Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Lamborghini Aventador LP 780-4 Ultimae. Ostatnie V12 Lambo

Aventador LP 780-4 Ultima powstanie w numerowanej i limitowanej serii 350 sztuk w wersji coupé i 250 sztuk w wersji roadster.

Automobili Lamborghini pokazało Aventadora LP 780-4 Ultimae. To ostatni kultowy supersportów samochód z silnikiem V12. Aventador LP 780-4 wykorzystuje osiągi SVJ i wzmacnia wyrafinowaną elegancję Aventadora S, łącząc design i dynamikę w decydujący przedmiot kolekcjonerski zarówno w formie coupé, jak i roadster.

„Aventador LP 780-4 oznacza ostateczną, najczystszą, ponadczasową wersję V12 Lamborghini z wolnossącym silnikiem”, mówi Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini. Coupé i roadster Aventador LP 780-4 Ultimae zostaną pokazane na brytyjskim Goodwood Festival of Speed ​​w 2021 r. przed entuzjastami motoryzacji i właścicielami.

Moc i wydajność

Dwunastocylindrowy, 6,5-litrowy silnik Longitudinale Posteriore (LP) dostarcza 780 koni: o 40 koni więcej niż Aventador S i 10 koni więcej niż SVJ. To wielki finał tradycyjnego silnika spalinowego V12 i najbardziej zaawansowany Aventador pod każdym względem.

Lekka skorupa z włókna węglowego Aventadora LP 780-4 oraz szerokie zastosowanie włókna węglowego w całym nadwoziu przyczyniły się do obniżenia masy do zaledwie 1550 kg. Wersja coupé, ważąca o 25 kg mniej niż Aventador S, zapewnia taki sam stosunek masy do mocy jak SVJ: 1,98 kg/KM przyspiesza od 0 do 100 km/h w 2,8 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 355 km/h (z momentem obrotowym 720 Nm przy maksymalnych 6750 obr./min oraz zoptymalizowanym systemem VVT (zmiennych faz rozrządu) i VIS (zmiennego układu dolotowy). Układ hamulcowy CCB pozwala zatrzymać się ze 100 km/h do zera w zaledwie 30 m.

Tylna oś skrętna i 4×4

Auto ma napęd na 4 koła i tylną oś skrętną. Dynamiczny układ kierowniczy Lamborghini (LDS) na przedniej osi jest skalibrowany pod kątem reakcji w ostrych zakrętach, a jednocześnie jest przystosowany do integracji z aktywnym układem kierowniczych: oddzielne siłowniki reagują w ciągu pięciu milisekund na ruchy kierownicy, umożliwiając regulację w czasie rzeczywistym kątów skrętu.

W projekcie LP 780-4 Ultimae zastosowano specyficzną koncepcję przedniego zderzaka, zwiększającą dociążenie aerodynamiczne przodu, z zachowaniem wzdłużnym podobnym do SVJ. ESC jest skalibrowany pod kątem szybkiej, precyzyjnej kontroli trakcji i dynamiki pojazdu, rozpoznaje i dostosowuje się do różnic w przyczepności, w tym na nawierzchniach o niskiej przyczepności, takich jak śnieg i lód.

Stały napęd na cztery koła, ze względu tylną oś skrętną, jest skalibrowany tak, aby przekazywać większy moment obrotowy na tylną oś. Systemami zarządza Lamborghini Dinamica Veicolo Attiva (LDVA), który przetwarza informacje o ruchu nadwozia w czasie rzeczywistym za pomocą czujników.

Tryby jazdy. W tym EGO

Tryby jazdy Aventadora LP 780-4 Ultimae to STRADA, SPORT i CORSA, ale można też wszystko skonfigurować „pod siebie”, w trybie EGO (wybierają własne parametry dla optymalnej konfiguracji aktywnego zawieszenia Lamborghini (LMS), kontroli trakcji (silnik , skrzynia biegów i napęd na cztery koła) oraz układu kierowniczego.

Dla posiadaczy 350 coupé i 250 roadsterów numerowanych wersji Ultimae stworzona została nowa paleta opcji wyposażenia nadwozia i wnętrza. Aventador LP 780-4 Ultimae coupé zostaje wprowadzony na rynek w dwukolorowej, szarej konfiguracji, z liniami i detalami, takimi jak zarys przedniego splittera i „zęby” zaznaczonymi w matowej czerwieni Rosso Mimir. W Aventador LP 780-4 Ultimae Roadster dach jest również oferowany z widocznym włóknem węglowym.

Od premiery Aventador LP 780-4 Ultimae będzie dostępny zarówno w konfiguracji coupé, jak i roadster w sieci Lamborghini z wyjątkiem rynków: Chin kontynentalnych, Korei Południowej, Wietnamu, Brazylii i Chile.

Total
0
Shares