Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Fiat Ducato – oficjalna prezentacja modelu

Nowy Fiat Ducato zacznie wyjeżdżać z gliwickiej fabryki Fiata w 2022 roku, oto czego można się spodziewać po tym samochodzie.
Nowy Fiat Ducato (fot. Fiat Professional)
Nowy Fiat Ducato (fot. Fiat Professional)

40 lat od debiutu pierwszego Fiata Ducato, Stellantis zaprezentowało najnowszą generację jednego z najpopularniejszych użytkowych modeli świata. Czego możemy się spodziewać po najnowszym wydaniu tego modelu. Przed wami nowy Fiat Ducato.

Odświeżone z zewnątrz, przeprojektowane wewnątrz

Przeprojektowany pas przedni z reflektorami Full LED i animowanymi kierunkowskazami (fot. Fiat Professional)

Patrząc na nadwozie nowego Ducato nie mamy wątpliwości co do rozpoznawalności tego popularnego auta dostawczego. Oczywiście mamy przeprojektowany pas przedni z nowym, dużym logo marki Fiat, są też w pełni LED-owe reflektory, zarówno te do jazdy dziennej, jak i światła mijania czy drogowe. Producent chwali się, że dają one wiązkę światła o 30 proc. lepiej oświetlającą drogę niż porównywalne światła halogenowe. Pytanie, czy nie będą oślepiać innych kierowców, bo są położone – podobnie jak w poprzedniku – dość wysoko. Do tego animowane, również LED-owe kierunkowskazy z przodu, coś, czego raczej się nie spodziewasz w dostawczaku.

Kokpit nowego Fiata Ducato (fot. Fiat Professional)

Wnętrze nowego Ducato zostało całkowicie przeprojektowane. Jest ono obecnie znacznie bardziej nowoczesne niż u poprzednika. W konsoli centralnej nie mogło zabraknąć dotykowego ekranu o przekątnej do 10 cali w topowej wersji (są też odmiany z ekranami 5 i 7 cali) z cyfrowym systemem Uconnect, współpracującym z Apple CarPlay i Android Auto. Przed oczami kierowcy jest mniejsza niż w poprzedniku kierownica wielofunkcyjna z przyciskami pozwalającymi obsługiwać cyfrowe funkcje pojazdu bez odrywania od niej rąk. Za nią widoczny jest jeszcze ekran cyfrowego kokpitu z personalizowanym zestawem wskaźników. Nie zabrakło także funkcjonalnych dodatków, jak np. składane oparcie siedzenia pasażera, które może pełnić rolę częściowo obrotowego stolika w kabinie pojazdu.

Nowy Fiat Ducato – wersje silnikowe, diesle i elektryk

Zakres mocy do 180 KM i aż 450 Nm (fot. Fiat Professional)

Nowe Ducato oferowane będzie w czterech wariantach mocy: 120, 140, 160 oraz 180 KM. Za przeniesienie tej mocy odpowiada albo sześciobiegowa skrzynia manualna (jedyny wybór w najsłabszej wersji), albo 9-biegowa skrzynia automatyczna. Same silniki to oczywiście jednostki wysokoprężne z rodziny Multijet Fiata. Maksymalny moment obrotowy zależnie od wersji silnika wynosi od 320 do 450 Nm. Na rynku pojawi się również całkowicie zeroemisyjna wersja z silnikiem elektrycznym – Fiat eDucato.

Progresywne prowadzenie

Wirtualne zegary, teraz również w aucie dostawczym (fot. Fiat Professional)

Producent zachwala też nowy układ kierowniczy. W miejsce klasycznego systemu z hydraulicznym wspomaganiem, to zastosowane w nowym Ducato jest w pełni elektryczne o automatycznie regulowanej mocy wspomagania zależnie od sytuacji. Układ ten oferuje mocno wspomagane sterowanie np. podczas manewrowania na parkingu, a podczas szybszej jazdy siła wspomagania jest słabsza, co przekłada się na precyzyjniejsze prowadzenie niemałego przecież pojazdu.

Nowy Fiat Ducato – przestrzeń ładunkowa bez zmian, wciąż duża

Nawet 17 metrów sześciennych i to przy długości nadwozia nie przekraczającej 6 metrów (fot. Fiat Professional)

Przestrzeń ładunkowa nowego dostawczaka Fiata wynosi – zależnie od wersji nadwozia – od 8 do 17 m3. Zdaniem producenta to rekordowy rezultat w klasie aut dostawczych o długości nie przekraczającej 6 metrów, ale wersję do 17 m3 można zamówić również w przypadku poprzedniej generacji.

Wysoki poziom techniki to nie tylko duży ekran w konsoli, ale przede wszystkim bogata asysta kierowcy (fot. Fiat Professional)

Producent podczas premiery pochwalił się też, że nowy Fiat Ducato jest pierwszym, dużym autem dostawczym zdolnym do jazdy autonomicznej poziomu 2. Oznacza to wyposażenie tego pojazdu w adaptacyjny tempomat z funkcją stop&go, aktywny system centrowania auta na pasie ruchu, czy asystenta jazdy w korku (auto samodzielnie wyhamuje do zera w korku przed poprzedzającym pojazdem). Nie zabrakło również systemów poprawiających bezpieczeństwo jazdy, takich jak np. współpracujący z kontrolą trakcji system asysty bocznych wiatrów, czy asystenta stabilizacji jazdy z przyczepą. Parkowanie tym niemałym przecież samochodem ma ułatwić aktywny asystent parkowania, który wyręczy kierowcę w niezbędnych manewrach.

Więcej o poziomach autonomii

Nie zabrakło też funkcji rozpoznawania znaków drogowych, która może współpracować z inteligentną asystą prędkości, czy monitorowania uwagi kierowcy i proponowania przerwy, gdy algorytm oceni, że koncentracja prowadzącego spadła. Wreszcie jest też system hamowania awaryjnego rozpoznający każdy typ przeszkody (inne pojazdy, duże zwierzęta, rowerzystów czy pieszych). Auto jest też wyposażone w lusterko wsteczne w kabinie, które jednak w zabudowanym z tyłu aucie nie ma sensu. W istocie jest to ekran stale pokazujący obszar za pojazdem.

Czy nowe Ducato zdobędzie serca przedsiębiorców i księgowych? Nie mamy powodów sądzić, że będzie inaczej (fot. Fiat Professional)

Najnowsze Ducato zacznie wyjeżdżać z polskiej fabryki Fiata w Gliwicach. Produkcja tego modelu na Śląsku ruszy w 2022 roku.

Total
9
Shares