Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ceny paliw szaleją, co z VAT-em? Kto go może odliczyć?

Podatek VAT płacimy również kupując paliwo. Prowadzisz firmę i masz samochód? Możesz przynajmniej częściowo odliczyć VAT za benzynę, LPG czy olej napędowy.
Wykorzystujesz auto w firmie? Możesz odliczyć VAT za paliwo (fot. Shutterstock)

Wobec stale rosnących cen benzyny i oleju napędowego przedsiębiorcy poszukują metod na optymalizację kosztów użytkowania samochodów firmowych. Warto zatem pogłębić swoją wiedzę na temat tego, kto i w jakim stopniu może odliczyć VAT za paliwo.

Wyższa płaca minimalna to wyższe kary za brak OC

W zależności od rodzaju paliwa nawet ponad 50% jego ceny stanowią opłaty dodatkowe. – W skład ceny paliwa wchodzi nie tylko koszt produktu, ale też szereg innych opłat, które wpływają ostatecznie na jego cenę – tłumaczy Teresa Warska, specjalistka ds. prawa podatkowego Systim.pl. – Są to cena hurtowa w rafinerii, opłata akcyzowa, opłata emisyjna, opłata paliwowa, podatek VAT i marża detaliczna stacji. Udział procentowy minimalnie różni się pomiędzy benzyną EU95 a olejem napędowym – wyjaśnia.

Składniki ceny paliwa przy zakupie za 180 zł (30 litrów w cenie 6 zł / litr) – źr. informacje prasowe systim.pl).

Kwota odliczenia zależy do sposobu użytkowania pojazdu. Jeżeli samochód jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej i celów prywatnych, można odliczyć 50 proc. podatku VAT zapłaconego przy zakupie paliwa (benzyna, olej napędowy, LPG). Ułatwieniem dla przedsiębiorców jest to, że auta nie trzeba zgłaszać do US na podstawie deklaracji VAT-26 i nie jest wymagane prowadzenie ewidencji przebiegu, tak przynajmniej tłumaczy Teresa Warska z Systim.pl.

Z kolei odliczenie pełnego podatku VAT (100 proc.) jest możliwe tylko w sytuacji, gdy dany pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej, wtedy trzeba zgłosić pojazd (deklaracja VAT-26) i prowadzić ewidencję przebiegu, a także mieć regulamin użytkowania pojazdu.

Renault Kangoo Van (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Renault Kangoo Van – jeden rząd siedzeń i trwała przegroda przestrzeni ładunkowej – odliczenie 100 proc. VAT za paliwo jest możliwe (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Jeżeli mamy pojazd inny niż osobowy (musi być zdefiniowany w Ustawie o podatku od towarów i usług), np. furgon z rzędem siedzeń i trwałą przegrodą oddzielającą część ładunkową, to używanie takiego auta nie wymaga składania deklaracji VAT-26, nie trzeba też prowadzić ewidencji przejazdów, a można odliczać 100 proc. VAT za paliwo. Uwaga! Pojazd musi mieć w dowodzie rejestracyjnym adnotację VAT-1 potwierdzającą, że dane auto spełnia warunki takiego sposobu rozliczania VAT.

Ruszają dopłaty do elektryków dla przedsiębiorców – jest konkretna data

Total
0
Shares