Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

FCA ogłasza inwestycje. Jeep i Alfa Romeo będą produkowane w Tychach!

FCA inwestuje w fabrykę w Tychach, do produkcji wejdą nowe modele nowych marek grupy. W Polsce produkowane będą auta Alfa Romeo i Jeep.
FCA
(fot. Ireneusz Kazmierczak / materiały prasowe FCA)

Przedstawiciele koncernu FCA na dzisiejszej (29 grudnia 2020) konferencji prasowej – zorganizowanej oczywiście online, mieli wiele dobrych informacji mimo iż mijający rok nie był szczególnie sprzyjający dla całej branży z wiadomych powodów.

Podczas konferencji Tomasz Gębka, dyrektor Zakładu Tychy i członek zarządu FCA Poland ogłosił, że poza markami modeli dotychczas wytwarzanych w tyskiej fabryce, na taśmach produkcyjnych pojawią się również samochody innych marek koncernu: Jeep oraz Alfa Romeo. Jak podkreślił dyrektor Gębka, jest to wyróżnienie dla całego zespołu fabryki w Tychach, cieszącego się bardzo dobrą reputacją wśród całej struktury produkcyjnej FCA. Pierwsze nowe auta wchodzących do polskiej fabryki FCA marek zaczną z niej wyjeżdżać w 2022 roku. Co warto podkreślić, będą to zupełnie nowe modele z napędem elektrycznym i hybrydowym.

Warto przy tym zauważyć, że Alfa Romeo ogłosiła dostępną wyłącznie na polskim rynku rozszerzoną ochronę gwarancyjną w ramach programu Maximum Care. Oznacza to że polscy nabywcy nowych modeli włoskiej marki będą mogli mieć aż 5-letnią ochronę gwarancyjną z bardzo dużym limitem przebiegu wynoszącym aż 200 tysięcy kilometrów. Gdy zbierzemy te dwie informacje razem (były one komunikowane przez FCA odrębnie), to łatwo zauważyć istotną zbieżność: zwiększenie okresu gwarancyjnego i inwestycje w Tychach, które mają stać się istotnym elementem w łańcuchu produkcyjnym nowych Alf Romeo. To pośredni dowód tego, że auta wyjeżdżające z polskiej fabryki to pojazdy wyróżniające się wysoką jakością wykonania.

Zainteresowanych szczegółami odsyłam do poniższego wideo zawierającego informacje na temat fabryki FCA w Tychach, a także fragmenty wypowiedzi przedstawicieli producenta na rzeczonej konferencji.

Symboliczne przekazanie decyzji o przyznaniu pomoc dla Grupy FCA przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE) – fot. Ireneusz Kazmierczak / materiały prasowe FCA

Ogłoszenie inwestycji FCA w fabryce w Tychach zostało przypieczętowane symbolicznym przekazaniem decyzji o przyznaniu pomocy publicznej dla Grupy FCA przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE). Dokumenty z rąk prezesa KSSE, dr. Janusza Michałka przyjął członek zarządu FCA Poland, dyrektor finansowy Sławomir Bekier. Przyznane wsparcie dotyczy stworzenia korzystnych warunków realizacji planowanej inwestycji poprzez zapewnienie FCA możliwości skorzystania z ulg podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Dr Henryka Bochniarz, członek Rady Nadzorczej FCA Poland podsumowała plany inwestycyjne następująco: „Fiat Chrysler Automobiles (FCA) to nie tylko jeden z największych producentów samochodów osobowych w Polsce, lecz także jeden z najważniejszych w kraju inwestorów zagranicznych w branży przemysłowej. W skład Grupy wchodzi trzynaście polskich spółek, które zatrudniają 6,4 tys. osób. Chciałabym także podkreślić, że w ubiegłym roku aż 74% produkcji polskich spółek FCA o wartości ponad 12,4 mld złotych znalazło swoich odbiorców poza granicami kraju. FCA to nie tylko sprawne i nowoczesne przedsiębiorstwa, ale również wiarygodna organizacja, dla której czynnik ludzki jest kluczowym elementem sukcesu. Dzięki profesjonalizmowi tyskiej załogi możemy dziś świętować jedną z większych inwestycji motoryzacyjnych w Polsce i tym niezwykle mocnym akcentem przypieczętować 100. jubileusz obecności Grupy FIAT na ziemiach polskich”.

Sportowe auta marki Abarth również powstają w Tychach – model widoczny na zdjęciu testowaliśmy, przeczytajcie recenzję (fot. Krzysztof Kazmierczak / Automotyw.com)

Zakład FCA Poland (Tychy) jest jednym z największych zakładów produkcyjnych koncernu na świecie. Zajmuje powierzchnię 2,4 mln m², z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln m². W Zakładzie pracuje obecnie ok. 2,5 tys. osób, a na jego terenie znajdują się 42 firmy świadczące usługi na rzecz fabryki. Z jego linii montażowych co około minuty zjeżdża nowy samochód. W 2019 roku zakład FCA w Tychach wyprodukował łącznie 263 176 samochodów. Marek Fiat, Abarth i Lancia, w tym: 179 689 szt. Fiata 500, 21 015 szt. Abartha 595 oraz 62 472 szt. Lancii Ypsilon. Fabryka FCA w Tychach działa zgodnie z World Class Manufacturing, zintegrowaną metodologią zarządzania przedsiębiorstwem według najwyższych światowych standardów. Zakład Tychy FCA Poland był jednym z pierwszych w Grupie, który osiągnął poziom „Gold” WCM.

FCA Poland jest jednym z największych pracodawców w regionie – na koniec ubiegłego roku zatrudniał blisko 2 500 osób. 99% wyprodukowanych w 2019 roku samochodów marek: Fiat, Abarth i Lancia (tj. 260 842 sztuki) wyeksportowano na 58 rynków świata.

Total
0
Shares