Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Mclaren Artura to nowy supercar bez silnika V8

Mclaren Artura

McLaren Automotive zaprezentuje swoją wizję samochodu z napędem hybrydowym przy okazji premiery modelu McLaren Artura. Hybrydy stworzonej na bazie wiedzy, doświadczenia i osiągnięć inżynieryjnych zgromadzonych przez ponad 50 lat tworzenia samochodów wyścigowych oraz drogowych. 

Nowy Mclaren Artura oznacza początek kolejnej ery dla brytyjskiej firmy

Wiedza o napędach elektrycznych została pierwszy raz zaprezentowana w postaci McLarena P1TM – hybrydowego samochodu, który zadebiutował w 2012 roku. Następnie zaś w modelu Speedtail Hyper-GT, który wszedł do produkcji w tym roku jako najszybszy dotychczas samochód McLarena z maksymalną prędkością 403 km/h (250 mph). Właśnie na bazie tej konstrukcji powstał Artura, pierwszy supersamochód z serii hybryd nowej generacji, które firma nazywa mianem High-Performance-Hybrid.

Mclaren Artura
Mclaren nie pokazał jeszcze nowego pojazdu w całości (fot. Mclaren)

CEO Mclaren Automotive, Mike Flewitt tak komentuje powstanie nowego modelu

“Każdy element modelu McLaren Artura jest całkowicie nowy – od konstrukcji platformy i napędu HPH po karoserię, wnętrze i interfejs dla kierowcy – ale czerpie z wieloletniego doświadczenia McLarena w tworzeniu technologii dla samochodów wyścigowych i drogowych, które teraz wykorzystujemy do elektryfikacji klasy supersamochodów.”

Artura z silnikiem V6

Nowy McLaren Artura to także premiera kompaktowego, podwójnie doładowanego silnika benzynowego V6 zaprojektowanego tak, aby współpracował z motorem elektrycznym w ramach napędu HPH. Mclaren zapowiada osiągi zbliżone silników V8 o większej pojemności. V6 ma dysponować wyższym momentem dostępnym od niższych obrotów. Artura może również korzystać wyłącznie z silnika elektrycznego podczas bezemisyjnych przejażdżek po mieście.

Artura wykorzysta technologię MCLA

To pierwszy samochód zbudowany na nowej platformie przystosowanej do napędu elektrycznego, którą zaprojektowano i wyprodukowano w McLaren Composites Technology Centre w Wielkiej Brytanii. Dodatkowa masa systemu HPH została w znacznym stopniu skompensowana wykorzystaniem oszczędzających wagę technologii w podwoziu, karoserii i napędzie. Ponadto w sercu modelu McLaren Artura jest karbonowa konstrukcja – McLaren Carbon Lightweight Architecture (MCLA).

Total
0
Shares