Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Bugatti Bolide – marka pracuje nad seryjną wersją

Bugatti Bolide, to eksperyment, który dla marki okazał się sukcesem. Klienci chcą tego auta i cena ich nie przeraża. Produkcja ruszy
Bugatti Bolide (fot. Bugatti)
Bugatti Bolide (fot. Bugatti)

Bugatti Bolide to eksperymentalny hipersamochód marki z Molsheim. Powstał jako demonstracja absolutnie topowych technologii, jest pokazem kunsztu inżynierów Bugatti i najnowocześniejszych technologii materiałowych. Bugatti poinformowało, że rozpoczęło prace nad produkcyjną wersją tego eksperymentalnego, ultralekkiego i niewiarygodnie szybkiego wozu.

Bugatti Bolide (fot. Bugatti)
Bugatti Bolide doczeka się wersji produkcyjnej (fot. Bugatti)

Koncept Bolide został po raz pierwszy zaprezentowany jeszcze w formie wirtualnej na jesieni ubiegłego roku, w czerwcu 2021 marka pokazała rzeczywisty pojazd wraz z innymi premierowymi modelami, takimi jak Bugatti Chiron Super Sport.

Teraz ogłoszono, że Bolide nie będzie jednak jedynym w swoim rodzaju eksperymentalnym egzemplarzem wyjątkowego superauta. Podczas trwających targów The Quail: A Motorsport Gathering w USA (tych samych, podczas których Lamborghini pokazało współczesną reinkarnację legendarnego modelu Countach) ogłoszono, że powstanie jednak niewielka seria produkcyjna Bolide, a prace nad nią właśnie się rozpoczęły.

Co wpłynęło na taką decyzję? Czy to nie oczywiste? Portfele entuzjastów marki, co zresztą przyznaje szef Bugatti Stephan Winkelmann: “Bolid wywołał w zeszłym roku duże zainteresowanie. Po jego prezentacji znaczna liczba entuzjastów i kolekcjonerów poprosiła nas o opracowanie eksperymentalnego Bolide jako pojazdu produkcyjnego. Byłem absolutnie zdumiony reakcjami i opiniami klientów z całego świata“. Winkelmann potwierdza też, że firma podjęła decyzję o produkcji serii modelowej Bugatti Bolide by dać 40. klientom możliwość bliższego poznania tego niezwykłego samochodu.

Bugatti Bolide (fot. Bugatti)
Eksperymentalny Bolide wymagał paliwa 110-oktanowego, produkcyjny pojedzie na zwykłą etylinę 98 (fot. Bugatti)

Choć pojawi się wersja produkcyjna, w dalszym ciągu będzie to wyczynowe monstrum, którym nie będzie można poruszać się po drogach publicznych. Bugatti deklaruje, że będzie najlepsza maszyna do jazdy na torze i najbardziej ekstremalny poziom konfiguracji legendarnego 8-litrowego silnika W16.

Bugatti Bolide (fot. Bugatti)
Choć produkcyjna seria nie jest przeznaczona na drogi publiczne, chętnych nie brakowało (fot. Bugatti)

Bugatti Bolide to nie tylko potężny silnik obudowany jak najlżejszymi, ale superwytrzymałymi materiałami, sam silnik również został w tym modelu jeszcze bardziej podkręcony. Eksperymentalny model Bolide jest w stanie uzyskać moc 1850 KM na 110-oktanowym paliwie. W serii produkcyjnej przewiduje się użycie dostępnego na całym świecie paliwa 98 RON, moc będzie nieco niższa (1600 KM), a moment obrotowy 1600 Nm będzie dostępny od 2250 obr./min. Wszystko to przy masie własnej wynoszącej zaledwie 1450 kg.

Bugatti Bolide (fot. Bugatti)
1600 KM i 1600 Nm, a wszystko to przy masie poniżej 1,5 tony (fot. Bugatti)

Bugatti daje sobie trzy lata na ukończenie produkcyjnej serii. Pierwsze egzemplarze mają być dostarczone kolekcjonerom i entuzjastom marki w 2024 roku. Cena? 4 miliony euro. Jak widać chętnych nie brakuje.

Total
0
Shares