Nowe BMW M3 i M4 niedawno pojawiło się w salonach, a na żądnych dodatkowych wrażeń klientów czeka już jeden z najbardziej imponujących pakietów podkręcających moc i styl kultowych „beemek”. Znacie speców z Manharta?
Zobacz nasz test nowego BMW M4 Competition!
Manhart. Skąd oni się wzięli?
Manhart to niemiecka firma, która pod koniec lat 90. ubiegłego wieku skupiła się na poprawianiu osiągów i wyglądu zewnętrznego samochodów BMW. Znakiem firmowym tunerów z Manharta jest przeszczepianie silników z większych, mocniejszych modeli do mniejszych aut, w których te jednostki nie występowały. Silnik V10 z E60 M5 w „trójce” E46? Nie ma problemu. Jednocześnie podejście do tzw. swapów jest tak profesjonalne, że całość wygląda jak z fabryki.
Manhart zajmuje się też podkręcaniem osiągów bardziej zwyczajnych modeli, zarówno benzynowych, jak i diesli. Chętni mogą poprawić również wygląd swoich aut za pomocą dedykowanych kutych felg, czy dodatków wykonanych z włókna węglowego. W ostatnim czasie firma zajęła się też poprawianiem nie tylko BMW, ale też Audi, Bentleya, Mercedesa, Jeepa, Lamborghini, McLarena, Mini, Porsche, Range Rovera, Toyoty i Volkswagena.
Jak poprawić osiągi BMW M3 i M4?
Manhart oferuje pakiety MANHART MH3 600 i MANHART MH4 600 odpowiednio dla BMW M3 (G80) i BMW M4 (G82). Głównym elementem jest MANHART MHtronic Powerbox, który podnosi moc i moment zwykłych M-ek do 600 KM i 745 Nm, a wersji Competition do 635 KM i 780 Nm.
Kolejną modyfikacją jest nowy układ wydechowy, zaczynający się od katalizatora, czyli tzw. cat-back lub wydech typu OPF-back. Oba warianty z nowymi, dedykowanymi poczwórnymi rurami wydechowymi.
To nie koniec zmian. Auto otrzymuje też nowe, kute obręcze Concave One o wymiarach 9×21 cali z oponami 255/30/21 z przodu oraz 10,5×21 cali z oponami 295/25/21 z tyłu. Obawiamy się, że podjechanie pod jakikolwiek krawężnik z tymi kołami może okazać się niemożliwe.
Manhart to firma, która adresuje swoje produkty do indywidualistów, więc felgi mogą mieć złoty prążek, a klient może też zażyczyć sobie zestaw dedykowanych naklejek. Zwieńczeniem projektu są elementy wykonane z włókna węglowego, czyli: maska, przedni splitter, tylny spojler, dyfuzor i listwy boczne. Co o tym sądzicie? Jak wam się podobają takie zmiany?