Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Kia - katalog modeli

Informacje o Kia

Obok Hyundaia to najpopularniejsza marka samochodowa z Korei Południowej, która zdobyła już dość mocną pozycję również na europejskim rynku. Mało kto jednak wie, że Kia dość późno zaczęła projektować i produkować samochody, zajmując się na początku swojej działalności m.in. częściami do rowerów, a nawet stalowymi rurami.

Historia Kia

Kia Corporation (kor. 기아자동차, IPA: [ki.a]]) – południowokoreański producent samochodów osobowych, SUV-ów, vanów oraz pojazdów dostawczych i ciężarowych z siedzibą w Seulu działający od 1944 roku. Marka należy do południowokoreańskiego koncernu Hyundai Motor Group. W maju 1944 roku utworzone zostało przedsiębiorstwo o nazwie Kyungsung Precision Industry które początkowo skoncentrowało się na produkcji stalowych rurek i części do rowerów, a następnie od 1951 roku także rowerów. W tym samym roku zmieniono nazwę przedsiębiorstwa na Kia Industries. Stosowana do dziś nazwa Kia powstała z połączenia dwóch wyrazów: ki (기) oznacza „powstać” lub „wychodzić”, z kolei „- a” (아) w koreańskim oznacza Azję. Nazwa Kia tłumaczona może być jako „powstać w Azji” lub „wyjść z Azji”. Podążając za potrzebami rynku lokalnego, w 1961 roku rozpoczęto produkcję motocykli na podstawie udzielonej przez Hondę licencji, z kolei rok później przedstawiono pierwszy pojazd pod marką Kia - trójkołowy, niewielki samochód dostawczy o nazwie Kia ... (źródło wikipedia)

Inne Marki

Modele Kia

Kia prezentuje nowe Niro przed debiutem

Niedługo po ogłoszeniu, że Kia zamierza zostać „dostawcą zrównoważonych rozwiązań z zakresu mobilności”, podczas Seul Mobility Show zostanie…