Honda pochodzi z Japonii, ale przez dekady stała się firmą globalną. Dziś operuje na wielu kontynentach, a to oznacza, że niektóre modele są projektowane na potrzeby poszczególnych rynków. CR-V to SUV, który stara się trafić w gusta Europejczyków oraz obywateli USA od chwili debiutu w 1997 roku. Czy w 2020 mieszkańcy starego kontynentu polubią amerykański styl?
Honda CR-V urosła
Honda chwali się, ze nowy CR-V porównaniu do poprzednika otrzymał większy rozstaw osi. CR-V zachowuje charakterystyczną sylwetkę, która wyróżnia się masywniejszymi nadkolami, odważniej zakreślonymi liniami maski i tylną częścią nadwozia oraz reflektorami typowymi dla nowej generacji modeli Hondy. Jedną z fundamentalnych zmian zaaplikowanych przez konstruktorów było zwiększenie o 30 mm rozstawu osi. Zabieg ten umożliwił stworzenie bardziej przestronnego wnętrza oraz typowej dla SUV-a, sylwetki z kołami umieszczonymi jeszcze bliżej narożników pojazdu. Z tyłu CR-V ma krótszy zwis i podwójne końcówki układu wydechowego. Bagażnik jest głębszy i dłuższy niż w poprzednim modelu. Załadunek ułatwi system bezdotykowego, elektrycznego sterowania klapą bagażnika oraz możliwe jest ustawienie wysokości, do której ma otwierać się klapa bagażnika, np. w czasie postoju w niskim garażu.
Wnętrze CR-V
CR-V proponuje miejsce dla 5 osób w dwóch rzędach siedzeń. Do samochodu wsiada sie bardzo łatwo, a ilość przestrzeni jest więcej niż zadowalająca. Zupełnie nowy jest interfejs komunikacji z kierowcą oraz środkowa konsola w z przyciskami obsługi napędu w amerykańskim stylu. Panel umożliwiający wybór sposobu napędu nowej Hondy CR-V Hybrid znajduje się właśnie na niej. Funkcje Drive, Parking oraz biegu neutralnego Neutral wymagają naciśnięcia przycisku, natomiast aby wybrać bieg wsteczny wystarczy pociągnąć dźwignię. W porównaniu z poprzednią wersją Hondy CR-V zmieniono rozmieszczenie systemu ekranów. Obecnie użytkownik ma do dyspozycji tylko jeden centralny ekran dotykowy oraz dodatkowy, siedmiocalowy wyświetlacz interfejsu kierowcy DII (Driver Information Interface), który kierowca może obserwować przez koło kierownicy. Oprogramowanie Honda Connect drugiej generacji zapewnia w nowym modelu CR-V integrację smartfonów za pośrednictwem Apple CarPlay i Android Auto. Ponadto, niezależnie od wybranego poziomu wyposażenia, model CR-V dostępny jest z zestawem systemów bezpieczeństwa czynnego i wspomagania kierowcy Honda Sensing™, wykorzystujących dane z czujników radarowych i kamery. Cztery gniazda USB w kabinie umożliwiają podłączenie telefonów, tabletów oraz innych urządzeń przenośnych.
Cisza jak w słuchawkach
W modelu CR-V debiutuje system aktywnego tłumienia hałasu ANC (Active Noise Cancellation), który dostępny jest standardowo we wszystkich wersjach wyposażenia. System ANC został stworzony z myślą o tłumieniu dźwięków o niskiej częstotliwości, docierających do wnętrza kabiny. Przy pomocy dwóch mikrofonów pokładowych, system monitoruje poziom hałasu we wnętrzu i w razie potrzeby generuje dźwięk w przeciwfazie, który emitowany jest przez głośniki systemu audio. System pozostaje aktywny podczas jazdy, zarówno przy włączonym jak i wyłączonym zestawie audio.
Dostępna kolorystyka CR-V
Klienci mogą wybrać jeden z ośmiu kolorów nadwozia: niemetalizowany odcień Rallye Red, metalizowane – Lunar Silver, Modern Steel, Cosmic Blue i Premium Crystal Red lub perłowe lakiery Platinum White, Crystal Black oraz Premium Agate Brown. Wszystkie wersje CR-V Hybrid są wyposażone w 18-calowe felgi aluminiowe, a najbogatsze odmiany modelu dostępne są standardowo z panoramicznym oknem dachowym – polecamy ten dodatek szczególnie dla rodziców małych dzieci.
Hybrydowy napęd CR-V
CR-V jest pierwszym SUV-em Hondy w Europie wyposażonym w hybrydowy układ napędowy i-MMD. Taki zestaw obejmuje dwie maszyny elektryczne, pracujący w cyklu Atkinsona silnik benzynowy oraz akumulator litowo-jonowy. Jest dostępny w obu wersjach, z przeniesieniem napędu na przednią oś oraz z napędem AWD. CR-V Hybrid jest wyposażony w 2-litrowy silnik benzynowy i-VTEC o mocy maksymalnej 107 kW (145 KM), osiąganej przy 6200 obr/min. i w napęd elektryczny o mocy 135 kW (184 KM) z momentem obrotowym 315 Nm. Dzięki układowi hybrydowemu, CR-V Hybrid z napędem na przednią oś osiąga przyspieszenie 0-100 km/h 8,8 sekundy, dla modelu AWD wynosi ono 9,2 sekundy. Maksymalna prędkość pojazdu wynosi 180 km/h. Benzynowy silnik, przekładnia e-CVT wraz z jednostką sterowania mocą znajdują się w przedziale silnikowym, natomiast akumulator litowo-jonowy mieści się pod podłogą bagażnika.
Jak to działa?
i-MMD Hondy oferuje trzy tryby jazdy: Tryb elektryczny (EV Drive), podczas którego akumulator litowo-jonowy zasila bezpośrednio elektryczny silnik napędowy; Tryb hybrydowy (Hybrid Drive), w którym silnik benzynowy dostarcza moc do silnika elektrycznego/generatora, który z kolei przekazuje ją do elektrycznego silnika napędowego; Tryb silnika spalinowego (Engine Drive), w którym silnik benzynowy przekazuje napęd bezpośrednio na koła za pośrednictwem sprzęgła blokującego. W większości przypadków, podczas jazdy miejskiej, CR-V Hybrid samodzielnie przechodzi pomiędzy napędem hybrydowym i elektrycznym. Podczas jazdy w trybie hybrydowym, nadmiar mocy silnika benzynowego może służyć do doładowywania baterii. Tryb elektryczny (EV Drive) daje CR-V zasięg do około 2 km bezemisyjnej jazdy, uzależniony jednak od warunków drogowych, poboru prądu i stopnia naładowania akumulatora hybrydowego. Tryb jazdy silnikowej jest najbardziej wydajny na szybko pokonywanych odcinkach, a dodatkowo może być chwilowo wspomagany mocą silnika elektrycznego, kiedy niezbędne jest chwilowe podniesienie momentu obrotowego.
Bezpieczeństwo
Honda zapewnia, że nadwozie obecnej generacji CR-V zapewnia większą sztywność i wyższą wytrzymałość, a przede wszystkim większą odporność na odkształcanie do wewnątrz kabiny w razie zderzenia. Honda Sensing™ to pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego w oparciu o koncepcję bezpieczeństwa dla wszystkich (Safety for Everyone). Honda Sensing™ obejmuje: system ograniczający skutki kolizji, system ostrzegający o ryzyku kolizji (FCW). Na pokładzie jest również system ostrzegający przed zjechaniem z pasa ruchu (LDW) oraz system chroniący przed zmianą toru jazdy (RDM). Bateria czujników wchodzi w skład ułatwiający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu (LKAS). Bezpieczeństwo przekłada się też na komfort, ponieważ CR-V ma tempomat adaptacyjny (ACC).
Podsumowanie CR-V
Honda CR-V daje się polubić od pierwszej minuty. Bardzo obszerne i dobrze przeszklone nadwozie zachęca do dalekich podróży. Bagażnik jest foremny i pojemny (497 l). Przyzwyczajenia wymaga praca układu napędowego, który choć spełnia to samo zadanie, co konwencjonalne układy, to działa zupełnie inaczej. Dźwięki, które wydają silniki oraz sposób w jaki komputer załącza poszczególne puzzle układu, są zupełnie nowe i nie każdemu będą odpowiadać. Stricte elektryczne samochody robią to dużo lepiej. Moc, którą oferują jest natychmiastową i przewidywalna. Z kolei silnik spalinowy ma obrotomierz i wiemy, czego się po nim spodziewać. Obecny w Hondzie mariaż tych dwóch technologii i sposób w jaki jest prezentowany użytkownikowi sprawia, że szczególnie przy prędkościach powyżej 100 km/h po prostu nie wiadomo, czego się po aucie spodziewać po wciśnięciu gazu do podłogi. Honda jest za to bardzo ekonomiczna – średnio pali niewiele ponad 6 litrów benzyny na każde 100 km/h. Po samochodzie tej marki możemy również spodziewać się najwyższych not w kategorii bezawaryjności. Specyfikacja modelu dostępna jest TUTAJ. Ceny rozpoczynają się 142 400 zł.