Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Elektromobilność – nowy kierunek edukacji na Politechnice Rzeszowskiej

Elektromobilność jest prosta prawda? No cóż, niekoniecznie. Bo gdy przychodzi zbudować nowy silnik elektryczny, będą potrzebni fachowcy.
Elektromobilność
Elektromobilność wymaga specjalistów (fot. Shutterstock)

Transformacja energetyczna świata, w tym transportu drogowego wymaga specjalistów. Specjaliści nie rosną na drzewach – trzeba ich wykształcić. Tym bardziej cieszy inicjatywa Politechniki Rzeszowskiej, która poinformowała o wprowadzeniu do programu nowego kierunku “Elektromobilność”.

Nowy kierunek zadebiutuje w Politechnice Rzeszowskiej wraz z początkiem nowego roku akademickiego. Taki tok nauki będą mogli wybrać studenci Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Nowy kierunek ma charakter interdyscyplinarny, a studenci którzy go wybiorą będą poznawać praktyczne zastosowania nauk ścisłych (matematyka, informatyka, chemia, fizyka) w kontekście problemów związanych z magazynowaniem energii, wykorzystaniem ogniw paliwowych itp.

Elektromobilność, a globalne zużycie energii

Program jest bogaty i wygląda na przystający do wyzwań jakie współczesności i przyszłości stawia transformacja energetyczna transportu. Podejmowane w toku nauki zagadnienia obejmują: napędy elektryczne, efektywne przetwarzanie energii w układach energoelektronicznych, sterowanie i regulacja w pojazdach elektrycznych, zasady dystrybucji energii do zasilania pojazdów, aspekty techniczne związane ze stacjami ładowania. Ciekawie prezentuje się też planowane kształcenie dotyczące metod sztucznej inteligencji w pojazdach autonomicznych.

elektromobilność
Elektromobilność na Politechnice Rzeszowskiej (grafika Piotr Oczoś, Politechnika Rzeszowska)

Dla młodych ludzi, którzy rozglądają się za ścieżką edukacji dającą przewidywalną pewność zatrudnienia i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z danej dziedziny, Elektromobilność z pewnością będzie obiecującym kierunkiem przyszłej kariery zawodowej. Przyszli absolwenci, którzy ukończą cały program powinni posiadać umiejętności takie jak: konstruowanie i projektowanie elektrycznych układów napędowych, wykorzystanie układów magazynowania energii elektrycznej, projektowanie systemów sterowania w pojazdach elektrycznych itp.

Zaplanowany program kształcenia na kierunku Elektromobilność trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem przez studenta, który zaliczy wszystkie przedmioty i egzaminy, dyplomu i tytułu inżyniera. Zgodnie z informacją przekazaną nam przez przedstawicieli Politechniki Rzeszowskiej, studia na nowym kierunku będzie można podjąć w trybie stacjonarnym (tzw. studia dzienne). Za dekadę przewiduje się 145 mln aut z prądem, ktoś je musi wybudować, skonstruować napędy, zespoły akumulatorów, musi powstać infrastruktura ładowania – tego “specjaliści z internetów” nie zrobią. Potrzebni są wykształceni specjaliści.

Na koniec warto zaznaczyć, że Politechnika Rzeszowska nie jest pierwszą uczelnią techniczną, która proponuje taki kierunek studiów przyszłym studentom. Oprócz Rzeszowa, studia pierwszego stopnia na kierunku “Elektromobilność” uruchomiły również: Politechnika Świętokrzyska (3,5 roku) czy Politechnika Warszawska (także 3,5 roku) – w obu przypadkach są to studia stacjonarne. Ponadto temat elektromobilności jest również nie tyle kierunkiem, co specjalizacją na kierunku “Transport” na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Jednego jesteśmy pewni – edukacja w tym kierunku ma przyszłość.

Total
0
Shares