Jak podaje najnowszy raport niezależnej firmy analitycznej Canalys, w pierwszej połowie 2021 roku sprzedano 2,6 miliona pojazdów elektrycznych, czyli 160 proc. więcej niż w tym samym okresie 2020 roku. Mówimy tu o elektrykach I hybrydach plug-in. Sprzedaż samochodów elektrycznych mocno przekroczyła ogólny wynik branży samochodowej.
Gdzie sprzedaje się najwięcej aut elektrycznych?
Szczególne role odegrały tu Chiny I Europa. W Chinach w pierwszej połowie 2021 roku sprzedano 1,1 mln pojazdów elektrycznych, co stanowi 12% wszystkich sprzedanych tam samochodów osobowych. W Europie natomiast sprzedano 1 milion pojazdów elektrycznych, co stanowi 15% nowych samochodów. Sprzedaż pojazdów elektrycznych na tych dwóch rynkach stanowiła łącznie 87% całej sprzedaży pojazdów elektrycznych na całym świecie. Amerykanie wciąż jednak przywiązani są dla porównania do tradycyjnych rozwiązań. W pierwszej połowie 2021 r. sprzedano w USA 250 000 pojazdów elektrycznych, co stanowi zaledwie 3% sprzedanych nowych samochodów.
Chiny są dziś największym rynkiem dla elektryków
Popyt na pojazdy elektryczne w Chinach wciąż. Sprzedaż z pierwszej połowy 2021 to prawie tyle, ile sprzedano w całym 2020 r. W Chinach ogromny sukces odniosła Tesla, co zmotywowało chińskich producentów samochodów do szybkiego rozszerzenia oferty pojazdów elektrycznych. Pojazdy elektryczne takich marek jak Aion, BYD, Li Xiang, NIO i Xpeng sprzedają się dobrze, ale liderem jest maleńki Hongguang Mini EV z Wuling. Cztery z 10 najlepiej sprzedających się pojazdów elektrycznych w pierwszej połowie 2021 r. w Chinach to niewielkie samochody miejskie.
Nie tylko firmy motoryzacyjne interesują się elektromobilnością. Jedna z najbardziej prężnych chińskich firm technologicznych, Xiaomi, zainwestuje w elektryki na chińskim rynku 10 miliardów dolarów. Xiaomi tym samym może mieć plan na Teslę, zby pobić ją zarówno technologią, jak I ceną.
Europa coraz bardziej lubi elektryki
„W niektórych krajach europejskich pojazdy elektryczne stanowią ponad jedną czwartą sprzedawanych tam nowych samochodów. Norwegia pozostaje światowym liderem, gdzie elektryki to ponad 80% sprzedaży nowych samochodów. Firmy poszerzają swoją ofertę pojazdów elektrycznych, oferując konsumentom coraz większy wybór. Unia Europejska ustaliła docelowe poziomy emisji dla producentów samochodów, a poszczególne kraje europejskie oferują zachęty dla konsumentów i wyznaczyły sobie cele dotyczące zakazu sprzedaży pojazdów z silnikiem spalinowym” – powiedział Sandy Fitzpatrick, wiceprezes ds. motoryzacji i mobilności w Canalys. „Wyzwaniem dla producentów samochodów jest nadążanie za popytem na pojazdy elektryczne podczas kryzysu związanego z dostawą komponentów do ich produkcji”.
USA wciąż z tyłu
Patrząc na rynek pojazdów elektrycznych poza Stanami Zjednoczonymi, prezydent Biden wyszedł z inicjatywą inwestycji w wysokości 174 miliardów dolarów połączonej z zachętami i rozbudową infrastruktury ładowania, tak aby do 2030 roku sprzedaż elektryków w USA sięgnęła 40-50 proc. sprzedaży wszystkich aut. „zdobyć rynek pojazdów elektrycznych” i zobowiązał się do 40% do 50% wszystkich nowych sprzedaż samochodów w postaci pojazdów elektrycznych do 2030 r. Rynek amerykański jest zróżnicowany I według ekspertów praca and nim może potrwać. Szczególną role mogą odegrać tutaj bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych elektryczne pick-up’y.
Kto jest liderem sprzedaży samochodów elektrycznych?
- Tesla to numer jeden. Ma 15% udział na światowym rynku
- Grupa Volkswagen zajmuje miejsce drugie z 13% udziałem w rynku. VW prowadzi w Europie, a sukces zawdzięcza rodzinie pojazdów elektrycznych ID. VW jednak boryka się jak inni zresztą, z zaległościami w zamówieniach i długimi terminami realizacji z powodu braku półprzewodników
- Chińskie SGMW, czyli połączenie SAIC, GM i Wuling, zajmuje trzecie miejsce z 11% udziałem w światowym rynku. Dużym sukcesem grupy był mały Hongguang Mini EV w Chinach
- BMW Group okupuje czwartą pozycję z 6% udziałem w rynku w pierwszej połowie 2021 r.
- Stellantis również ma 6% udział w rynku. Nowy koncern wprowadzi cztery nowe platformy EV do użytku w pojazdach 14 marek należących do grupy. Udaną premierę miał elektryczny Fiat 500, w dobrej pozycji pomagają też pojazdy byłego PSA
Źródło: www.canalys.com