Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) z okazji rozpoczętych właśnie wakacji opublikowała poradnik dla kierowców, głównie tych, którzy już niebawem tłumnie ruszą na wakacyjne szlaki, ale mają one zastosowanie do wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Zanim ruszysz – sprawdź auto
Nie mówimy tu o jakichś dużych przeglądach, zakładamy, że masz sprawne auto, z ważnymi i prawidłowo przeprowadzonymi badaniami technicznymi, prawda? Niemniej warto sprawdzić czy przed podróżą na pokładzie auta znajduje się niezbędne wyposażenie zarówno te obowiązkowe (trójkąt i gaśnica), jak i niewymagane prawem w Polsce, ale przydatne (apteczka, kamizelka odblaskowa). Sprawdź światła, zaopatrz się na wszelki wypadek w zapasowy zestaw żarówek. Jeżeli wybierasz się zagranicę, sprawdź jakie wyposażenie jest wymagane w kraju docelowym, np. za brak zapasowej żarówki na Bałkanach możesz złapać mandat. Podczas pakowania starannie rozmieść i zabezpiecz bagaże. Jeżeli planujesz dłuższą podróż, zaplanuj regularne postoje, a w upałach pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Już krótki odpoczynek zauważalnie poprawia koncentrację.
Wyreguluj światła
Na co dzień podróżujemy autem nieobciążonym, w wakacje to się zmienia. Dociążenie auta po stronie bagażnika często powoduje, że snop światła może oślepiać innych uczestników ruchu. Pamiętaj o tym i przed wyruszeniem w trasę wyreguluj reflektory, dziś niemal każde auto jest wyposażone w stosowny mechanizm regulacyjny – twoje światła mijania powinny oświetlać drogę, a nie pionowe oznakowanie na trasie.
Wypadek na twojej trasie?
GDDKiA przypomina też, że jeżeli mijasz miejsce wypadku, gdzie nie ma służb, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Wezwij pomoc (numer alarmowy 112), poinformuj odpowiednie służby i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym. Natomiast jeżeli przejeżdżasz obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu!
Zajrzyjcie też do naszego poradnika
Korzystaj z dobrych dróg – tych mamy coraz więcej
GDDKiA przypomina, że obecnie mamy do dyspozycji blisko 4300 kilometrów dróg szybkiego ruchu – komfortowych i bezpiecznych. To ponad 1700 km autostrad i blisko 2600 km dróg ekspresowych. Korzystając m.in. z autostrady A1, dróg ekspresowych S7, S8 czy S3 podróżujący z południa i centrum Polski komfortowo dojadą do nadmorskich kurortów. Autostrada A1 i A4 oraz drogi ekspresowe S3, S5 czy S7 to również szlaki, którymi kierowcy dojadą na południe m.in. w Bieszczady czy Tatry. Wielu kierowców wybierze również fragmenty S7, S8 czy S51, aby dotrzeć nad jeziora w woj. warmińsko-mazurskim.
Uwaga! Pamiętajcie o nowych przepisach. Zachowanie odpowiedniego odstępu na trasach szybkiego ruchu to już nie zalecenie, a wymóg prawny, a policja korzysta z dronów.
Nowe przepisy – o czym warto pamiętać?
Truckerzy – pamiętajcie o ograniczeniach wakacyjnych!
Ograniczenia te oznaczają zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, na drogach publicznych na obszarze całego kraju w wakacyjne weekendy, zaczynając od najbliższego piątku:
- w piątki od 18:00 do 22:00,
- w soboty od 8:00 do 14:00,
- w niedziele od 8:00 do 22:00.
oraz
- 14 sierpnia 2019 r. od godziny 18:00 do godziny 22:00,
- 15 sierpnia 2019 r. od godziny 8:00 do godziny 22:00.
Życzymy wam szerokiej drogi i udanych wakacji!
Odcinkowy pomiar prędkości? Gdzie – lista na wakacje 2021
źródło: GDDKiA