Większość kierowców pamięta jeszcze samochody wyposażone w sprzęgło z jednomasowym kołem zamachowym. To rozwiązanie było popularne jeszcze 20 lat temu. Co więcej, auta wyposażone w koło dwumasowe, od momentu gdy się pojawiały, uważano za takie, których należy unikać. Obecnie jednak na skutek postępu technologicznego, w wielu modelach nie chcielibyśmy innego rozwiązania niż dwumasa. Rozwój technologiczny – większa moc i zwiększenie momentu obrotowego – wymusiło korzystanie z bardziej zaawansowanej konstrukcji koła zamachowego. Obecnie każdy nowy diesel i większość aut z silnikami benzynowymi posiada dwumasę – element, który nadal, po latach od wprowadzenia, wywołuje liczne dyskusje.
Rola sprężyn w dwumasie
Aby spełnić podstawową rolę polegającą na tłumieniu drgań skrętnych, które powstają podczas pracy silnika, pomiędzy silnikiem a sprzęgłem montuje koło zamachowe, w którego konstrukcji znajdziemy dwie, obracające się niezależnie od siebie masy. Jedna z nich, większa, jest połączona z wałem napędowym, a druga współpracuje bezpośrednio z tarczą sprzęgłową. Podczas pracy, masy, za pomocą sprężyn, rozkładają równomiernie energię, tłumiąc drgania. Jest to istotne z dwóch powodów. Po pierwsze, zabezpiecza inne elementy układu napędzania przed nadmierną eksploatacją spowodowaną uderzeniami i tarciami wynikającymi z nierównej pracy jednostki napędowej. Po drugie, umożliwia jazdę na niższych obrotach, bez uciążliwych hałasów i nadmiernej wibracji. Dodatkowym atutem płynnej pracy silnika jest oszczędność paliwa – nawet do 5%.
Zasada działania koła dwumasowego
Sposób pracy koła dwumasowego różni się od prostszej w konstrukcji jednomasy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na elementy bezpośrednio przekładające się na pracę jednostki napędowej i całego układu. Jako że masy pierwotna i wtórna w kole dwumasowym nie są złączone na stałe, najważniejsze zadanie przejmuje to co znajduje się pomiędzy nimi. Są to wymienione wcześniej sprężyny umiejscowione na obwodzie jednej z mas oraz elastyczne talerze, które pochłaniają znamienitą część wibracji. Prawidłowo działające masy mogą wychylać się względem siebie od 60 do 80 stopni, a w spoczynku wracają do pozycji wyjściowej. Odchylenie mas od siebie jest tym większe im gwałtowniej przyspieszamy. Oznacza to, że silniej naprężone zostają również sprężyny, a tarcze muszą zniwelować większe drgania. Jak widać, obciążenie układu przeniesienia napędu zależy zatem od stylu jazdy. Nie bez znaczenia pozostaje również częstotliwość gaszenia silnika.
Przyczyny problemów z kołami dwumasowymi
Nowe koło dwumasowe ma średnią żywotność określaną na 150 – 200 tys km. Oczywiście, wiele zależy od modelu auta, w którym montowany jest element, jednak największy wpływ na prędkość zużycia dwumasy ma styl jazdy kierowcy oraz stan techniczny silnika.
Zadaniem dwumasy jest wytłumianie drgań i wibracji aby ochronić przed nimi pozostałe elementy układu napędzania, a kierowcy i pasażerom zapewnić płynną, cichą jazdę. Logicznym wydaje się więc wniosek, że im mniej takich drgań trafi do dwumasy, tym dłużej będzie ona służyć bezawaryjnie. Możemy o to zadbać regularnie sprawdzając stan techniczny silnika, m.in. przeprowadzając regularne wymiany oleju.
Jak styl jazdy wpływa na koło dwumasowe?
Nie bez znaczenia jest też nasz styl jazdy. Największe wibracje są generowane przy bardzo wysokich lub zbyt niskich obrotach silnika. Oznacza to, że przesadny eko-driving na niskich obrotach sprawi, że dwumasa rozpadnie się szybciej niż byśmy sobie tego życzyli. Warto także unikać gwałtownego przyspieszania z niskich prędkości obrotowych oraz zapalania i gaszenia silnika bez wciśniętego pedału sprzęgła.
Chip tuning a koło dwumasowe
Duża ingerencja w parametry techniczne auta, w tym w moment obrotowy, będzie oznaczała zbyt duże przeciążenia koła dwumasowego podczas jazdy. Jeśli chodzi jedynie o płynniejszą jazdę i delikatnie większą moc, to niewielki tuning silnika nie powinien zaszkodzić – producent zwykle daje niewielką zakładkę wytrzymałości koła dwumasowego na większe obciążenia.
Trzeba jednak pamiętać, że gwarancja na części samochodowe obowiązuje tylko przy fabrycznej mocy. Koła dwumasowego montowanego w samochodzie z chip tuningiem nie będziemy mogli reklamować.
Konwersja z koła dwumasowego na sztywne
W niektórych modelach aut wyposażonych w koła dwumasowe istnieje możliwość zastosowania zestawów zastępujących dwumasę zwykłym sztywnym kołem zamachowym. Warunkiem jest wymiana kompletnego modułu – tarczy sprzęgła, docisku sprzęgła, łożyska sprzęgła oraz koła zamachowego jednomasowego. Liderem oferującym zestawy do poprawnej konwersji z koła dwumasowego na sztywne jest firma Valeo.
Rozważając konwersję, należy brać pod uwagę, że po zamianie komfort jazdy może ulec zmianie – zestaw z sztywnym kołem zamachowym nie zniweluje drgań i hałasów tak dobrze jak dwumasa. Konwersja może też mieć wpływ na szybsze zużycie pozostałych elementów układu napędzania.
Jak dobrać koło dwumasowe do samochodu?
W jaki sposób dobierane są części do samochodu? Do prawidłowego zweryfikowania dopasowania części potrzebny jest VIN samochodu. W wielu wypadkach wystarczą też informacje o modelu, marce i mocy samochodu (choć w niektórych wypadkach bez VIN i zakodowanych w nim dodatkowych danych się nie obędzie). I tak na przykład, dzięki takiemu wyszukiwaniu dowiesz się, że zestawem sprzęgła z kołem dwumasowym w dobrej cenie pasującym do Hyundai i40 1.7 CRDI 116KM/85KW będzie VALEO 837082.
Sprawdź cenę na sprzegla24.pl
Sprzęgła, koła dwumasowe oraz kompletne zestawy możesz samodzielnie dopasować do swojego samochodu dzięki intuicyjnej wyszukiwarce w sklepie sprzegla24.pl. Dodatkowo, przy zakupie eksperci sprawdzą dla Ciebie zgodność Twojego VIN z dobranymi częściami dla 100% pewności odpowiedniego dopasowania. Taki system ułatwia wykluczenie pomyłek i szybki serwis samochodu.