Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Toyota inwestuje w swoją wizję “wodnego świata”

Energy Observer (fot. mat. prasowe)
Energy Observer (fot. mat. prasowe)

Od katamaranu do inwestycji. Toyota Motor Europe (TME) stała się właścicielem udziałów firmy EODev (Energy Observer Developments). Francuski start-up zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz dystrybucją na przemysłową skalę bezemisyjnych generatorów opartych na ogniwach paliwowych Toyoty.

Katamaran Energy Observer

Energy Observer (fot. mat. prasowe)
Energy Observer (fot. mat. prasowe)

Współpraca Toyoty z EODev rozpoczęła się w 2017 roku, kiedy Toyota została sponsorem Energy Observera, pierwszego na świecie jachtu zasilanego wodorem. Prototypowy katamaran jest samowystarczalny energetycznie – wykorzystuje wyłącznie produkowaną na pokładzie energię odnawialną ze słońca, wiatru i ruchu fal, która jest magazynowana w postaci wodoru produkowanego z wody morskiej procesie elektrolizy. Jego rejs dookoła świata to projekt badawczy, testujący różne technologie związane z produkcją, magazynowaniem i wykorzystywaniem energii. Firma EODev zajmuje się opracowywaniem na podstawie tych badań komercyjnych produktów i wprowadzaniem ich na rynek.

Cz ta współpraca ta przyspieszy popularyzację technologii wodorowych?

„Przyspieszy to wdrażanie technologii wodorowych na skalę przemysłową. Zarówno Toyota, jak i EODev wspierają Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, których realizacja pozwoli stworzyć lepsze społeczeństwo i lepszy świat. Będziemy wspólnie pracować nad nowymi produktami, które przyspieszą dekarbonizację i rozwój społeczeństwa wodorowego” – skomentował Matt Harrison, prezydent i CEO Toyota Motor Europe.

Energy Observer (fot. mat. prasowe)
Energy Observer (fot. mat. prasowe)

Na początku 2020 roku EODev i TME Fuel Cell Business rozpoczęły testy technologii ogniw paliwowych na eksperymentalnym katamaranie Energy Observer, który odbywa właśnie rejs dookoła świata, a w ubiegłym roku przeprawił się przez Atlantyk z Europy do Ameryki. Był to początek ekspansji technologii wodorowych Toyoty na nowy rynek transportu morskiego.

Generatory REXH2 i GEH2

Generatory REXH2 i GEH2 (fot. Toyota)
Generatory REXH2 i GEH2 (fot. Toyota)

Toyota i EODev wspólnie opracowały komercyjne generatory REXH2 i GEH2, oparte na modułowym układzie ogniw paliwowych Toyoty. REXH2 jest przystosowany do pracy na różnego rodzaju statkach i jachtach, zaś GEH2 to generator stacjonarny. Oba nie emitują żadnych spalin, a jedynym produktem ubocznym ich pracy jest para wodna. Urządzenia te zostały w pełni przystosowane do obowiązujących przepisów i są przyjazne dla środowiska.

„To partnerstwo zaczęło się od opracowania generatorów GEH2 i REXH2 oraz przetestowania ich na eksperymentalnym jachcie Energy Observer. Traktujemy to jako wyraz uznania dla naszej pracy, a Toyota stała się dla EODev partnerem strategicznym” – powiedział Jérémie Lagarrigue, CEO EODev.

Total
0
Shares