Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Green NCAP – Nissan Leaf e+ zdobywa maksymalną ocenę

Nissan Leaf e+ jest bezemisyjny, to oczywiste, jednak spośród tegorocznych badań Green NCAP jest to również wyróżniające się efektywnością energetyczną auto.
Nissan Leaf e+ Tekna (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)
Nissan Leaf e+ Tekna (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Green NCAP to realizowany w ramach New Car Assessment Programme (tego samego, który odpowiada za testy bezpieczeństwa Euro NCAP) program weryfikacji faktycznego wpływu konkretnych modeli aut na środowisko. Nissan Leaf e+ zdał testy celująco, wyróżnia się również na tle aut elektrycznych!

Green NCAP jest niezależną, europejską organizacją badawczą, która w swoich ośmiu specjalistycznych laboratoriach prowadzi badania aut pod kątem emisji spalin, rzeczywistego zużycia paliwa/energii. Czyli badana jest efektywność energetyczna danego modelu oraz jego wpływ na środowisko – słowem: wszystko, co pozwala stwierdzić, że dany model jest na pewno ekologiczny. Najnowszy Nissan Leaf e+ zdecydowanie ekologicznym autem jest. Oczywiście Green NCAP nie bierze pod uwagę zanieczyszczeń generowanych przez elektrownie węglowe, co jest zrozumiałe.

Jak wypadł Nissan Leaf e+?

Niemal maksymalne oceny najnowszego Nissana Leaf e+ (źr. Green NCAP)

Najwyższa możliwa ocena w testach czystości powietrza nie powinna dziwić, bo model ten – jak każde auto w pełni elektryczne – nie emituje żadnych spalin. Na uwagę zasługuje jednak kolejny wskaźnik, czyli indeks efektywności energetycznej, w którym japoński kompakt na prąd uzyskał niemal najwyższą notę 9,9 punktu na 10 możliwych. Przyjrzyjmy się wynikom cząstkowym zużycia energii:

Wyniki zużycia energii przez model Nissan Leaf e+ w różnych scenariuszach badawczych (źr. Green NCAP).

Nissan Leaf e+ uzyskał nieznacznie niższą punktację od maksymalnej jedynie w teście laboratoryjnym przeprowadzanym w temperaturze 7 stopni C poniżej zera (-7°C). Jednak eksperci Green NCAP podkreślają, że auto uzyskało bardzo wysoki wynik, ze względu na ogólne niskie zużycie energii przez układ napędowy i wysoką efektywność energetyczną akumulatora. Jak widać z powyższej grafiki, średni zasięg Nissana Leafa e+ wynikający z testów Green NCAP to 306 km (dla porównania, homologowany zasięg WLTP to do 385 km). Nawet w najgorszym scenariuszu “mroźnej zimy” Nissan Leaf e+ wciąż powinien przejechać ok. 210 km.

W podsumowaniu raportu oceniającego japońskiego elektryka, eksperci z Green NCAP zwracają uwagę na większy akumulator i większa moc silnika elektrycznego modelu Leaf +, ale także na lepszą efektywność energetyczną od poprzednika. Podkreślili oni również użyteczność (w kontekście oszczędzania energii) funkcji e-Pedal, czyli umożliwienie kierowcy kontrolowania przyśpieszenia i zwalniania pojazdu wyłącznie za pomocą jednego pedału, co pomaga zmaksymalizować wydajność samochodu.

Ciekawostką jest, że pod względem efektywności energetycznej, Nissan Leaf e+ wyprzedził – co oczywiste – jakikolwiek model spalinowy badany przez Green NCAP, ale odstawił również wiele aut wyłącznie elektrycznych. Spośród tegorocznych wyników gorzej wypadły: Lexus UX 300e, VW ID.3, Ford Mustang Mach-E. Tylko jeden model okazał się lepszy: elektryczny Fiat 500, jednak jest to auto małe, zatem mniej funkcjonalne od wymienionych pozostałych modeli, w tym samego Nissana Leafa e+.

Total
0
Shares