Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Najwięksi polscy kierowcy wszech czasów – oto nasza lista

flaga meta wyścig finisz zwycięztwo

Byli pionierami, gladiatorami na europejskiej arenie wyścigowej, a jeden z nich nawet wygrał GP Formuły 1. Oto lista największych kierowców w historii Polski. Umieściliśmy ich tutaj alfabetycznie, ponieważ nie odważymy się wybrać tego jedynego. A kto Waszym zdaniem zasłużył na miano tego największego? 

Marian Bublewicz

Marian Bublewicz (fot. wiki)

Bublewicz rozpoczął karierę w motosporcie startami w motocrossie, a pod koniec lat 60. zdobył nawet Mistrzostwo Polski. Swój pierwszy start za kierownicą auta rajdowego zaliczył za w 1973. Dwa lata później sięgnął po pierwsze Mistrzostwo Polski za kierownicą Fiata 125p. Bublewicz to wicemistrz Europy z 1992 roku, a ten tytuł znaczył wtedy dużo więcej niż obecnie. W Polsce Marian był najszybszy w latach 1975, 1983, 1987, 1989, 1990, 1991, 1992. Bublewicz zginął w Zimowym Rajdzie Dolnośląskim 20 lutego 1993 roku. Marian Bublewicz i Ryszard Żyszkowski wystartowali do piątego odcinka specjalnego i byli na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Po dwóch kilometrach załoga jadąca Fordem Sierra Cosworth 4×4 wypadła przy prędkości 120 km/h na łagodnym prawym łuku. Nieszczęśliwie Ford lewą stroną uderzył w samotne drzewo. Pilot samodzielnie opuścił wrak w przeciwieństwie do przygniecionego Mariana Bublewicza, dla którego był to ostatni zakręt.

Krzysztof Hołowczyc

Krzysztof Hołowczyc (fot. Wiki)

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć Krzysztofa Hołowczyca. Hołek w 1997 roku został mistrzem Europy, w mistrzostwach Polski triumfował trzy razy (1995, 1996, 1999). Startował w kilku eliminacjach mistrzostw świata – najwyżej uplasował się na szóstym miejscu w Rajdzie Polski. W 2005 roku przeniósł się do rajdów terenowych. Na bezdrożach słynnego rajdu Dakar dwa razy był piąty. Ostatecznie w 2015 roku Hołek osiągnął za kierownicą Mini All4 Racing swój najlepszy wynik – trzecie miejsce. Dziś Hołowczyc może być gwiazdą na Twojej imprezie – cennik jest dostępny na stronie internetowej jego firmy

Andrzej Jaroszewicz

Andrzej Jaroszewicz (fot. PAP)

“Czerwony Baron” był synem premiera PRL Piotra Jaroszewicza. Ponieważ miał wsparcie ojca, to można powiedzieć, że jest PRL-owski “Lance Stroll”. To niezwykle utalentowany kierowca. To właśnie Jaroszewicz w latach 80. jeździł w Polsce bolidami F1 podczas testów. Włodarze F1 dywagowali nad umieszczeniem jednej rundy w Polsce, ale ostatecznie wybrali węgierski Hungaroring. Szczyt kariery Jaroszewicza przypadł na połowę lat 70. , kiedy wraz z pilotem Ryszardem Żyszkowskim wygrał Rajd Warszawski w 1975 r. Rok później (również z Ryszardem Żyszkowskim) Baron wygrał w 36. Rajdzie Polski 

Andrzej Koper

Andrzej Koper (fot. TV)

Koper to rajdowy mistrze Polski w latach 1982, 1984, 1985 i 1988. Koper jako pierwszy Polak, który dojechał do mety Rajdu Paryż-Dakar za kierownicą Land Rovera Defendera. W rajdach zaczynał od Trabanta, ale później jeździł Renault 5 Alpine, którym wcześniej jeździł Landsberg. Koper przez wiele lat był związany z marką Renault. Za kierownicą modelu 11 Turbo jeździł aż do lat 90. Na prawym fotelu z AK jeździł m.in. Maciej Wisławski

Robert Kubica

Robert Kubica F1 Alfa Romeo Orlen Team
Robert Kubica za kierownicą bolidu F1 Alfa Romeo (fot. Shutterstock)

To prawdopodobnie najlepszy polski kierowca w historii. Jako jedyny Polak wystartował w GP za kierownicą bolidu F1. Jest też jedynym polskim kierowcą, który odniósł zwycięstwo w F1 czerwcu 2008, podczas Grand Prix Kanady. Jego sukcesy i angaż w królowej motosportu sprawiły, że Robert  ma największy zasięg światowy ze wszystkich polskich kierowców. Karierę Roberta przerwał feralny wypadek, w którym Robert nieomal stracił prawą rękę. Po tym zdarzeniu Kubica stracił fotel w F1 i przesiadł się do rajdówki, gdzie został mistrzem świata WRC-2. W 2019 Kubica wrócił na tory F1 za kierownicą bolidu ROKiT Williams Racing, ale zespół nie był w stanie nawiązać rywalizacji. 

Janusz Kulig

Janusz Kulig (fot. wiki)

Rodzice Janusza od najmłodszych lat wspierali go w pasji do motoryzacji. Jego talent i determinacja sprawiły, że trzy razy sięgnął po mistrzostwo Polski: w 1997, 2000 i 2001. Rok później JK został wicemistrzem Europy. Kulig zgniął dwa lata później. Podobnie jak Colin McRae, Janusz Kulig odszedł przedwcześnie z powodu wypadku niezwiązanego z rajdami. Głośna sprawa jego śmierci to temat na osobny wątek. Samochód Kuliga wjechał pod pociąg w Rzezawie, pod Bochnią. Winą obarczono dróżniczkę, która nie opuściła rogatek. 

Leszek Kuzaj

Leszek Kuzaj (fot. Tor Modlin)

Leszek Kuzaj karierę zaczynał za kierownicą „malucha”, ale potem przesiadał się do coraz lepszych i mocniejszych samochodów. Po rajdowych odcinkach jeździł Renault Clio, Mitsubishi Lancerem Evo, a także najlepszymi autami klasy WRC: Subaru Imprezą, Toyotą Corollą i Peugeotem 307. Pochodzący z Krakowa kierowca z powodzeniem rywalizował również w imprezach poza granicami kraju. Kuzaj ma na koncie 19 startów w rajdowych mistrzostwach świata oraz 50 w imprezach zaliczanych do mistrzostw Europy. W tym drugim cyklu odniósł 7 zwycięstw, a 14 razy stał na podium. Kuzaj był Mistrzem Polski w latach 2002, 2004, 2005 i 2006 roku. W 2008 roku Kuzaj wypadł z trasy podczas Rajdu Praskiego wprost w kibiców. Wynikiem tego zdarzenia była śmierć dwóch osób, a trzy kolejne zostały ranne. Od 2010 roku zrezygnował z regularnych startów. 

Jerzy Landsberg

Jerzy Landsberg (fot. Wiki)

Niektórzy mówią, że Jerzy Landsberg to największy talent polskiego motosportu. Zaczynał jako kolarz, a potem zdobył wpis “kierowca rajdowy”, w rubryce „zawód”, co było nie lada wyczynem w socjalistycznej Polsce. Landsberg wykazywał determinację, ale był niepokorny – nie przestrzegał zasad. W 1977 miał wypadek w Rajdzie Dolnośląskim i zginął jego pilot, a on doznał tak poważnego urazu, że musiał jeździć w gorsecie. Rok później nie miał  już tyle szczęścia – uległ śmiertelnemu wypadkowi w Małopolsce. 

Jan Ripper

Jan Ripper (fot. archiwum)

Pionierem automobilizmu w Polsce był Wilhelm Ripper, a jego syn Jan wybitnym kierowcą. To on z ojcem, jako pierwszy w historii Polak, startuje w Rajdzie Monte Carlo. W 1929 i 1938 Jan wygrał Rajd Polski. Za kierownicą Bugatti Type 37C zwyciężał w Budapeszcie, w Czecho-Słowacji i w Austrii. Karierę przerwała mu II Wojna Światowa. Jan Ripper zamieszkał w Zakopanem, gdzie otworzył warsztat. W motosporcie jeździł dalej , a swój ostatni rajd wygrał jako ponad 70-letni senior. 

Sobiesław Zasada

Sobiesław Zasada (fot. wiki)

W lutym 1952 roku wygrał pierwszy rajd samochodowy z pilotem Ewą Goworowską – koleżanką z IV klasy Gimnazjum im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej (w grudniu 1952 roku pani Ewa zostaje żoną Sobiesława Zasady). Niewątpliwie największym sukcesem sportowym Sobiesława Zasady było trzykrotne zdobycie tytułu mistrza Europy w rajdach samochodowych i trzy wicemistrzostwa w tej dyscyplinie w czasach, gdy rozgrywki te miały rangę mistrzostw świata. Późniejsze decyzje FIA w roku 1978 zmieniły nazwę mistrzostw Europy na mistrzostwa Świata, powołując równocześnie nowe mistrzostwa Europy składające się z wielu pomniejszych rajdów. Zasada był 11-krotnym rajdowym mistrzem Polski w klasyfikacji generalnej, zwycięzcą 148 rajdów samochodowych oraz zdobywcą 5 złotych medali za wybitne osiągnięcia sportowe. Sobiesław Zasada do dzisiaj (to już od 50-ciu lat) pozostaje jedynym zawodnikiem nie tylko z Polski, ale ze wszystkich państw tzw. bloku wschodniego, który w sporcie rajdowym został kierowcą fabrycznym najlepszych firm samochodowych jak: Steyr Puch, Porsche, BMW i Mercedes-Benz. 

Dziś motosport jest inny

Młodzi ludzie zafascynowani są nową dyscypliną – driftingiem. Jednym z polskich pionierów jazdy „bokiem” jest Maciej Polody. Wielkie sukcesy na tym polu odnosi również znany również ze swoich sukcesów w Dakarze kierowca Jakub Przygoński. Na ogromny szacunek zasługują również polscy kierowcy niepełnosprawni. Najbardziej znanym jest Bartosz Ostałowski, który odnosi sukcesy w driftingu kierując pojazdem za pomocą stóp i ramion. Sami jesteśmy ciekawi, kto trafi na tę listę w ciągu najbliższych lat. Macie swoje typy? 

Total
0
Shares