Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Cykl ELEKTROMOBILNOŚĆ #15 – Wallbox. Co oferują marki?

Wallbox to urządzenie, w które warto zainwestować w sytuacji, gdy zamierzasz kupić auto elektryczne i masz zelektryfikowane miejsce na parkowanie.
Wallbox
Wallbox we własnym domu? Jeżeli poważnie myślisz o aucie elektrycznym, zdecydowanie warto rozważyć jego instalację (fot. Shutterstock)

Teoretycznie każdy samochód elektryczny można naładować z dowolnego gniazdka 230 V, które są obecne w każdym domu. W praktyce, jeżeli ktoś jest faktycznie zainteresowany nabyciem samochodu elektrycznego, zdecydowanie powinien rozważyć instalację we własnym garażu lub domu dedykowanej stacji ładowania – wallboksa. Co oferują poszczególne marki, sprzedające u nas auta w pełni elektryczne? Przyjrzeliśmy się tej ofercie.

Audi

Tak wygląda ładowarka e-tron Charging System Connect o mocy do 22 kW. Urządzenie otrzymaliśmy razem z testowanym przez nas modelem Audi e-tron GT RS (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Niemiecka marka oferuje po prostu ładowarki umożliwiające ładowanie elektrycznych i zelektryfikowanych modeli marki z gniazda siłowego z mocą 11 kW. To o tyle wygodne, że często są one oferowane razem z pojazdem (zależnie od wersji i modelu auta z wtyczką), zatem osoby dysponujące w garażu gniazdem siłowym i dobrej jakości instalacją elektryczną mogą praktycznie bezpośrednio ładować swój pojazd za pomocą ładowarki e-tron Compact (standardowe wyposażenie wielu modeli, w wersjach bazowych może stanowić opcję za 3240 zł). Ładowarkę tę można podłączyć zarówno do gniazdka 230 V, jak i do gniazda siłowego – w zestawie jest stosowna przejściówka, a elektronika rozpoznaje wejściową moc i napięcie. Audi nie oferuje kompleksowej usługi instalacji, zakładając, że każdy poradzi sobie z wpięciem urządzenia w gniazdko siłowe. Owszem, to proste, ale to gniazdko trzeba mieć. Również o sprawdzenie domowej instalacji, czy ewentualnie podciągnięcie okablowania, przyłącze, zabezpieczenia, etc. – musimy zadbać we własnym zakresie.

Zobacz nasz test Audi e-tron GT RS

BMW

W pełni elektryczne BMW iX xDrive50, ma baterię o pojemności aż 111,5 kWh brutto – wallbox w domu w tym modelu to mus. (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Kolejna niemiecka marka, przyjęła nieco odmienną taktykę od konkurenta z Ingolstadt. BMW oferuje kompleksową usługę instalacji wallboksa za pośrednictwem dwóch podwykonawców. Samo urządzenie nie jest dostępne w konfiguratorze BMW. Obecnie możemy zamówić wallboxa o mocy 22 kW za ok. 3100 zł. Koszt instalacji to co najmniej 1500 zł netto, pod warunkiem, że w miejscu instalacji znajduje się już złącze trójfazowe, a instalacja jest sprawna i bezpieczna.

Przeczytaj nasze pierwsze wrażenia z jazd testowych najnowszym BMW iX

Ford

Ford Mustang Mach-E (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Ford Mustang Mach-E w topowej wersji ma prawie 100 kWh baterię, bez wallboxa ładowanie w domu będzie długotrwałe. (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Marka Ford swoim klientom, którzy zdecydowali się na samochód elektryczny lub zelektryfikowany oferuje system Ford Connected Wallbox w cenie 2891 zł o maksymalnej mocy 11 kW z trzech faz. Za urządzenie plus usługę instalacji zapłacimy około 5700 zł. Oprócz tego na stronie z akcesoriami marki znaleźć możemy niezależnie samą ładowarkę EVBox o mocy do 7,4 kW za 3493 zł.

Zobacz nasz test w pełni elektrycznego Forda Mustanga Mach-E w wersji First Edition.

Hyundai

Hyundai Ioniq 5 Platinum 73 kWh RWD (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Nasz testowy Hyundai Ioniq 5 Platinum 73 kWh RWD ładował się ze zwykłego gniazdka koszmarnie powoli. Przy baterii o pojemności 73 kWh zdecydowanie warto zdecydować się na wallboksa (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Hyundai oferuje “swoją” ładowarką dzięki umowie z największą siecią ładowarek w Polsce: GreenWay Polska. Samo urządzenie o mocy maksymalnej 22 kW (faktyczna jest zależna od instalacji elektrycznej w miejscu klienta) wycenione jest na 4499 zł, a koszt instalacji jest mocno uzależniony od wielu czynników i waha się od 950 zł do ok. 4000 zł netto. Skąd takie różnice? Zależne od sytuacji w danym punkcie (sprawność instalacji, ewentualna konieczność wykonania przyłącza, położenie okablowania itp.).

Zobacz nasz test “kosmicznego” Hyundaia Ioniq 5 – seryjnego pojazdu, który wygląda jak koncept

KIA

Kia EV6, z tym autem spędziliśmy co prawda 4 dni, ale wyłącznie poza domem (fot. Kia)

Kolejna marka z Hyundai Motor Group oferuje kompleksową usługę instalacyjną o nazwie Kia Charge Home. Wallbox o mocy do 22 kW wyceniony jest na 3550 zł, ale koszt instalacji jest każdorazowo wyceniany indywidualnie, zależnie od typu instalacji i warunków w danym miejscu. W przypadku, gdy usługe Kia Charge Home zamiawiamy jednocześnie kupując elektryczne auto marki, otrzymamy 50 procentową zniżkę na wallboksa. Ponadto można liczyć na dodatkowe bonusy w przypadku pozostawienia starego auta spalinowego w rozliczeniu.

Zobacz nasze wrażenia z pierwszych jazd testowych modelem Kia EV6

Lexus

Lexus UX 300e ma relatywnie niedużą baterię o pojemności 54,3 kWh (fot. Lexus)

Japońska marka nie oferuje kompleksowej usługi instalacyjnej. Możemy po prostu zakupić samego wallboksa o mocy do 22 kW w cenie od 3800 zł. Oprócz tego w ofercie jest też wallbox z Wi-Fi z opcjonalnym modułem LTE i RFID, także o mocy 22 kW, z tym, że w przypadku tego drugiego modelu należy jeszcze dokupić przewód, którego cena zależy od jego długości. Np. wariant o długości 5 metrów wyceniono na 1300 zł.

Mercedes-EQ

Mercedes EQV
Mercedes EQV, który testowaliśmy. W przypadku auta użytkowego dobrze, by ładowanie nie trwało zbyt długo (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Mercedes oferuje swoim klientom kompleksową usługę instalacji wallboksa, ale samo urządzenie nie jest w ogóle oferowane w konfiguratorze marki. Co gorsza, oficjalnie wallbox Mercedesa jest obecnie niedostępny z powodu problemów z łańcuchem dostaw. Opcjonalnie oferowane są urządzenia firm trzecich: EVBox za ok. 4500 zł netto oraz wallbox Garo za ok. 3500 zł netto. Marka przeprowadza w miejscu instalacji audyt (koszt ok. 500 zł netto), koszt samej instalacji to co najmniej od 500 zł netto.

Zobacz nasz test elektrycznego vana – Mercedes EQV

Tesla

tesla model x
Tesla Model X – Tesla od zawsze rynek polski traktuje podobnie jak Apple – niemal go ignorując (fot. mat. prasowe)

Tesla nie oferuje w Polsce kompleksowej usługi instalacji dedykowanej ładowarki do auta elektrycznego w domu. Wallbox o mocy 11 kW można kupić i kosztuje 2300 zł, ale już w zakresie jego instalacji firma oferuje wsparcie wyłącznie w postaci listy rekomendowanych firm elektryczno/instalacyjnych. Problem w tym, że gdy próbowaliśmy za pośrednictwem serwisu Tesli znaleźć jakąkolwiek firmę w Warszawie i okolicach, która by nam zainstalowała wallboksa, odbijaliśmy się od ściany, a dokładniej, od komunikatu informującego, że w obrębie dużego miasta, stolicy dumnego kraju w Europie Centralnej nie ma ani jednego elektryka godnego zaufania firmy Elona Muska. Przykre.

Volkswagen

VW ID.4 1st Pro Performance (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
VW ID.4 1st Pro Performance – egzemplarz testowany przez redakcję (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Volkswagen korzysta z usług podwykonawcy, firmy Elli (spółki zależnej VW AG). Koncern oferuje trzy warianty wallboksów: ID.Charger o mocy 7,4 kW w cenie od 2099 zł, ID.Charger Connect w cenie od 2999 zł, o mocy do 11 kW z łącznością Wi-Fi i zdalną kontrolą za pomocą aplikacji (istnieje możliwość dołożenia modułu LTE/4G z nieograniczonym pakietem danych za dodatkowe 899 zł). Trzecia opcja to ID.Charger Pro w cenie od 4449 zł, który również ma moc do 11 kW, ma wszystko to co wersja pośrednia (również moduł LTE/4G), a dodatkowo w urządzenie wbudowany jest licznik energii z certyfikatem MID. Oprócz samych urządzeń otrzymujemy sprawdzenie instalacji sieciowej, instalację i konfigurację urządzenia, ułożenie kabli (długość do 15 metrów w cenie) oraz dodatkowe zabezpieczenia. Prace ziemne czy rozszerzenie skrzynki bezpiecznika nie są przewidziane w pakiecie.

Zobacz nasz test porównujący Volkswagena ID.4 oraz Škodę Enyaq iV 60

Volvo

Volvo XC40 Recharge P8
Volvo XC40 Recharge P8 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Volvo oferuje kompleksową usługę instalacji wraz z urządzeniem. Wallbox o mocy 22 kW jest dostępny w konfiguratorze marki (kosztuje 4800 zł), audyt kosztuje 615 zł (pod warunkiem, że zostanie wykonany w dni robocze w godzinach 8:00 – 16:00. W pozostałym czasie kosztuje 800 zł. Koszty instalacji startują od 550 zł. W przypadku, gdy klient zdecyduje się na kompleksową usługę, koszty audytu redukowane są o połowę (ściślej połowa zapłaty za audyt wraca do klienta).

Zobacz nasze pierwsze jazdy w pełni elektrycznym Volvo XC40 Recharge P8

Total
0
Shares