Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowa Alfa Romeo Giulia GTA i GTAm

540 KM, 187 KM na litr pojemności, redukcja masy o 100 kg i sprint w 3,6 do setki. Oto nowa Alfa Romeo Giulia GTA.
Alfa Romeo Giulia GTA
Alfa Romeo Giulia GTA we włoskich barwach narodowych (fot. Alfa Romeo)

Liczby robią wrażenie. Zaprezentowana dziś Alfa Romeo Giulia GTA wraz z ekstremalną, wyczynową odmianą GTAm to samochody wprost nawiązujące do legendarnego modelu Giulia GTA z 1965 roku. Nowa GTA to najszybsza Giulia, jaka kiedykolwiek powstała.

Giulia GTAm Montreal Green (2)
Alfa Romeo Giulia GTAm Montreal Green (fot. materiały prasowe producenta)

Pod maską pracuje znany z dotychczas topowej odmiany – Alfy Romeo Giulia Quadrifoglio – podwójnie doładowany silnik benzynowy z sześcioma cylindrami w układzie V o łącznej pojemności 2,9 litra. Jednak w przypadku GTA inżynierowie włoskiej marki wykrzesali z tego silnika jeszcze dodatkowe 30 koni mechanicznych, w efekcie sumaryczna moc nowego modelu Alfa Romeo Giulia GTA to 540 KM. Oznacza to imponujące 187 KM na każdy litr pojemności silnika.

Alfa Romeo Giulia GTA trofeo white
Alfa Romeo Giulia GTA trofeo white (fot. materiały prasowe producenta)

Sama moc to nie wszystko, w sporcie liczy się też waga. Przy projektowaniu GTA wzięto to pod uwagę. W efekcie zastosowanie ultralekkich materiałów kompozytowych i karbonu sprawiło, że model Alfa Romeo Giulia GTA (dokładniej: GTAm) jest o 100 kg lżejszy od wersji Quadrifoglio. Producent chwali się też nowymi rozwiązaniami w zakresie właściwości jezdnych, czy aerodynamiki. Efekty dźwiękowe ma gwarantować tytanowy umieszczony centralnie układ wydechowy firmy Akrapovič, do tego GTA, a także GTAm będą posadowione na 20-calowych felgach ze stopów lekkich z pojedynczym (jak w F1) centralnym punktem mocowania koła. Szybka zmiana kół? W tym modelu to jak najbardziej możliwe. Producent pochwalił się, że w nowym modelu rozwiązań technicznych opracowanych przez Sauber Engineering jest więcej.

Giulia GTAm Etna Red – wersja GTAm to w zasadzie auto wyczynowe, dwumiejscowe, ale z homologacją na drogi publiczne (fot. materiały prasowej producenta)

W kontekście technologii pochodzących z Królowej Motorsportu, a zaadaptowanych do “cywilnej” Giulii GTA/GTAm można wymienić m.in. aerodynamiczne wloty powietrza, regulowany manualnie w czterech stopniach swobody tylny spojler (w wersji GTAm) wysuwanym przednim aerosplitterze (w wersji GTAm można go dodatkowo wydłużyć o dodatkowe 40 mm w trakcie jazdy torowej). Do tego tylny potężny dyfuzor z włókna węglowego zintegrowany z wspomnianym wydechem Akrapovič. Również podwozie nowego modelu zostało przeprojektowane pod kątem uzyskania większej siły aerodynamicznego docisku na tylną oś. Efekt? Producent deklaruje, że najbardziej wyczynowa wersja GTAm uzyskuje nawet trzykrotnie większy docisk aerodynamiczny niż najszybsza do dziś wersja Giulia Quadrifoglio.

Giulia GTAm Etna Red
Kubełkowe, wyczynowe fotele i czteropunktowe pasy pieszczotliwie określane jako “szelki” to wyposażenie GTAm (fot. materiały prasowe producenta)

Kolejnym zabiegiem, który ma polepszyć dynamiczne właściwości nowego auta jest poszerzenie rozstawu kół na obu osiach. Na przedniej wzrósł on o 25 mm, a na tylnej – o 50 mm. Podwójny system wahaczy z przodu uzupełnia niezależne zawieszenie w architekturze multilink na osi tylnej. Wersja GTAm w przeciwieństwie do GTA oferowana jest w konfiguracji 2-miejscowej (wyczynowej), ale mimo to producent zadbał o homologację dopuszczającą tak mocne i “twarde” auto na drogi publiczne. Rozbawiło nas, że producent z kolei odmianę 5-miejscową promuje jako “rodzinny supersamochód” takie zdanie padło w oficjalnym komunikacie. Nie zgodzimy się z tym, Giulia GTA nie jest rodzinnym samochodem – to sportowe cacko zdolne do pompowania solidnych dawek adrenaliny nawet pięciu osobom, ale nie auto rodzinne. Bądźmy poważni. Znacznie bardziej rodzinny jest inny model włoskiej marki, który mieliśmy okazję testować.

Przeczytaj test Alfy Romeo Stelvio Veloce

W Polsce ceny dla modelu Alfa Romeo Giulia GTA i GTAm zaczynają się odpowiednio od 158 000 i 163 500 euro bez podatku VAT.

Total
0
Shares