Gdy Ferrari 612 Scaglietti pojawiło się na rynku w 2004 roku, niewielu osobom się podobało. Mało kto rozumiał nawiązanie do egzemplarza Ferrari, zamówionego przez Roberto Rosselliniego dla Ingrid Bergman w 1954 roku. Niedoceniane auto, które było w całości budowane z aluminium, dziś osiąga korzystne ceny…
Rozsądne Ferrari
Czy zakup takiego samochodu może być przejawem rozsądku? Może, to szansa na wejście w posiadanie naprawdę dobrego Ferrari, powstałego w czasach, gdy samochody te stały się skokowo niezawodne. Przestrzenna rama z ekstrudowanego aluminium łączona była z aluminiowym poszyciem zewnętrznym – podwozie w znacznym stopniu model dzielił z Ferrari 599. Silnik, pochodzący od jednostki z modelu 575M, łączono z zautomatyzowaną mechaniczną skrzynią biegów F1 lub z przekładnią manualną – tych ostatnich egzemplarzy powstało tylko 199 i pozostają one poszukiwanymi rarytasami.
Czy trzeba się obawiać dużego przebiegu w Ferrari 612?
Wóz przeszedł słabo zauważalny z zewnątrz facelifting w 2007 roku, który jednakże wiązał się z ulepszeniami skrzyni biegów F1, w tym z przyspieszeniem jej reakcji. Zdarzyła się też spora akcja serwisowa, podczas której wezwano do dealerów kilkaset aut obarczonych wadą przekładni – w dokumentacji auta, które kupić chcemy, musi znaleźć się dowód na przeprowadzenie zaleconych przez fabrykę modyfikacji (dotyczy wozów z produkcji 2005-2007). Należy unikać samochodów o zachęcająco niskim przebiegu, ale z dużą liczbą właścicieli – jest szansa, że w aucie są usterki, których nikomu nie udaje się usunąć, w tym także konsekwencje nieporadnych napraw po wypadkach. Lepsze są egzemplarze z małą liczbą właścicieli, za to z dużym przebiegiem – oznacza on bowiem, że auto fizycznie było w stanie jeździć. Pierwsi posiadacze mogli zamówić różne pakiety dodatkowe, HGTS, HGTC itd., dobrze jest, jeśli dokumentacja auta potwierdza, że znajduje się w nim wyposażenie właściwe dla danego egzemplarza. Istniały także rozmaite serie specjalne.
Codzienne Ferrari
Wnętrze Ferrari 612 jest naprawdę czteroosobowe i całkiem wygodne, jest to przyjemne Gran Turismo, które dobrze czuje się na dalekich trasach – ale nie należy stronić od krętych, górskich dróg, które wóz pokonuje z delikatnym tylko cieniem podsterowności, mimo potężnego silnika V-12 umieszczonego z przodu. Znam osoby, które takiego samochodu używały do codziennej jazdy; prawidłowo obsługiwane 612 bez wypadków w swojej historii nie sprawia kłopotów. Jest gigantycznie lepszym autem od poprzedzającego go modelu 456. Teraz jest dobry czas na przyjrzenie się Ferrari 612 Scaglietti, oczywiście z zachowaniem pełnej ostrożności – egzemplarze za 60 tysięcy euro kuszą, ale mogą też oznaczać finansową ruinę.
Silnik
Jednostka o pojemności 5,7 litra i mocy 540 KM, pochodząca z typoszeregu F133, przy prawidłowej obsłudze nie sprawia żadnych problemów. Pasek rozrządu trzeba wymieniać co 5 lat lub co 50000 km, nie wolno na tym oszczędzać, choć czynność tania nie jest (zawsze tańsza od remontu silnika).
Skrzynia biegów
Rzadka przekładnia manualna jest bardzo wytrzymała. Skrzynia F1: w autach z wcześniejszej produkcji musi mieć dowód przeprowadzenia akcji serwisowej. Koniecznie trzeba dokonać sprawdzenia stanu skrzyni i sprzegła u specjalisty.
Nadwozie
Aluminiowe panele w Ferrari 612 są wrażliwe na wgniecenia i uderzenia. Szukać należy śladów niechlujnych napraw – jeśli cokolwiek wzbudza podejrzenia, zostawić auto w spokoju i poszukać innego.
Podwozie
Wszystko pracuje prawidłowo tylko wtedy, gdy każdy element jest w idealnym stanie. Sprawdzenie zawieszenia warto powierzyć specjaliście – wóz z usterkami będzie niebezpieczny w prowadzeniu. Ferrari 612 posiada ESP, zatem w sytuacjach ekstremalnych jazda nim wymaga nieco mniejszego talentu aniżeli jazda wcześniejszymi modelami.
Wnętrze
Tutaj jest kilka słabości, trzeba cierpliwie zbadać każdy element i powstrzymać się od impulsywnych decyzji. Po pierwsze górna część tablicy przyrządów potrafi brzydko kurczyć się oraz pękać od ekspozycji na UV, jeśli auto spędziło dużą część swojego żywota w bardzo słonecznych krajach. Po drugie niektóre przełączniki stają się z wiekiem lepkie (degeneruje się tworzywo sztuczne) – trzeba sprawdzić stan każdego i oczywiście sprawdzić, czy działa prawidłowo. Po trzecie i najważniejsze, jeśli sprzedawca mówi nam, że problemy z działaniem wyświetlaczy “to tylko jakiś przewód albo bezpiecznik, łatwo naprawić”, poślijmy go do diabła i szukajmy innego auta. Nieprawidłowe działanie wyświetlaczy oznacza zazwyczaj albo awarię ich zasilania, albo awarię całej płyty głównej, która nimi steruje – każda z ewentualności oznacza bardzo wysokie koszty naprawy.
Werdykt
Niemodne do niedawna Ferrari o wielu zaletach. Obecnie dobry zakup – egzemplarz z pełną historią serwisową i w idealnym stanie raczej już nie stanieje, można więc używać go do woli, nie bojąc się nadmiernej utraty wartości.
Historia Ferrari 612
2004: premiera 612 Scaglietti
2007: facelifting
2011: zakończenie produkcji
Dane techniczne Ferrari 612
Moc silnika: 540 KM
Maksymalny moment obrotowy: 589 Nm
Masa własna: 1875 kg
Prędkość maksymalna: 315 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h: 4,2 s
Zużycie paliwa: 13-32 l/100 km