Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volvo stworzy swoje gigafactory! Co planują Szwedzi razem z Northvolt?

Volvo Northvolt (fot. Volvo)
Volvo Northvolt (fot. Volvo)

Volvo Car Group zamierza stworzyć spółkę joint venture z czołową szwedzką firmą zajmującą się akumulatorami Northvolt. Ich cel to opracowanie i produkcja bardziej zrównoważonych środowiskowo akumulatorów, dostosowanych do zasilania nowej generacji elektrycznych samochodów Volvo i Polestar. Pierwszy samochód wyposażony w ogniwa akumulatorowe opracowane w ramach joint venture będzie elektrycznym następcą XC60.

Volvo i Northvolt: joint venture

Volvo Northvolt (fot. Volvo)
Volvo Northvolt (fot. Volvo)

Jest to pierwszy krok do joint venture 50/50. W ramach umowy Volvo Car Group i Northvolt zamierzają założyć centrum badawczo-rozwojowe w Szwecji, które rozpocznie działalność w 2022 roku. Centrum ma na celu wykorzystanie doświadczenia obu firm oraz opracowanie najnowocześniejszych ogniw akumulatorowych stworzonych specjalnie do użytku w samochodach Volvo i Polestar.

Northvolt będzie odpowiedzialne za dostawy akumulatorów

Volvo Northvolt (fot. Volvo)
Volvo Northvolt (fot. Volvo)

Planowane wspólne przedsięwzięcie zakłada również powstanie nowej gigafabryki w Europie o potencjalnej wydajności do 50 gigawatogodzin (GWh) rocznie. Budowa miałby się rozpocząć w 2026 roku, a nowa gigafabryka, będzie zasilana w 100% czystą energią i ma zatrudniać około 3000 osób. Lokalizacja nowego zakładu nie została jeszcze ustalona. W ramach planów Volvo Car Group zamierza również pozyskiwać 15 GWh ogniw akumulatorowych rocznie z istniejącej fabryki akumulatorów Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji. Pierwsze dostawy trafią do szwedzkiego producenta samochodów już w 2024.

Volvo Cars Tech Moment zapowiada przyszłość

Volvo XC40 Recharge P8
Elektryczne Volvo XC40 Recharge P8

Oprócz wcześniej podpisanych umów na dostawy akumulatorów, partnerstwo z Northvolt zabezpieczy europejskie potrzeby Volvo Cars w zakresie ogniw akumulatorowych – firma zamierza sprzedawać wyłącznie samochody w pełni elektryczne już w 2030 r. Partnerstwo z Northvolt jest też kluczem, aby stać się liderem w segmencie samochodów elektrycznych klasy premium. Podczas Volvo Cars Tech Moment, które odbędzie się 30 czerwca, Volvo Cars ujawni więcej szczegółów dotyczących przyszłej mapy drogowej technologii.

Total
0
Shares