Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

A co jeśli elektromobilność to nie jedyna droga? Projekt Porsche i Esso

Esso reunable racing fuel (fot. Porsche)
Esso reunable racing fuel (fot. Porsche)

W ramach nowej umowy partnerskiej, której celem jest znalezienie dróg w kierunku potencjalnego pozyskiwania klientów w przyszłości, ExxonMobil i Porsche testują zaawansowane biopaliwa oraz odnawialne e-paliwa niskowęglowe.

Esso Renewable Racing Fuel

Paliwo Esso Renewable Racing Fuel (z ang. odnawialne paliwo wyścigowe Esso) będzie testowane w wysokowydajnych wyścigowych silnikach Porsche podczas Porsche Mobil 1 Supercup 2021
• Firmy kontynuują rozwój e-paliwa z potencjałem redukcji emisji gazów cieplarnianych
• E-paliwa mają być produkowane z wykorzystaniem wodoru i wychwyconego dwutlenku węgla
• Nowa umowa bazuje na 25-letniej współpracy w zakresie opracowywania i testowania produktów o wysokiej wydajności

Pierwsze wcielenie

Esso reunable racing fuel (fot. Porsche)
Esso reunable racing fuel (fot. Porsche)

Pierwsze wcielenie odnawialnego paliwa wyścigowego Esso stanowi przede wszystkim mieszankę zaawansowanych biopaliw, specjalnie opracowaną przez wewnętrzny zespół naukowców i inżynierów ExxonMobil. Analiza wskazuje, że zastosowanie tego płynnego paliwa ma potencjał znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Paliwo będzie testowane w warunkach wyścigowych, w wysokowydajnych silnikach Porsche przeznaczonych do użytku w motorsporcie, podczas tegorocznej serii wyścigów Porsche Mobil 1 Supercup.

Co to jest E-paliwo?

Współpraca Porsche i ExxonMobil będzie również koncentrować się na e-paliwach, czyli paliwach syntetycznych wytwarzanych z wodoru oraz wychwytywanego dwutlenku węgla. Już w 2022 r. firmy planują przetestować drugie wcielenie Esso Renewable Racing Fuel, zawierające właśnie komponenty e-paliwa. Oczekuje się, że w połączeniu z obecnymi normami rynkowymi dla dzisiejszych samochodów osobowych e-paliwo przyniesie redukcję emisji gazów cieplarnianych nawet o 85%.

911 Supercup
Start, Porsche 911 GT3 Cup, Larry ten Voorde (NL), Max van Splunteren (NL), Jaxon Evans (NZ), Porsche Mobil 1 Supercup, Silverstone 2020

E-paliwo będzie pochodziło z pilotażowej elektrowni Haru Oni w Chile, gdzie wytwarzany jest wodór, który następnie zostaje połączony z wychwyconym z atmosfery dwutlenkiem węgla w celu wytworzenia metanolu. ExxonMobil zapewnia licencję i wsparcie dla zastrzeżonej techniki przekształcania metanolu w benzynę, co pozwoli uzyskać paliwo o niższej zawartości węgla. W fazie pilotażowej w 2022 r. powstanie około 130 tysięcy litrów e-paliw. Jako ich główny użytkownik Porsche będzie korzystać z e-paliw z Chile m.in. podczas Porsche Mobil 1 Supercup, począwszy od sezonu 2022.

Testy Esso Renewable Racing Fuel

Pierwsze torowe testy paliwa Esso Renewable Racing Fuel zaplanowano na 30 marca 2021 r. w Zandvoort w Holandii. Będą one kontynuowane przez całe dwa najbliższe sezony pucharu Porsche Mobil 1 Supercup – 2021 i 2022. Współpraca z Porsche opiera się na nieustannych wysiłkach ExxonMobil w zakresie opracowywania i wdrażania niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych, w tym wysoce efektywnych paliw i smarów, zaawansowanych tworzyw sztucznych, a także innych produktów, które mogą ograniczyć zużycie paliwa samochodów oraz ciężarówek. Obie firmy współpracowały na przykład przy specjalnej formule linii smarów dla pojazdów elektrycznych – serii Mobil EV™.

Zobowiązania Esso

Porsche 9112 GT3 Cup

W styczniu 2021 r. ExxonMobil ogłosił utworzenie nowej firmy z myślą o komercjalizacji szerokiego portfolio technik niskoemisyjnych. Do 2025 r. koncern planuje zainwestować 3 miliardy dolarów w rozwiązania energetyczne charakteryzujące się niższą emisją. W ubiegłym roku ogłosił, że od 2022 r. chce dystrybuować w Kalifornii oraz, potencjalnie, na innych rynkach lokalnych i międzynarodowych odnawialny olej napędowy. W ciągu ostatnich dwóch dekad ExxonMobil zainwestował w badania, opracowywanie i wdrażanie niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych ponad 10 miliardów dolarów – czego efektem są działania, które wyeliminowały lub pozwoliły uniknąć emisji około 480 milionów ton CO2. To równowartość eliminacji z dróg ponad 100 milionów samochodów osobowych na jeden rok.

Zobowiązania Porsche

Porsche zobowiązuje się zainwestować do 2025 r. 15 miliardów euro w elektromobilność i cyfryzację. W 2030 r. producent samochodów sportowych zamierza oferować ponad 80% swoich pojazdów z silnikami elektrycznymi. Firma dąży do osiągnięcia neutralności węglowej w zakresie swoich produktów działań do 2030 r. W tym celu inwestuje w zrównoważoną mobilność około 1 miliarda euro.

Total
0
Shares