Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Maserati MC20 – powrót do korzeni

Maserati MC20 to najmocniejsze Maserati w historii. Pod maską zupełnie nowy, autorski silnik.
Maserati MC20

Zaprezentowany przez producenta najnowszy supersportowy samochód Maserati MC20 to konstrukcja wyróżniająca się na wielu poziomach, a wygląd jest zaledwie jednym z nich. Zacznijmy od tego, że Maserati MC20 to najmocniejsze auto w historii. To także konstrukcja, w której pojawia się supernowoczesny autorski silnik inżynierów z Modeny nazwany Nettuno. Nettuno to powrót do własnych konstrukcji silnikowych Maserati po ponad dwóch dekadach przerwy. Wiele wskazuje na to, że Włosi nie zmarnowali tego czasu.

Silnik Nettuno napędzający nowe Maserati MC20 to 630-konny, podwójnie turbodoładowany V6 z momentem obrotowym wynoszącym 730 Nm. Biorąc pod uwagę, że MC20 jest samochodem lekkim (masa własna poniżej 1500 kg), to taki napęd gwarantuje oszałamiające osiągi. Maserati MC20 rozpędza się od 0 do 100 km/h w czasie – jak podaje producent – niższym niż 2,9 sekundy. Maksymalna prędkość tego pięknie naszkicowanego auta to ponad 325 km/h.

Charakterystyczne drzwi unoszone do góry to wyróżnik supersportowego, dwumiejscowego Maserati MC20 (fot. Maserati)

Jednocześnie te imponujące parametry stawiające nowe Maserati w tej samej klasie co topowe Porsche, Ferrari czy McLareny, nie oznaczają strat w zakresie komfortu. Silnik Nettuno otrzymał międzynarodową ochronę patentową w zakresie opracowanego przez inżynierów Maserati nowego systemu spalania określanego nazwą Maserati Twin Combustion (MTC).

Produkcją tego pięknego auta zajmie się historyczny zakład Maserati – fabryka Viale Ciro Menotti. Ta sama, w której modele z charakterystycznym trójzębem na masce powstają od ponad 80 lat. Specjalnie na potrzeby produkcyjne nowego modelu, Maserati zbudowało od podstaw odrębną linię produkcyjną we wspomnianym zakładzie.

Kokpit nowego Maserati MC20 jest zarazem minimalistyczny i nasycony nowoczesną techniką (fot. Maserati)

Ciekawostką jest to, że auto zostało zaprojektowane przy znacznym wykorzystaniu systemów wirtualnych. Dzięki symulacjom dynamicznym w Maserati Innovation Lab powstał złożony model matematyczny (Virtual Car), który pozwolił wykonać 97 procent testów dynamicznych bez kosztownego, faktycznego prototypowania. W procesie projektowania wykorzystano również tunel aerodynamiczny, ten sam, z którego korzystają wyczynowe pojazdy Dallary. Oczywiście bez wyczerpującej serii rzeczywistych testów na torze i drogach publicznych się nie obeszło, niemniej moce obliczeniowe i modele matematyczne miał znaczny udział w powstaniu tego auta.

Auto jest nie tylko innowacyjne pod względem jednostki napędowej. Bogate wyposażenie technologiczne zawarto również w pokładowych systemach elektronicznych. Kierowca Maserati MC20 będzie miał do dyspozycji pełen zakres cyfrowych usług obejmujących nawigację z informacjami w czasie rzeczywistym, stałą łączność online, asystentów głosowych i usług zdalnego zarządzania pojazdem. Zamówienia producent przyjmuje od dnia światowej premiery – 9 września 2020 roku.

Total
3
Shares