Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Saab - katalog modeli

Informacje o Saab

Szwedzkie przedsiębiorstwo motoryzacyjne, wywodzące się ze spółki lotniczej, założone w 1945 roku. Pierwszy samochód marki, Saab 92, pojawił się na rynku cztery lata później. Od 1989 roku firma należała do General Motors, które następnie sprzedało koncern duńskiemu Spyker Cars. W 2011 roku producent ogłosił upadłość. Dwa lata później wznowiono sprzedaż modelu 9-3, ale bez większych sukcesów. Obecnie właścicielem Saaba jest chiński NEVS.

Historia Saab

Saab Automobile AB (Svenska Automobile Aktie Bolaget; zapis stylizowany: SAAB) – były szwedzki producent samochodów osobowych, powstały w 1947 roku jako spółka przedsiębiorstwa lotniczego SAAB. Historia produkcji samochodów osobowych przez koncern lotniczy Saab wiąże się z II wojną światową po której dział lotniczy stanął w obliczu stagnacji na rynku samolotów, gdyż skończyły się zamówienia wojskowe, dlatego kierownictwo przedsiębiorstwa postanowiło stworzyć dochodowy dział zajmujący się produkcją samochodów osobowych, który nazwany został Saab Automobile AB. Stworzenie pierwszego w dziejach przedsiębiorstwa samochodu oraz kierownictwo nad tym zadaniem zlecono projektantowi skrzydeł Gunnarowi Lujunströmowi. W pracach uczestniczył również stylista Sixten Sason. W założeniach producenta auto miało być bardzo tanie i użyteczne. Pierwszym autem marki Saab był prototyp Ursaab z 1946 roku intensywnie testowany w tunelu aerodynamicznym, dzięki czemu pojazd cechował się bardzo dobrym współczynnikiem aerodynamicznym wy... (źródło wikipedia)

Inne Marki

Modele Saab

Szukasz auta używanego? Tego wyposażenia unikaj!

Szukając auta używanego zwykle zwracamy uwagę na markę, wyposażenie wnętrza, moc, pojemność, rzadziej na awaryjność silnika czy skrzyni. Czasem warto wiedzieć czego nie brać, by nie wdepnąć na minę.