Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Na jakiej płycie podłogowej zbudowano twoje auto? Zdziwisz się!

Płyta podłogowa to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych pojazdu, definiuje wiele jego kluczowych właściwości, jak napęd czy bezpieczeństwo.

Często spotykamy się z określeniem, że samochody korzystają ze wspólnej płyty podłogowej czy też platformy konstrukcyjnej. Co to właściwie znaczy?

Płyta podłogowa to szkielet konstrukcyjny samochodu. Jest on elementem strukturalnym, nośnym i pełni podobną funkcję do kręgosłupa w ludzkim organizmie. Płyta ma za zadanie nie tylko nadać odpowiednią sztywność, ale i zadbać o bezpieczeństwo (zgniatać się w kontrolowany sposób). W samochodach o konstrukcji samonośnej, to właśnie do płyty podłogowej montuje się silnik i zawieszenie. Projekt płyty jest niewidocznym, ale jednym z najdroższych elementów w całym samochodzie i dlatego producenci często decydują się na architektury, które można zastosować w różnych modelach danej marki bądź koncernu. Istnieją również przypadki, kiedy platforma jest współdzielona pomiędzy niezależnymi firmami. Porównanie platformy konstrukcyjnej aut do kręgosłupa w naszym organizmie jest o tyle zasadne, że w samochodach platforma decyduje też o potencjale elektronicznym danego auta. Architektura definiuje, gdzie znajdą się moduły obliczeniowe, elementy stanowiące “zmysły” auta i cała wymyślna elektronika. Jesteście gotowi, żeby dowiedzieć się z jakie modele mają wspólne „DNA”?

DNA (fot. publicdomainpictures.net)

MQB – płyta VW

Obecnie najpopularniejszą platformą w Europie jest modułowa konstrukcja Grupy Volkswagen o nazwie MQB (Modularer Querbaukasten). MQB ze względu na swoje szerokie możliwości adaptacji zastąpiła aż 3 płyty podłogowe w ofercie koncernu. Na bazie tej płyty podłogowej powstały dwie generacje VW Golfa – Mk7 oraz najnowsza Mk8. W oparciu o architekturę MQB zostało wyprodukowanych łącznie ponad 60 modeli marek Audi, Volkswagen, Seat i Škoda. Niektóre z nich nigdy nie trafiły na rynek europejski. Jednym z najmniejszych aut bazujących na MQB jest Audi A1, a największym nieoferowany w Polsce, dostępny w Stanach Zjednoczonych, pełnowymiarowy SUV Volkswagen Atlas.

MEB – płyta koncernu VW dla aut elektrycznych

VW ID.4 1st Pro Performance (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
VW ID.4 1st Pro Performance (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Na popularności zyskuje inna platforma konstrukcyjna koncernu VW AG – MEB (Modularer E-Antriebs-Baukasten). Tym razem mamy do czynienia z płytą podłogową przeznaczoną dla aut wyłącznie elektrycznych. Nowa architektura od podstaw zaprojektowana pod kątem samochodów z napędem elektrycznym pozwala odpowiednio rozplanować np. rozmieszczenie akumulatorów, elementów elektrycznego zespołu napędowego itp. Również w tym przypadku mamy do czynienia z konstrukcją modułową o szerokim spektrum zastosowań. Do samochodów zbudowanych na bazie tej platformy należy cała rodzina VW ID (od VW ID.3 do nieoferowanego w Europie VW ID.6), a także Audi Q4 e-tron, Q4 Sportback e-tron, czy oferowana od niedawna w Polsce Cupra Born.

Cupra Born – polskie ceny hiszpańskiego elektrycznego kompaktu

Niewielu wie, że MEB będzie platformą wykorzystywaną również przez markę Ford. Pierwsze samochody elektryczne Forda zbudowane na bazie platformy stanowiącej owoc współpracy VW i Forda mają pojawić się na rynku w 2023 roku.

GS – płyta Mitsubishi

Tym razem mamy do czynienia z architekturą współdzieloną przez marki rozsiane po całym globie. Płyta podłogowa GS została opracowana przez firmę Mitsubishi we współpracy z obecnie nieistniejącym już koncernem DaimlerChrysler. Efekt? Kultowe na całym świecie Mitsubishi Lancer EVO korzysta z tej samej płyty podłogowej co tandetny Dodge Caliber. Na liście marek, które romansowały z płytą GS są również JEEP (Compas i Patriot), PSA (Citroën C-Crosser/Peugeot 4007 oraz Citroën C4 Aircross/Peugeot 4008), a nawet bazująca na Chryslerze 200 Lancia Flavia. Do aut zbudowanych na tej płycie podłogowej należą także inne modele japońskiej marki: Mitsubishi Outlander, ASX czy Eclipse Cross. Co ciekawe żaden model marki Mercedes nie powstał w oparciu o tę architekturę.

CLAR – platforma BMW


Jest to platforma modułowa, w której obok stali i aluminium używane jest nawet włókno węglowe (opcjonalnie). CLAR zadebiutował wraz z flagowym BMW serii 7 typoszeregu G11 w 2015 roku. W przeciwieństwie do wymienionych już płyt dla aut spalinowych, tutaj mamy do czynienia z wzdłużnie osadzonym silnikiem, który napędza tylne (lub wszystkie) koła. Początkowo płyta nosiła nazwę 35up, ale później została przemianowana na CLAR (od angielskiego określenia Cluster Architecture). Na liście samochodów korzystających z CLAR jest cała gama modeli BMW od serii 3, poprzez wszystkie SUV-y serii X od X3 do X7 oraz BMW Z4 najnowszej generacji. A skoro na tej liście jest BMW Z4, to oznacza, że CLAR trafił również do najnowszej Toyoty Supry!

PQ35 – płyta VW

To już trzecia na naszej liście płyta podłogowa niemieckiego koncernu Volkswagen. Skupiający wiele marek olbrzym, wykorzystywał ten rodzaj konstrukcji w okresie pierwszej dekady nowego milenium. Nazwa PQ35 jest łatwa do zdekodowania. P oznacza platformę, Q (quer z niemieckiego – poprzeczny) sposób umieszczenia silnika, 3 oznacza wielkość, 5 generację Golfa, która powstała na tej platformie. Na tej płycie podłogowej oparta jest jeszcze szósta generacja Golfa. Tym razem VW zbudowało „jedynie” 20 modeli na bazie PQ35. Wśród nich są samochody Audi, Škoda, Seat i VW. Najbardziej nieoczywiste konstrukcje to Audi TT i Skoda Yeti.

B – płyta Nissan-Renault

To płyta podłogowa, która jest wykorzystywana przez kilkanaście modeli obu marek. Na liście jest miejski Nissan Micra, crossover Juke a nawet dostawczy NV200! Z kolej po „francuskiej” stronie barykady znajdziemy aż dwie generacje kultowego Clio (Mk3 oraz Mk4) i lubianego Captura. Najbardziej stylistycznie odjechanym modelem na płycie podłogowej B jest naszym zdaniem Nissan Cube.

To wierzchołek góry lodowej

Opisane przez nas przykłady to tylko kropla w morzu. Transfuzja krwi to w motoryzacji zabieg bardzo powszechny. To, które auta otrzymają daną płytę podłogową zwykle zależy od obecnych decyzji biznesowych poszczególnych firm. Np. do aliansu Nissan-Renault dołączyło Mitsubishi, a PSA (które niedawno wchłonęło Opla) już zdążyło przemianować się w koncern Stellantis i teraz tworzy jedną potęgę wraz z wszystkimi markami koncernu Fiata. Ciekawe jakie krzyżówki DNA wynikną z tych posunięć!

Najlepsze numery wycina Volkswagen!

Osobną historią jest Grupa Volkswagen, która nie dość, że jest chyba najlepsza w dzieleniu swoich technologii pomiędzy marki, to ma w tej dziedzinie kilka zjawiskowych posunięć: Na przykład VW Phaeton powstał na dedykowanej tylko jemu płycie D1, która później stała się Bentleyem Continental GT! Inny przykład ciekawych mariaży to stworzenie bliźniaków technologicznych jakimi są supersportowe Audi R8 i najpopularniejszy w historii sportowy model Lamborghini – Huracán.

Total
0
Shares