Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Tesla Model 3 najpopularniejsza w Europie. Nie w elektrykach. W ogóle!

Tesla Model 3 to dowód rozpędzającego się walca elektromobilności, który póki co skutecznie rozjeżdża diesle. Co jeszcze cieszy się wzięciem?
Tesla Model 3 – pierwszy elektryk i pierwsze pozaueropejskie auto, które jest liderem w Europie (fot. TierneyMJ / Shutterstock)

Takiej informacji dostarczają dane opublikowane przez JATO Dynamics. Na szczycie listy 50. najpopularniejszych modeli nowych aut zarejestrowanych w Europie we wrześniu br. jest właśnie Tesla Model 3 z liczbą 24 591 rejestracji w Europie. Auto amerykańskiego producenta wyłącznie elektrycznych pojazdów znacznie zdystansowało drugie na liście Renault Clio z liczbą 18 264 rejestracji. Ciekawostek w liczbach jest znacznie więcej!

Świetny wynik, ale pomógł kryzys z półprzewodnikami

Tym samym Tesla Model 3 jest pierwszym w historii autem elektrycznym, które stał się najpopularniejszym autem w ogóle. Nigdy wcześniej w historii notowań prowadzonych przez JATO Dynamics nie było takiej sytuacji. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że przyszłość jest elektryczna?

Podaż nie nadąża za popytem, a kryzys z półprzewodnikami odbija się na liczbie nowych aut dostarczonych na rynek (źr. JATO Dynamics)

Być może wyniku tego nie udałoby się osiągnąć, gdyby nie spadek ogólnej liczby rejestracji wszystkich aut we wrześniu. Ich liczba spadła o 25 proc (w stosunku do września ubiegłego roku). do 964 800 egzemplarzy nowo zarejestrowanych pojazdów. Felipe Munoz, analityk w JATO Dynamics, skomentował: Dealerzy nadal borykają się z problemami z dostępnością nowych aut z powodu braku chipów. W rezultacie wielu klientów, nie chcąc czekać dłużej niż rok na nowy samochód, zwróciło się na rynek samochodów używanych“.

O ile początek 2021 zapowiadał lepszy rok niż 2020, bo zdaniem analityka JATO, branża dobrze poradziła sobie z pandemią, to kryzys z chipami zniwelował te plany. Jeszcze do końca pierwszego półrocza br. ogólna liczba rejestracji nowych aut w Europie (JATO uwzględnia 26 europejskich rynków) była o 26 proc. wyższa, niż w analogicznym okresie ubiegłego, 2020 roku. Jednak od początku roku do września ta przewaga zmalała do 7 proc. na korzyść roku 2021, a sam wrzesień okazał się znacznie słabszy od września ubiegłego roku.

Agonia diesli w Europie

Rejestracje nowych aut na rynku Europe-26 względem typu paliwa, jakim są zasilane (źr. JATO Dynamics).

Producenci, którzy w swoim portfolio dysponują ofertą aut elektrycznych i zelektryfikowanych w mniejszym stopniu odczuli wpływ obecnego kryzysu, głównie dlatego, że europejscy konsumenci korzystają z różnych dotacji i zachęt poszczególnych państw na zakup auta elektrycznego lub zelektryfikowanego. Zupełnie inaczej ma się rzecz z silnikami wysokoprężnymi, które nie tylko dobija restrykcyjna dla nich polityka emisyjna, co także kryzys z chipami. W okresie niedoborów w łańcuchu dostaw półprzewodników, producenci w pierwszej kolejności zaspokajają potrzeby produkcyjne w modelach zeroemisyjnych i zelektryfikowanych (brak kar za emisje). We wrześniu pojazdy niskoemisyjne (elektryki i PHEV) odnotowały miesięczny wzrost aż o 44 proc. do 221 500 zarejestrowanych egzemplarzy. Na drugim biegunie są pikujące diesle, których liczba rejestracji z miesiąca na miesiąc spadła we wrześniu aż o połowę (51 proc.) do 167 tys. egzemplarzy. Agonię diesli w Europie potwierdzają również niedawno publikowane przez nas dane ACEA, link poniżej:

Hybrydy plug-in i elektryki górą w Europie

Bardzo interesujący i pokazujący dynamikę trendu elektromobilności jest jeszcze jeden wskaźnik: liczba rejestracji aut z wtyczką (PHEV i BEV) na liczbę rejestracji aut z pozostałymi napędami. Jeszcze przed pandemią na jeden pojazd z wtyczką klienci rejestrowali 10,3 nowych aut z silnikiem diesla. Dziś ten wskaźnik spadł do 1,3.

Boom na EV – korzysta Tesla

Z naszej polskiej perspektywy, gdy liczba aut BEV w naszym kraju jest żałośnie mała (mniejsza niż samych Tesli Model 3 zarejestrowanych tylko we wrześniu w Europie), może to się wydawać abstrakcyjne, ale liczby z rynku nie kłamią. Udział Modelu 3 wzrósł tym samym do 2,6 proc na ogólnym rynku aut w Europie. To nie tylko pierwszy raz, kiedy pierwsze miejsce w Europie zajmuje auto elektryczne, ale też pierwszy raz w historii na czele jest pojazd produkowany poza Europą.

Dobre wyniki Tesli wybiły ją też na czołowego dostawcę aut BEV w Europie z 24 proc. udziałem na rynku. Na drugim miejscu jest Grupa Volkswagen AG z 22 proc. udziałem, Stellantis – 13 proc. oraz Hyundai Motor Group (Hyundai i KIA) z 11 proc. Tesla zarejestrowała też więcej aut niż tak mocno okrzepłe w naszej świadomości marki jak Fiat, Nissan, czy Seat.

SUV-y wciąż na czele

Aż 46,5 proc. samochodów osobowych zarejestrowanych w Europie we wrześniu 2021 stanowiły SUV-y – to najwyższy w historii udział rynkowy tego segmentu pojazdów. Pomimo kryzysu, segment ten zyskuje dzięki pojawieniu się w nim gamy modeli właśnie ze zelektryfikowanym i elektrycznym napędem. Pojawiły się przecież warianty PHEV popularnych modeli, np. Ford Kuga PHEV jest obecnie najpopularniejszą hybrydą plug-in Europy, czy auta wyłącznie elektryczne z lubianym przez klientów nadwoziem SUV, jak np. Tesla Model Y. W tym segmencie prowadzą: Grupa Volkswagen AG, Stellantis oraz Hyundai Motor Group.

Dobrze rokujące nowości i ranking popularności

Top 10 najpopularniejszych modeli ogólnie oraz w segmencie hybryd plug-in i aut elektrycznych (źr. JATO Dynamics)

Dane JATO pokazały też, jakie auta zyskały w oczach konsumentów. Hyundai Tucson wzrósł o 40 proc. (wolumen sprzedaży), BMW serii 3 także odnotowało wzrost o 24 proc. mimo, że jest to w zasadzie bezpośredni konkurent Tesli Model 3. Z wyników powinien cieszyć się również Opel, którego model Mokka wzbił się na 22. pozycję w rankingu z liczbą 9700 rejestracji. Z nowych aut nienotowanych wcześniej bardzo dobry wynik odnotował Renault Arkana, który z liczbą prawie 7 tys. rejestracji stając się z miejsca trzecim najpopularniejszym autem francuskiej marki. Pochód elektromobilności pokazuje też dobry wynik Škody Enyaq, która stała się drugim, najlepiej sprzedającym się autem czeskiej marki z grupy VW AG i piątym elektrykiem Europy wyprzedzającym VW ID.4.

Total
0
Shares