Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Testy Bugatti Chiron Super Sport przy 440 km/h

Bugatti Chiron Super Sport to najszybsze, seryjnie produkowane auto na świecie, testy z maksymalną prędkością do ostatnie szlify przed dostarczeniem do klientów.
Bugatti Chiron Super Sport (fot. Bugatti)
Bugatti Chiron Super Sport (fot. Bugatti)

O tym, że samochody Bugatti wyposażane są w potężne silniki o monstrualnej mocy wiadomo patrząc na specyfikację, ale każde produkcyjne auto powinno przejść szereg testów potwierdzających faktyczny potencjał danego pojazdu. Bugatti powiadomiło o testach nowego Bugatti Chiron Super Sport. Celem wyciskania maksymalnego potencjału z tego samochodu i badania jego zachowania przy prędkościach sięgających 440 km/h jest optymalizacja jego wydajności i stabilności wzdłużnej przedłużonej wersji tego auta. Po za tym pamiętajmy, że Bugatti to z jednej strony supersportowe auto, ale z drugiej samochód wręcz luksusowy. Chodzi o to, by przy przekraczaniu 400 km/h, jego właściciel wciąż czuł się komfortowo – jakkolwiek to brzmi.

Bugatti Chiron Super Sport i Bugatti Bolide zaprezentowane

Bugatti Chiron Super Sport (fot. Bugatti)
Bugatti Chiron Super Sport w trakcie testów torowych z maksymalną prędkością (fot. Bugatti)

Zanim pierwsze z 30 planowanych egzemplarzy nowego Bugatti Chiron Super Sport trafią do rąk odbiorców pod koniec sierpnia 2021 roku inżynierowie z Molsheim dzięki testom dopieszczają mechanikę, aerodynamikę i układ jezdny tego wyjątkowego auta. Jak wyjaśnia Jachin Schwalbe, szef działu rozwoju podwozia w Bugatti: “Po udanych testach drogowych z prędkościami do 380 km/h udoskonalamy teraz prowadzenie pojazdu jadącego z prędkością do 440 km/h, aby zapewnić kierowcy Chirona Super Sport bezkompromisowe bezpieczeństwo, nawet przy tej niewiarygodnej prędkości“.

Bugatti Chiron Super Sport (fot. Bugatti)
Zanim auta trafią do bardzo wymagających klientów każdy szczegół jest pieczołowicie sprawdzany (fot. Bugatti)

Wyposażone w ponad setkę dodatkowych czujników auto pokonuje w trakcie testów pokonuje okrążenie za okrążeniem w trybie maksymalnej prędkości. Wyniki i dane zgromadzone przez dodatkową sensorykę pomagają w optymalizacji ustawień wielu zmiennych parametrów: kąt tylnego skrzydła, poziom tłumienia zawieszenia, ustawienie wysokości i wiele, wiele więcej.

Nawet przy absurdalnie wysokich prędkościach kierowca ma czuć się bezpiecznie (fot. Bugatti)

Bugatti Chiron Super Sport jest zauważalnie dłuższe od “zwykłego” Chirona. To zoptymalizowane aerodynamicznie nadwozie zostało zaprojektowane właśnie z myślą o ekstremalnie wysokich prędkościach przekraczających 420 km/h. Wydłużony tył dłużej utrzymuje laminarny przepływ powietrza minimalizując opór powietrza i poprawiając aerodynamiczne właściwości pojazdu.

Bugatti Chiron Super Sport (fot. Bugatti)
Testy z prędkościami dochodzącymi do 440 km/h to ostatnie szlify przed przekazaniem aut nabywcom (fot. Bugatti)

Michael Bode, inżynier Bugatti odpowiedzialny za pomiary i telemetrię komentuje: “Dzięki niesamowitej mocy wyjściowej i wysokim prędkościom, siła docisku i termodynamika zmieniają się w zależności od różnych poziomów ciśnienia. Dlatego monitorujemy wszystkie możliwe parametry robocze każdej części tego pojazdu, podczas jazdy z maksymalną prędkością i przy pełnym obciążeniu jednostki napędowej. Następnie patrzymy na wyniki i optymalizujemy parametry w razie potrzeby. Ten poziom pracy zawdzięczamy klientom, którzy kupują ten niezwykły i ekskluzywny pojazd” – wyjaśnia Michael Bode.

Bugatti Chiron Super Sport (fot. Bugatti)
Charakterystyczna, wydłużona sylwetka i 3,2 mln euro za sztukę – wszystkie egzemplarze już sprzedano (fot. Bugatti)

Bugatti Chiron Super Sport to limitowana do zaledwie 30 egzemplarzy wyjątkowa seria hipersportowych aut z luksusowym zacięciem. To też bardzo drogie auto, każdy egzemplarz kosztuje nie mniej niż 3,2 mln euro. Chętnych nie brakuje – wszystkie egzemplarze znalazły już nabywców.

Bugatti i testy na Pętli Północnej Nürburgringu

Total
0
Shares