Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy, odświeżony Ford Focus – co się zmieniło? Jest Focus ST!

Nowy Ford Focus zyskał bardziej dynamiczny wygląd, wiele pokładowej techniki, wraca edycja kombi i sportowy ST.
Nowy Ford Focus ST-Line (fot. Ford)
Nowy Ford Focus ST-Line (fot. Ford)

Nowy Ford Focus, to m.in. nowe, zelektryfikowane (instalacja 48V) układy napędowe EcoBoost Hybrid, nowy system SYNC4 z dużym, 13,2-calowym ekranem, Connected Navigation, reflektory Dynamic Pixel LED. Oprócz praktycznego hatchbacka, wraca Focus Kombi, pojawi się też edycja przygotowana przez dział Ford Performance – Focus ST, który również będzie zarówno w nadwoziu hatchback jak i kombi.

Nowy Ford Fiesta

Ford Focus Active kombi (fot. Ford)

Ford Focus to model, który odnosi sukcesy od ponad 20 lat, a jego atrakcyjność od początku bazuje na rzucającej się w oczy stylistyce i doskonałej dynamice jazdy – powiedział Roelant de Waard, dyrektor generalny działu pojazdów osobowych Ford of Europe. – Dzięki systemowi SYNC 4 nowej generacji, z największym ekranem w segmencie rynkowym Focusa, wzbogaconemu o skomunikowaną nawigację, nasi klienci będą mogli cieszyć się jeszcze większymi możliwościami przyjaznego dla użytkownika systemu cyfrowego, do którego sprawnej obsługi wystarczą doświadczenia z codziennego życia i obsługiwania wszechobecnej elektroniki – dodał Waard. Szybki rzut oka jak zmieniła się stylistyka Focusa, ujawnia poniższa animacja przygotowana przez Forda:

Aktualny i nowy Ford Focus (źr. Ford)

Nie wiem, jak Wam, ale my zmiany oceniamy zdecydowanie na plus. Nowy Focus ma bardziej agresywną sylwetkę, większy grill, ostrzej narysowane reflektory i – co ważniejsze – mogą to być pikselowe światła matrycowe. Bryła auta jest bardziej przysadzista, przednia krawędź maski biegnie zauważalnie wyżej.

Nowy Ford Focus
Ford Focus Active kombi (fot. Ford)

Niech was nie martwi brak widocznych świateł przeciwmgielnych w nowym przodzie Focusa, zostały one po prostu zintegrowane z głównymi reflektorami, którymi w każdym wariancie są teraz LED-y.

Warianty Connected i Titanium wyróżnia szeroki górny wlot powietrza z błyszczącym chromowanym obramowaniem, z mocnymi poziomymi listwami i nawiązujące do tej formy boczne otwory wentylacyjne, które wyprowadzono z dolnego wlotu powietrza. Dodatkowo, wersja Titanium zyskała wytłaczane na gorąco, chromowane wykończenie listew górnego wlotu powietrza.

Nowy Ford Focus ST-Line (fot. Ford)
Nowy Ford Focus ST-Line (fot. Ford)

Oprócz tego w gamie “zwykłych” Focusów jest jeszcze wariant ST-Line X. W tej odmianie podkreślono sportowy (wizualnie) charakter przez trapezoidalny górny wlot powietrza o zmienionych proporcjach, z błyszczącą, czarną kratką o strukturze plastra miodu, szersze boczne otwory wentylacyjne oraz głębszy dolny wlot powietrza. Wariant ST-Line X wyposażono również w nakładki progowe, tylny dyfuzor i dyskretny tylny spojler.

Zobacz najszybszego Forda w Europie

Nowy Ford Focus – wersje napędowe

Nowy Ford Focus ST-Line (fot. Ford)
Pod maską 1-litrowe turbodoładowane benzyniaki, miękkie hybrydy i 1.5 litrowy diesel (fot. Ford)

Gamę silników oferowanych w najnowszym Fordzie Focusie rozpoczyna 1.0-litrowy silnik benzynowy EcoBoost o mocy 100 KM lub 125 KM łączony z sześciobiegowym manualem. Silnik wyposażono w podwójne, niezależne sterowanie zmiennymi fazami rozrządu oraz wysokociśnieniowy bezpośredni wtrysk paliwa.

Dwa kolejne warianty to hybrydowe układy mild-hybrid 1.0 EcoBoost Hybrid o mocy 125 i 150 KM z sześciobiegowym manualem. W hybrydowym układzie napędowym zastąpiono standardowy alternator zintegrowanym rozrusznikiem/generatorem (BISG) o napędzie paskowym, umożliwiając odzyskiwanie energii traconej normalnie podczas hamowania i gromadzenie jej w specjalnym zestawie akumulatorów litowo-jonowych. BISG może również działać jako silnik elektryczny, wspomagając moment obrotowy silnika spalinowego, aby zwiększyć całkowity moment obrotowy dostępny z układu napędowego w celu uzyskania bardziej dynamicznego przyspieszenia na załączonym biegu.

Przedstawicieli handlowych i innych kierowców pokonujących autem osobowym znaczne dystanse ucieszy obecność w gamie nowego Focusa 1,5-litrowych silników wysokoprężnych EcoBlue o mocy 95 KM lub 120 KM. W słabszej wersji jest tylko manual z sześcioma przełożeniami, w wersji 120-konnej można zamówić ośmiobiegową przekładnię automatyczną.

Nowy Ford Focus ST (fot. Ford)
Nowy Ford Focus ST (fot. Ford)

No i jest też sportowa wersja, czyli nowy Focus ST, który napędzany jest 2,3-litrowym silnikiem benzynowym EcoBoost o mocy 280 KM i 420 Nm momentu obrotowego. Silnik wyposażono w turbosprężarkę typu twin-scroll (redukcja efektu turbodziury), przeniesienie mocy na koła zapewnia sześciobiegowa skrzynia manualna lub siedmiobiegowy automat z łopatkami do zmiany przełożeń przy kierownicy. Ta wersja, jak na sportowe wydanie przystało, ma jeszcze kilka istotnych elementów poprawiających dynamikę i przyczepność. Mamy elektroniczny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, a także opcjonalny system kontroli tłumienia drgań.

Nowy Ford Focus ST
Silnik w ST oferuje moc 280 KM, jednostkę znamy z Forda Mustanga (fot. Ford)

Modele ST ze zmodernizowanym pakietem X są wyposażone w reflektory Dynamic Pixel LED, 19-calowe felgi aluminiowe oraz dodatkowy tryb Torowy w zestawie wybieranych trybów jazdy, który przestraja oprogramowanie sterujące wspomaganiem elektrycznym (EPAS) dla dostarczenia większej ilości informacji zwrotnych z układu kierowniczego, wyostrza reakcje na zmiany położenia pedału przepustnicy, a system ESC daje kierowcy większą swobodę działania.

Praktyczność kombi ma być jeszcze wyższa

Ford Focus Active kombi (fot. Ford)

Focus kombi ma być praktyczniejszy niż kiedykolwiek. Rozmiar przestrzeni bagażowej w tym wariancie nadwoziowym to imponujące 653 litry bez potrzeby składania jakiegokolwiek siedzenia. Dodatkowa boczna siatka mocująca sprawdza się idealnie do przechowywania mniejszych przedmiotów, które nie przemieszczają się swobodnie w przestrzeni ładunkowej podczas podróży, a podwójne LED-y zapewniają lepsze oświetlenie bagażnika. Regulowana półka ma zawias w centralnej części co pozwala na utworzenie pionowej przegrody dzielącej przestrzeń bagażową.

Strefa “wodoodporna” oddzielona pionową przegrodą ze składanej podłogi (fot. Ford)

W przestrzeni bagażowej znajduje się teraz także strefa wodoodporna, z wykładziną podłogową, zapewniającą odpowiednie warunki przewożenia takich przedmiotów, jak mokre kombinezony, czy parasole. Wodoodporną wykładzinę można wyjąć z tej części, aby łatwiej opróżnić lub wyczyścić strefę. Sam obszar jest oddzielony od reszty bagażnika pod złożoną podłogą lub odgrodzony od części suchej za pomocą ustawionej w pionie przegrody.

Rodziny powinien ucieszyć powrót wersji kombi (fot. Ford)

Ponadto, bagażnik w Focusie kombi wyposażono teraz w etykietę z uproszczonymi schematami, objaśniającymi funkcje elementów przestrzeni bagażowej. Podczas badań przeprowadzonych wśród klientów, Ford stwierdził, że 98 procent obecnych właścicieli Focusa kombi nie wiedziało o wszystkich funkcjach, takich jak składana roleta i przestrzeń po podłogą bagażnika, zdalne opuszczanie siedzeń i system dzielenia półki podłogowej.

Nowy Focus – bogatsza technika pokładowa

Ford Focus Active kombi – wnętrze (fot. Ford)

Jak na nowy model przystało, nie mogło zabraknąć rozwiązań cyfrowych na pokładzie, jak i wspomagających jazdę. Kierowca może korzystać z systemu SYNC4 najnowszej generacji, który “uczy się” swojego kierowcy. System jest obsługiwany za pośrednictwem 13,2-calowego ekranu centralnego. Do tego bezprzewodowe Android Auto i Apple CarPlay, zaawansowane rozpoznawanie mowy w 15 językach.

Nowy Ford Focus ST-Line (fot. Ford)
Wnętrze Forda Focusa ST-Line (fot. Ford)

System obsługuje aktualizacje bezprzewodowe. Ford oferuje także aplikację mobilną FordPass 6 pozwalającą uzyskać zdalnie dostęp do wybranych funkcji i informacje o aucie. Ciekawostką jest system SecuriAlert 8, dzięki któremu właściciele nowych Focusów mają spać spokojniej. System wykorzystuje czujniki pojazdu do monitorowania wszelkich prób dostania się do wnętrza, nawet przy użyciu kluczyka i wysyła powiadomienie na telefon użytkownika.

Nowy Ford Focus ST (fot. Ford)
Nowy Ford Focus ST wewnątrz (fot. Ford)

W bogatszych wersjach modelu nabywcy otrzymają nowe reflektory Dynamic Pixel LED z automatycznymi światłami drogowymi, dynamicznym doświetlaniem zakrętów czy oświetleniem dostosowującym się do warunków pogodowych i rozpoznającym znaki drogowe (np. lepsze doświetlenie przejazdów przez ronda). Oczywiście nie mogło zabraknąć szerokiego zestawu asystentów kierowcy z adaptacyjnym tempomatem, rozpoznawaniem znaków itp. Ciekawostką jest nowa funkcja Trailer Coverage, która rozszerza zasięg asystenta martwego pola o zdefiniowaną przez kierowcę długość przyczepy.

Cen poszczególnych wariantów producent jeszcze nie ujawnił.

Duży, rodzinny SUV Forda? Oto Ford Explorer

Total
0
Shares