Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Audi e-tron S – auto z trzema silnikami

Trzy silniki w aucie seryjnie produkowanym. Pod tym względem nowe Audi e-tron S to pierwsza taka konstrukcja na świecie.
Audi e-tron S Sportback

Audi e-tron S oraz Audi e-tron S Sportback to kolejne dwa elektryczne samochody klasy premium jakie już niebawem (na jesieni br.) wejdą do oficjalnych cenników marki. Model e-tron z literką S, niezależnie od typu nadwozia (SUV/Sportback) to pierwsze seryjnie produkowane samochody wyposażone w aż trzy silniki. Oczywiście wszystkie są elektryczne.

Audi e-tron S – pierwsze seryjnie produkowane auto z trzema silnikami elektrycznymi (fot. Audi)

Układ napędowy składa się z dwóch silników elektrycznych napędzających tylną oś, oraz trzeciego silnika, który jest odpowiedzialny za koła przednie. Przekazywaniem mocy generowanej przez elektryczny układ napędowy zajmuje się przekładnia typu S zaprojektowana specjalnie na potrzeby tego modelu. Podobnie jak w “zwykłym” e-tron, również tu kierowca ma do dyspozycji trwający 8 sekund tryb boost. Podnosi on maksymalną moc do 370 kW i aż 973 Nm momentu obrotowego. W efekcie przyśpieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje obu wersjom Audi e-tron zaledwie 4,5 sekundy. Zważywszy, że mówimy o ciężkich SUV-ach to imponujące osiągnięcie. Przyśpieszanie kończy się na 210 km/h.

Przeczytaj: Audi e-tron w roli samochodu autonomicznego

Audi e-tron S Sportback – współczynnik oporu powietrza: 0,26 (fot. Audi)

Pojemność całkowita akumulatora zasilającego silniki elektryczne wynosi 95 kWh, z czego eksploatacyjnie możemy wykorzystać 86 kWh (91 proc. pojemności brutto). Zgodnie z danymi udostępnionymi przez producenta, nowe Audi e-tron S i wersja Audi e-tron S Sportback uzyskują zasięgi odpowiednio do 360 i 365 km wg cyklu WLTP.

W normalnym trybie jazdy, w celu wydłużenia zasięgu do powyżej podanych wartości oba auta napędzają tylko dwa silniki na tylnej osi. Dopiero gdy kierowca potrzebuje maksymalnej dynamiki (w trybie Sport) energia trafia również do silnika na osi przedniej. W opisywanym modelu system Audi Drive Select oferuje aż siedem profili jazdy, ma to wpływ na zestrojenie sportowego, adaptacyjnego zawieszenia pneumatycznego. Wysokość zawieszenia jest regulowana w zakresie aż 76 mm.

Kokpit najmocniejszej wersji Audi e-tron S Sportback (fot. Audi)

Podobnie jak wszystkie modele Audi klasy wyższej, nowe e-tron S i S Sportback są wyposażone w cyfrowy system MMI touch control z dwoma dużymi wyświetlaczami centralnymi. Na trzecim wyświetlaczu – Audi virtual cockpit – kierowca może wybrać specjalny ekran e-tron, w którego centrum są dane dotyczące napędu elektrycznego. Uzupełnieniem gamy wyświetlaczy jest head-up display. Nawigacja MMI plus to element wyposażenia standardowego. Jej sercem jest modułowa platforma infotainment trzeciej generacji – MIB 3, o ogromnej mocy obliczeniowej. Współpracuje ona z modułem komunikacyjnym łączącym samochód z otoczeniem i smartfonami pasażerów. Obie wersje usportowionych elektrycznych Audi będzie można zamawiać już jesienią 2020 roku za pośrednictwem witryny producenta i w salonach marki.

Total
1
Shares