Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Lexus LS 500h – zmodyfikowany napęd, płynniejsza jazda, wciąż duża moc

Lexus 500h (fot. Lexus)
Lexus 500h (fot. Lexus)

Japońska marka luksusowych aut produkowanych przez koncern zarządzany przez Akio Toyodę zakomunikowała, że klienci, którzy w przyszłości rozważają zakup topowej limuzyny Lexus LS 500h otrzymają unowocześniony napęd hybrydowy, zapewniający bardziej płynną jazdę nie tylko na drogach szybkiego ruchu, ale również w warunkach miejskich.

Celem przeprowadzonych modyfikacji hybrydowego systemu napędowego w modelu Lexus LS 500h było zapewnienie płynnego przyspieszenia z lepszym wyczuciem momentu obrotowego samochodu, gdy kierowca umiarkowanie traktuje stopą pedał gazu.. Chodzi o cichsze i bardziej płynne przyśpieszenie luksusowej limuzyny, bez częstej zmiany biegów czy nagłych zmian prędkości obrotowej silnika. W jaki sposób to rozwiązano? Poprzez zwiększenie poziomu wspomagania silnika elektrycznego, który dzięki bardziej wydajnym, wysokonapięciowym akumulatorom litowo-jonowym ma skuteczniej wspomagać napęd spalinowy.

Lexus 500h (fot. Lexus)
Kierowcy rzadko wykorzystują pełny potencjał napędu Lexusa 500h (fot. Lexus)

Co w ogóle skłoniło japońskich inżynierów do cyzelowania napędów? Analiza danych telemetrycznych z już jeżdżących po drogach Lexusów LS. Jak się okazuje kierowcy tych luksusowych limuzyn przez 90 proc. czasu podróży korzystają średnio z 50 proc. otwarcia przepustnicy. W efekcie inżynierowie odpowiedzialni za napęd hybrydowy modelu Lexus LS skupili się na przeprogramowaniu układu napędowego by bardziej efektywnie wykorzystywać moment obrotowy przy niższych prędkościach jazdy i prędkościach obrotowych silnika.

Lexus 500h (fot. Lexus)
Lexus 500h (fot. Lexus)

Jakie różnice mają być odczuwalne w praktyce? Zmodernizowany Lexus LS 500h dysponuje wciąż tą samą mocą maksymalną (359 KM / 264 kW), ale kierowca podczas jazdy z prędkością 20 km/h po 40-procentowym otwarciu przepustnicy otrzyma dodatkowe 170 Nm momentu obrotowego. Zwiększenie udziału silnika elektrycznego w dystrybucji mocy oznacza też, że beznynowa V6-tka może pracować przy niższych obrotach, w efekcie auto przyśpiesza równie chętnie, bez wzbijania się na obroty, płynniej i spokojniej.

Lexus 500h (fot. Lexus)
Lexus 500h (fot. Lexus)

Zmiana charakterystyki pracy napędu hybrydowego topowego Lexusa nie wpłynęła na szybsze przyśpieszanie od 0 do 100 km/h. W zależności od wersji czasy uzyskiwane przez wersje sprzed i po modernizacji dla modelu LS 500h są takie same: 5,4 s dla tylnonapędowej wersji i 5,5 s dla 4×4. W efekcie przyśpieszenie to samo, ale uzyskiwane nie tak samo. Czy klienci docenią zmianę? Czas pokaże. Lexus zapewnia, że wprowadzone modyfikacje nie wpływają na trwałość wysokonapięciowego akumulatora hybrydowej, japońskiej limuzyny.

Total
0
Shares