Każdy samochód sygnalizuje kierowcy swoje zachowanie, funkcje, a także usterki. Powszechnie stosowaną metodą sygnalizacji są charakterystyczne kontrolki, symbole wyświetlane na tablicy rozdzielczej. Symbole te są powszechne i – na szczęście – podobne w aucie każdej marki. Przygotowaliśmy obszerny przewodnik po symbolach, które możemy zobaczyć na tablicy rozdzielczej naszego pojazdu.
Kolor ma znaczenie
Zacznijmy od barwy. Kolor danej kontrolki ma zasadnicze znaczenie, bo określa, czy mamy problem, czy też dany symbol spełnia wyłącznie informacyjną rolę. Rozróżniamy następujące barwy:
- kolor zielony lub niebieski – kontrolki wyłącznie informacyjne, nie ma podstaw do niepokoju, pokazują one że wszystko jest w porządku i dany podsystem działa poprawnie (np. światła mijania, światła drogowe, tempomat itp.)
- kolor żółty lub pomarańczowy – kontrolki informacyjno-ostrzegawcze, w tym przypadku mogą już oznaczać pewien problem, ale najczęściej nie jest on na tyle poważny by uniemożliwić dalszą jazdę, niektóre kontrolek oznaczane kolorem żółtym są wyłącznie informacyjne i po prostu zachęcają kierowcę do podjęcia pewnych działań. Np. żółty symbol dystrybutora paliwa oznacza po prostu, że warto niebawem odwiedzić stację benzynową. Powodów do paniki nie ma, ale zignorować żółtych kontrolek nie powinniśmy.
- kolor czerwony – taka barwa zwykle oznacza już problem z samochodem. Jednak nie każda czerwona kontrolka oznacza od razu awarię, niekiedy jest to po prostu zwrócenie uwagi na pewien fakt, wymuszenie stosownej reakcji kierowcy przed kontynuowaniem jazdy (np. zwolnienie hamulca ręcznego). Niemniej czerwonych wskazań nie ignorujemy i dobrze jest znać ich znaczenie.
Czy da się kupić sprawne auto za 5 tys. zł? Zobacz!
Czas świecenia też ma znaczenie
Zanim przejdziemy już do opisu poszczególnych symboli jeszcze jedna istotna informacja: czas świecenia i moment zapalenia się danej kontrolki też ma znaczenie. Na przykład w momencie włączenia zapłonu, w większości aut tablica rozdzielcza na kilka sekund rozjarza się kompletem kolorowych symboli niczym noworoczna choinka. Jeżeli po kilku sekundach większość z nich gaśnie, najczęściej wszystko jest w porządku. Należy zwracać uwagę na te symbole, które mogą pojawić się w trakcie jazdy. Tyle na początek, przejdźmy do opisów poszczególnych symboli, zaczynając od tych najmniej niepokojących: informacyjnych.
Kontrolki informacyjne
Poniżej lista symboli, które absolutnie nie powinny wzbudzać żadnego niepokoju.
Kontrolki informacyjno – ostrzegawcze
Kontrolki ostrzegawczo – alarmujące
Żadnej z czerwonych kontrolek nigdy nie ignorujmy, podpowiemy tylko, że auto, w którym po uruchomieniu i przygotowaniu do jazdy, stale świeci się jakakolwiek czerwona kontrolka, nie przejdzie badania technicznego i nie zostanie dopuszczone do ruchu na drogach publicznych. Nie wszystkie jednak oznaczają awarię, niemal wszystkie jednak oznaczają coś, co uniemożliwia bezpieczną jazdę.