Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Elektromobilność: 145 mln aut w 2030, może jeszcze więcej

Elektromobilność to fakt, trend, który ukształtuje motoryzację w najbliższych latach i stanie się istotnym elementem zeroemisyjnej gospodarki.
elektromobilność
(fot. Pixabay)

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA – International Energy Agency), utworzona w listopadzie 1974 roku, w reakcji na ówczesny kryzys naftowy, od lat monitoruje i forsuje międzynarodową współpracę w dziedzinie zarządzania zasobami energetycznymi. Zgodnie z przewidywaniami jej analityków do końca 2030 roku na drogach świata będzie poruszać się 145 mln aut elektrycznych, a jeżeli rządy państw wzmogą wysiłki w celu osiągnięcia celów energetycznych i klimatycznych, ta liczba będzie jeszcze większa.

Wg MAE w ubiegłym roku na całym świecie zarejestrowano ok. 3 mln nowych samochodów elektrycznych. To liczby nie mające precedensu w historii, i wzrost o 41 proc. w stosunku do liczby rejestracji elektrowozów w 2019 roku. Jeżeli ktoś w dalszym ciągu uważa, że elektromobilność to “chwilowa moda”, to najlepiej niech pozbędzie się złudzeń. W efekcie w wyniku ubiegłorocznego wzrostu ogólna liczba aut na prąd na całym świecie wzrosła do ponad 10 milionów.

Ładowanie samochodu elektrycznego
Ładowanie samochodu elektrycznego? Najtaniej we własnym domu, ale gdyby każdy np. parkometr był także ładowarką? Czy to by nie pomogło? (fot. Shutterstock)

Jak mówi Fatih Birol, dyrektor MAE: “Pojazdy elektryczne mają do odegrania niezastąpioną rolę w osiąganiu zerowej emisji netto na całym świecie, choć nie wykonają swojej pracy samodzielnie”. Birol dodaje też, że chociaż obecne trendy sprzedaży aut z wtyczką na całym świecie są obiecujące, to tak naprawdę cele dotyczące klimatu i zeroemisyjnej gospodarki wymagają jeszcze większej dynamiki. Birol apeluje do rządów i producentów z branży motoryzacyjnej o zwiększenie wysiłków inwestycyjnych w produkcję akumulatorów i rozwój powszechnej infrastruktury ładowania. Bo bez tego, niezależnie od tego ile aut zaleje rynek, elektromobilność się nie rozpędzi. My zwracaliśmy uwagę we wcześniejszym materiale także na jeszcze inne aspekty związane z rozwojem elektromobilności.

Total
0
Shares