotychczas aut znalazły się m.in. ŠKODA YETI, ŠKODA OCTAVIA COMBI oraz jej uterenowiona wersja SCOUT, a także ŠKODA KODIAQ, największy SUV w portfolio marki.

Elektryczne auta w TOPR?

ŠKODA i TOPR (fot. ŠKODA)
ŠKODA i TOPR (fot. ŠKODA)

Tym razem flotę aut TOPR zasiliły nowe egzemplarze elektrycznego SUV-a ENYAQ iV. Od czerwca 2021 roku ratownicy TOPR mogą korzystać z możliwości, jakie oferują elektryczne SUV-y. To nowy etap we współpracy TOPR i marki ŠKODA. Elektryczny napęd to też brak emisji spalin i hałasu, co jest szczególnie cenne dla unikatowej przyrody polskich Tatr. Dodatkowym atutem jest także proces rekuperacji, czyli odzyskiwania energii z hamowania, np.: podczas zjeżdżania ze wzniesień. Czy elektryczne samochody sprawdzą się w tej roli? Czas pokaże…

“Cieszymy się, że od tylu lat nasze auta stanowią wsparcie dla ratowników TOPR. Zzacieśniamy współpracę z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, w trosce o bezpieczeństwo. 2021 to rok, który ogłosiliśmy rokiem bezpieczeństwa” – mówi Arkadiusz Gwizdek, Dyrektor Marketingu ŠKODA Polska.

Kto jeszcze dostarcza pojazdy do GOPR?

BMW X5 GOPR (fot. BMW)
BMW X5 GOPR (fot. BMW)

W 2020 BMW przekazało 12 samochodów, głównie hybrydowych BMW X5 z napędem na cztery koła xDrive. BMW podsumowało swój gest stwierdzeniem, że wędrując po pięknych polskich górskich szlakach wie, że czuwają nad nimi najlepsi ratownicy z GOPR i w razie niebezpieczeństwa każdy może liczyć na ich interwencję. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że niemal 90% GOPR-owców to ochotnicy i pasjonaci, którzy w pomoc nam inwestują własny czas, a często sprzęt czy środki finansowe. Dlatego BMW i GOPR podjęło współpracę.

Total
0
Shares