Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Jeep Grand Cherokee 2022

Nowy Jeep Grand Cherokee zaprezentowany. Z jednej strony producent zachwala że wszystko jest nowe, ale on wciąż wygląda jak Jeep.
All-new 2022 Jeep® Grand Cherokee Trailhawk 4xe

Piąta generacja najpopularniejszego SUV-a Ameryki została zaprezentowana. Auto pojawi się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w tym roku, reszta świata na nowego Jeepa Grand Cherokee będzie musiała poczekać do przyszłego roku, czego możemy się spodziewać?

Nowe – od lewej 2022 Jeep Grand Cherokee Trailhawk, 2022 Jeep Grand Cherokee Trailhawk 4xe and Jeep Grand Cherokee Summit Reserve 4xe (fot. Jeep)

Producent podczas prezentacji nowego auta starał się podkreślić jak wiele w nim zmieniono. Nowa architektura, nowy napęd hybrydowy plug-in (4xe), zupełnie nowy projekt nadwozia, zupełnie nowe wnętrze, ponoć jeszcze bardziej luksusowe od poprzednika, wystarczy jednak rzut oka na ten pojazd by nie mieć najmniejszych wątpliwości z jaką marką mamy tu do czynienia.

Po raz pierwszy w gamie modelu debiutuje wersja ze zelektryfikowanym napędem – Jeep Grand Cherokee 4xe, a także ponoć najbardziej uzdolniona w sensie jazdy terenowej wersja w historii – Grand Cherokee Trailhawk. Opcjonalne zawieszenie pneumatyczne Jeep Quadra-Lift z elektronicznym, półaktywnym tłumieniem ma zapewniać prześwit nawet do 28,7 cm, co z kolei zdaniem producenta ma umożliwiać pokonywanie brodów o głębokości do 61 cm.

Nowy Jeep Grand Cherokee Trailhawk z zawieszeniem pneumatycznym Quadra-Lift przejedzie coś więcej niż tylko kałużę (fot. Jeep)

W wersji z topową jednostką spalinową V8 o pojemności 5,7 litra auto może holować przyczepę o masie nawet 3265 kg, jest tylko jeden problem – akurat tej odmiany najprawdopodobniej nie zobaczymy w Europie. Chyba domyślacie się dlaczego? Emisje.

Producent zachwala też system pokładowy nowej generacji modelu Grand Cherokee. Na pokładzie mamy – jak w innych autach marki – system Uconnect, tyle, że jest to już 5. generacja tego oprogramowania. Ponoć system jest aż 5-krotnie szybszy od poprzedniego wydania, obsługuje aktualizacje OTA (bezprzewodowo przez internet), w standardzie obsługujemy pokładowe multimedia za pośrednictwem 10,1-calowego ekranu. W wersjach z lepszym wyposażeniem swój ekran o przekątnej 10,25 cala może mieć również pasażer przedniego fotela. Także tylne fotele mogą być wyposażone w 10,1-calowy system multimedialny ze zintegrowanym modułem Amazon Fire TV.

Zużycie paliwa i zasięgi w trybie wyłącznie elektrycznym i mieszanym (fot. Jeep)

W Europie za to pojawi się zelektryfikowany Grand Cherokee 4xe. Ta hybryda plug-in ma umożliwiać pokonanie w trybie całkowicie bezemisyjnej jazdy dystansu 25 mil (ok. 40 km). Sumaryczna moc hybrydowego zespołu napędowego (dwa silniki elektryczne + 4-cylindrowy, 2-litrowy turbodoładowany benzyniak) to 375 KM i prawie 640 Nm momentu obrotowego. Moc przenoszona jest na wszystkie koła za pośrednictwem 8-biegowej skrzyni automatycznej TorqueFlite Ten wariant napędowy oferowany będzie w pięciu wersjach wyposażenia: Limited, Trailhawk, Overland, Summit i Summit Reserve. Dotychczas na całym świecie sprzedano 7 milionów SUV-ów Grand Cherokee. Czy nowa generacja powtórzy sukces poprzednich? Czas pokaże.

Podczas prezentacji Jeep Grand Cherokee Trailhawk 4xe wjechał na stromą górę nieopodal Moab w stanie Utah. Jeżeli takimi “drogami” jeździcie do pracy może faktycznie warto rozważyć ten model (fot. Jeep)

Na rynku USA auto pojawi się w czwartym kwartale br. natomiast na pozostałych rynkach ma zadebiutować w przyszłym roku. Z oczywistych względów (normy emisji) w Europie oferowany będzie zelektryfikowany wariant 4xe, natomiast olbrzymiej, paliwożernej jednostki V8 raczej nie ma się co spodziewać.

Total
0
Shares