Zgodnie z najnowszymi danymi Eurotax (Grupa Autovista), firmy specjalizującej się w analizie danych w branży motoryzacyjnej i wycenach samochodów używanych aktualnie najwyższą wartością rezydualną w segmencie premium wyróżnia się model Alfa Romeo Stelvio. Włoski SUV wyprzedził niemiecką konkurencję, ale wśród najlepszych jest też marka brytyjska. Zobaczmy zatem jakie auta klasy premium najlepiej trzymają cenę.
Ile samochody elektryczne tracą na wartości?
Eksperci Autovisty wzięli pod lupę samochody klasy średniej premium i SUV-y wyposażone w silniki benzynowe, które w ciągu trzech lat pokonają 90 tys. km (sporo! przebieg typowo “służbowy”, kierowcy prywatni podróżują mniej). Jednak to nie powinno dziwić – takie parametry wybrano nieprzypadkowo, to najczęstszy wybór klientów leasingujących lub wynajmujących nowe auta.
Zgodnie z rankingiem Autovista/Eurotax największą wartość rezydualną dziś w klasie premium ma model Alfa Romeo Stelvio. Włoski SUV po trzech latach eksploatacji i przejechaniu 90 tys. km będzie wart na rynku wtórnym 51 proc. wartości nowego samochodu. Gorszą wartość rezydualną od auta włoskiej marki uzyskały takie tuzy klasy premium jak Audi Q5 (46,9 proc.), BMW X3 (47,1 proc.), Jaguar F-Pace (49,4 proc.), czy Mercedes GLC (48 proc.).
Poniższa lista przedstawia kolejność wymienionych modeli z 2021 roku według ich wartości rezydualnej:
- Alfa Romeo Stelvio – 51%
- Jaguar F-Pace – 49,4%
- Mercedes GLC – 48%
- BMW X3 – 47,1%
- Audi Q5 – 46,9%
Co ciekawe, w ubiegłym roku (2020) ta kolejność wyglądała nieco inaczej:
- BMW X3 ex aequo z Alfa Romeo – 49%
- Jaguar F-Pace – 47,7%
- Mercedes GLC – 46%
- Audi Q5 – 45%
Jak widać największy wzrost wartości rezydualnej rok do roku – dwuprocentowy – odnotowały dwa modele: Alfa Romeo Stelvio i Mercedes GLC. Jedynym modelem z wymienionych, który odnotował spadek jest BMW X3.