Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jest nowa Kia Niro. Poprzedniczka była bestsellerem w Polsce

fot. KIA

Nową Kię Niro Koreańczycy zaprezentowali podczas Seul Mobility Show 2021. Jaki jest odmieniony crossover?

Design nowej Niro czerpie inspirację z natury nie tylko pod względem wzornictwa, ale także w doborze kolorów i materiałów. W wyglądzie zewnętrznym Niro widać silny wpływ modelu koncepcyjnego Habaniro zaprezentowanego w 2019 roku. Crossover z dwukolorowym nadwoziem ma szeroki tylny słupek, który poprawia przepływ powietrza, a przez to aerodynamikę. Umieszczono w nim również tylne światła w kształcie bumerangu.

Charakterystyczna osłona w kształcie tygrysiego nosa została przekształcona i w nowej Niro rozciąga się od pokrywy silnika aż po zderzak. Wygląd przodu podkreślają światła do jazdy dziennej w technologii LED.

Pionowe światła z tyłu wizualnie poszerzają nadwozie. Zasługa w tym również pionowych szyb i wyraźnie zaznaczonej linii bocznej. Tylna część nadwozia Niro łączy proste powierzchnie z dynamicznymi elementami.

Zielony crossover

Design nowej Niro łączy aerodynamikę z ekologicznymi materiałami. To model, który łączy przestronność wnętrza i wygląd SUV-a. Kia wprowadza tryb jazdy „Greenzone Drive Mode”, który automatycznie przełącza napęd hybrydowy typu plug-in na napęd elektryczny. Podczas jazdy w tzw. zielonych strefach, w oparciu o wskazówki systemu nawigacji, samochód automatycznie zaczyna wykorzystywać do napędu energię elektryczną. Nowe Niro rozpoznaje również ulubione miejsca kierowcy, na przykład dom czy biuro w centrum miasta, zapamiętane w nawigacji jako tzw. zielona strefa.

W kabinie nowej Kii Niro zastosowano nowe materiały, które pochodzą z recyklingu. Podsufitka, siedzenia, panele na drzwiach są wykonane z przetworzonych odpadów z domieszką materiałów organicznych, aby zminimalizować wpływ nowego Niro na środowisko i zmniejszyć ilość odpadów.

Deska rozdzielcza zakrzywia się wokół kierowcy i pasażera, i ma wiele przecinających się poziomych i ukośnych linii. Konsola środkowa jest łatwa w obsłudze i wyposażona w elektroniczną dźwignię zmiany trybów jazdy. Nowoczesny wygląd zapewnia szeroka czarna powierzchnia o wysokim połysku. Ekran multimediów i otwory wentylacyjne wkomponowano w ukośne szczeliny nowoczesnej w formie deski rozdzielczej. Nastrojowe oświetlenie podkreśla jej kształt i tworzy przyjazną atmosferę we wnętrzu.

Fotele o smukłej formie zwiększają przestronność w kabinie oraz poprawiają komfort siedzenia dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologicznie lekkiej konstrukcji. Z tyłu zagłówków umieszczono wieszak na ubrania, a same zagłówki zaprojektowano tak, że zwiększają poczucie przestrzeni w kabinie.

Nowa Niro będzie dostępna z układami napędowymi typu HEV, PHEV i EV. Pierwsze egzemplarze trafią do Polski w trzecim kwartale 2022 roku.

Total
0
Shares