KIA Podczas tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Przemysłu Zbrojeniowego (IDEX) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich KIA prezentuje lekki koncepcyjny pojazd taktyczny KLTV oraz podwozie do zabudowy.
Międzynarodowa Wystawa Przemysłu Zbrojeniowego (IDEX)
Podczas targów IDEX, oprócz koncepcyjnego KLTV: Light Tactical Cargo Truck, Kia prezentuje również podwozie do zabudowy, które może służyć do budowy innego typu pojazdów opancerzonych. Układ napędowy i solidna rama dają wyobrażenie o możliwych zastosowaniach tej platformy.
KLTV: Kia Light Tactical Cargo Truck
Koncepcyjny Light Tactical Cargo Truck został opracowany przez markę Kia w ścisłej współpracy z administracją rządową, która tworzy program rozwoju obrony narodowej. Modułowe podwozie pozwala oferować pojazd w wariancie standardowym oraz jako model z przedłużonym rozstawem osi, a także odmiany opancerzone i nieopancerzone, samochody do celów dowództwa taktycznego i rozpoznania terenu, pojazdy uzbrojone.
Czteroosobowy Light Tactical Cargo Truck został zaprojektowany na potrzeby sił zbrojnych i zapewnia wyskoą mobilność w trudnym terenie oraz potencjalną trwałość i funkcjonalność w trudnych warunkach. Samochód nieopancerzony z długim rozstawem osi może być wyposażony w zabudowę, którą można dostosować do różnych potrzeb, takich jak skrzynia ładunkowa, mobilny warsztat czy centrum łączności. Pojazd może przewieźć dziesięciu w pełni uzbrojonych żołnierzy oraz, w tylnej części, do trzech ton ładunku.
A co pod maską KLTV?
Kia Light Tactical Cargo Truck jest napędzany 225-konnym silnikiem wysokoprężnym, który spełnia normę Euro 5. Napęd jest przenoszony na cztery koła za pośrednictwem nowoczesnej, 8-biegowej przekładni automatycznej. Ciężarówka jest wyposażona w niezależne zawieszenie, klimatyzację, mechanizm różnicowy o ograniczonym tarciu, opony typu run-flat oraz w elektromagnetyczny system zakłócający namierzanie.
Oto jak koncern KIA widzi handel sprzętem taktycznym na bliskim wschodzie
Firma komentuje, że tegoroczne zaangażowanie w IDEX jest, jak dotąd, największe, a pojazd tego typu jest ważnym elementem systemu obronny każdej armii. Kia dostarcza go armii Korei Południowej od 2016 roku i teraz szuka klientów za granicami kraju. Ten region świata jest postrzegany jako kluczowy rynek dla pojazdów wojskowych. W targach IDEX Kia brała udział po raz pierwszy w 2015 roku. W tegorocznej edycji targów Kia dzieli powierzchnię wystawienniczą z siostrzaną spółką Hyundai Rotem Co.
A czym jeździmy w Polsce?
Wg. portalu Wojsko-Polskie.pl 15 grudnia 2020, w 2. Regionalnej Bazie Logistycznej w Warszawie, szef MON wziął udział w przekazaniu pierwszej partii nowych samochodów Ford Ranger XLT, które trafią do jednostek wojskowych w całym kraju zastępując jednocześnie pojazdy Honker, które są używane w wojsku od lat 90.
W kategorii większych pojazdów najwięcej medialnej atencji zdobył ostatnimi laty pojazd Gerlach produkcji marki Zetor, który jest obecnie testowany. W Bielsko-Białej firma Team-Concept.pl produkuje też opancerzone pojazdy Wirus oraz Dino, a informacje o ich trafieniu do różnych służb pojawiły się już w 2017 roku.