Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Mazda 2 2022 – odświeżenie japońskiego mieszczucha

Mazda 2 na rok modelowy 2022 to pięć unowocześnionych wariantów napędowych, większość z manualem, część z miękką hybrydą.
Mazda 2
Mazda 2 otrzyma pięć zmodernizowanych wersji napędowych oraz specjalną edycję Homura (fot. Mazda)

Japoński hatchback segmentu B – Mazda 2 – doczekał się odświeżonej gamy modelowej. Najważniejszą zmianą ogłoszoną przez producenta z Kraju Kwitnącej Wiśni jest ulepszony silnik benzynowy Skyactiv-G o pojemności 1,5 litra, który trafia pod maskę japońskiego auta do miasta.

Mazda MX-5 – czy to wzorzec roastera? Zobacz nasz test

Mazda 2 dostępna będzie z trzema wariantami mocy ulepszonej jednostki napędowej. Klienci będą mieli do wyboru wersje o mocy od 75 KM, przez 90 KM do 115 KM. Najsłabsza odmiana odświeżonej Mazdy 2 będzie napędzana wyłącznie silnikiem spalinowym łączonym z sześciobiegową, manualną skrzynią biegów. W przypadku wersji 90-konnej do wyboru będzie manual łączony z instalacją miękkiej hybrydy lub bez niej, dostępna będzie też wersja z sześciobiegową skrzynią automatyczną (w tym przypadku już tylko z układem mHEV pracującym na napięciu 22,5 V). Najmocniejsza wersja o mocy 115 KM ma mieć już zawsze układ miękkohybrydowy i będzie ona oferowana wyłącznie z manualną skrzynią biegów o sześciu przełożeniach.

Wszystkie wersje napędowe odświeżonej Mazdy 2 wykorzystują charakterystyczny dla japońskiej marki silnik benzynowy o nietypowym, wysokim stopniu sprężenia (15:1), co wyróżnia technologię Skyactiv-G. Moment obrotowy w najsłabszej odmianie to 143 Nm przy 3500 obr./min., natomiast pozostałe cztery odmiany dysponują nieco wyższym momentem wynoszącym 151 Nm przy tej samej prędkości obrotowej silnika.

Dynamika? Najwolniejsza jest wersja 90-konna z automatem. Zdaniem producenta osiągnie ona 100 km/h w czasie 12,1 sekundy. Nieco krócej sprint do 100 km/h zajmie słabszej 75-konnej odmianie z manualem (11,3 sekundy). Prędkości maksymalne tych odmian to odpowiednio 177 km/h i 171 km/h. Najszybsza i najmocniejsza wersja 115-konna rozpędzi się do setki w 9,1 sekundy, a prędkość maksymalna to 200 km/h. Średnie zużycie paliwa w mieszanym cyklu WLTP to od 4,7 l/100 km w przypadku 90-konnej wersji z manualem i MHEV do 5,4 l/100 km w odmianie o tej samej mocy, ale z automatyczną przekładnią. Zbiornik paliwa w każdej wersji napędowej mieści 44 litry paliwa.

Oprócz odświeżonej gamy ze zmodernizowaną jednostką Skyactiv-G 1.5 Mazda zapowiedziała też specjalną edycję Mazda 2 Homura o bardziej dynamicznym wyglądzie. Auto w tej wersji ma wyróżniać się czarnymi obudowami lusterek bocznych i standardowo oferowane będzie z 16-calowymi czarnymi felgami ze stopów lekkich. We wnętrzu czarna tapicerka siedzeń i poszycia wewnętrzne drzwi z czerwonymi przeszyciami. Również pierścienie wylotów klimatyzacji będą ozdobione ciemnoczerwoną barwą.

Test Mazdy 6 z wolnossącym, oszczędnym napędem

Mazda zachwala też wyposażenie, bezpieczeństwo i asystę kierowcy. Oprócz Android Auto i Apple CarPlay na pokładzie odświeżonej Mazdy 2 mamy adaptacyjne reflektory LED, system awaryjnego automatycznego hamowania w mieście (z wykrywaniem pieszych), asystenta utrzymywania pasa ruchu, rozpoznawanie znaków, kamerę 360° z sensorami zbliżeniowymi z przodu (w standardzie) lub po obu stronach (w opcji i wyżej wyposażonych modelach)

Total
0
Shares