Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Oddajesz auto do warsztatu? O tym warto pamiętać

Serwis samochodowy

Niezależnie od tego jak bardzo mało awaryjne auto posiadamy, wizyta w warsztacie dla każdego kierowcy jest koniecznością. Już choćby wymiana płynów i elementów eksploatacyjnych tego wymaga, ale przecież drobniejsze i – niestety – te poważniejsze awarie także się zdarzają. Zwracamy uwagę na kilka zasadniczych kwestii, o których należy pamiętać oddając auto do warsztatu

Dobry mechanik, a nie “dobry znajomy”

Mechanik samochodowy
Mechanik nie musi być “kumplem” – powinien być kompetentnym fachowcem (fot. Shutterstock)

Wiele osób poszukuje mechanika “po znajomości”. No bo przecież jak znajdziemy mechanika, który jest bardzo dobrym znajomym siostrzeńca naszego wuja ze strony babki po kądzieli, to przecież taki rodziny nie oszuka i robotę dobrze zrobi, nie? No cóż, to… zły pomysł. Nasze auto potrzebuje dobrego mechanika, a nie “dobrego znajomego”. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w kręgu twoich znajomych znajdował się naprawdę dobry fachowiec (ale wtedy raczej nie czytałbyś tego tekstu). Jednak szukanie “dobrego znajomego” wśród mechaników, to nie to samo, co szukanie dobrego mechanika.

Znalezienie odpowiedniego warsztatu

Warsztat samochodowy
Specjalistyczny sprzęt diagnostyczny i oprogramowanie kosztują, ale w przypadku nowszych aut bez technologii często nie da się rzetelnie przeprowadzić diagnostyki auta (fot. Shutterstock)

Ten punkt dedykujemy oczywiście posiadaczom starszych aut, których gwarancja już wygasła, bo jeżeli tak nie jest, to zamiast czytać nasze porady zapoznaj się z warunkami gwarancji – najprawdopodobniej twoim wyborem jest jedynie ASO producenta. W przeciwnym razie – stracisz gwarancję.

Poszukując dobrego warsztatu z kompetentnymi fachowcami, nie jest niczym złym rozpytać się wśród naszych znajomych, ale zgodnie z tym co już wyjaśniliśmy wyżej, nie pytamy o “znajomego mechanika” lecz o “dobrego mechanika” najlepiej jeszcze wyjaśniając w czym poszukiwany fachowiec ma się specjalizować. Zwykle wybierając się do warsztatu mniej więcej wiemy, czy naszemu autu niedomaga silnik, czy może potrzebuje fachowej naprawy blacharskiej itp.

Jeżeli mamy auto popularnej i lubianej marki warto przejrzeć fora pasjonatów danego modelu/marki – wymieniają się oni często informacjami na temat warsztatów godnych polecenia. Jeżeli np. na forum pasjonatów marki, jakiej jest twoje auto pytasz ludzi o dobrego specjalistę od np. serwisu klimatyzacji w danym modelu i większość respondentów wskazuje konkretnego człowieka/konkretny warsztat, coś jest na rzeczy i warto spróbować. Ważne, żebyś wiedział jak formułować pytanie: zawsze podawaj jakie auto ma trafić do serwisu, na czym polega usterka, jakiego fachowca potrzebujesz. Nieprecyzyjne pytania frustrują pytanych.

Wizyta w warsztacie – podejście do klienta i sprzęt

Mechanik samochodowy
Dbałość o auto klienta to duży plus serwisu – co z tego, że odjedziesz być może naprawionym, ale brudnym autem? (fot. Shutterstock)

Odwiedzający wybrany warsztat warto uważnie obserwować: jakim sprzętem dysponuje dany warsztat, jaka jest organizacja pracy w danym punkcie, a także – to nie żart – czy warsztat jest względnie czysty. Oczywiście nie oczekujmy “medycznej czystości” – w końcu to jednak warsztat samochodowy. Jednak punkt wyglądający jak wizualizacja słowa “chaos”, nie stosujący np. foliowych nakryć na fotele czy innych elementów chroniących auto klienta przed nadmiernym zabrudzeniem nie budzi zaufania.

Współczesne auta często wymagają też odpowiedniego sprzętu, bez którego nawet najlepszy fachowiec nie będzie w stanie wiele zdziałać. Jeżeli słyszymy “no coś jest nie tak, ale to musi pan do ASO na komputer sprawdzić” – darujmy sobie taki warsztat.

Ważne: jeżeli wiesz jakie części prawdopodobnie będą musiały być wymienione, warto przed oddaniem auta do warsztatu spisać ich numery seryjne. Warto też przed pozostawieniem auta w warsztacie spisać stan licznika. Oczywiście mechanik – zależnie od charakteru naprawy – może będzie musiał wykonać jazdę próbną (to dość częsta praktyka, zwłaszcza gdy , ale niech będzie to co najwyżej kilka kilometrów, a nie… kilkaset.

Zamienniki to nic złego – o ile o nich wiemy

Mechanik samochodowy
W dobrym serwisie mechanik zwięźle i fachowo wyjaśni, co wymaga wymiany, ile to kosztuje, może też zaproponować zamienniki – ale wszystko to ZANIM cokolwiek będzie zrobione (fot. Shutterstock)

Rzetelny warsztat zawsze informuje klienta czego może się spodziewać. Klient przedstawia z czym przyjechał, wstępnie można określić koszt prawdopodobnej naprawy. Ponadto po dokonaniu diagnostyki, ale przed wykonaniem jakichkolwiek napraw powinniśmy zostać poinformowani przez warsztat co zostało odnalezione, jaka jest faktyczna przyczyna problemu i ile może kosztować jej usunięcie. W dobrym warsztacie to fachowiec da nam wybór czy chcemy wymienić uszkodzoną część na markowy odpowiednik, czy też wolimy zdecydować się na tańsze zamienniki. Jednak decyzja zawsze powinna należeć do klienta, a nie do mechanika. Jeżeli w trakcie naprawy okaże się, że wykryto coś jeszcze, dobry warsztat powinien najpierw skonsultować się z właścicielem pojazdu w kwestii znalezionej usterki.

Nic na gębę – papier jest cierpliwy

Najważniejsze, by już od momentu przyjęcia auta do warsztatu sporządzana była dokumentacja naprawy. Wstępnie może to być formularz zlecenia, w którym jasno i wyraźnie jest napisane zarówno jakie są nasze oczekiwania, jaki może być szacowany koszt części i robocizny, a także czas naprawy. Cena jest ważna, ale poszukiwanie jak najniższej jest złym pomysłem. Cudów nie ma, jeżeli coś ma być zrobione dobrze, z użyciem odpowiedniego sprzętu diagnostycznego (taki sprzęt kosztuje i musi się warsztatowi zamortyzować) oraz odpowiedniej jakości części zamiennych, trudno oczekiwać “taniochy”. Ważniejsze jest, by absolutnie każde wykonane działanie i każda wymieniona część były wymienione w dokumentacji naprawy.

Bez faktury ani rusz

Faktura za naprawę auta to konieczność. To nie tylko dokument stanowiący dowód naprawy, ale też podstawa ewentualnej reklamacji. Warto by warsztat wyszczególnił na fakturze wymienione części wraz z ich numerami seryjnymi, natomiast zużyte elementy, które zostały zastąpione w wyniku naprawy powinny trafić do klienta. Oczywiście teoretycznie mechanik może nam przynieść dowolny element z innego auta, ale wspomnieliśmy wyżej, byście zanotowali numery seryjne? Nie bez powodu. Mamy nadzieję, że powyższa garść porad zmniejszy stres związany z wizytą w warsztacie.

Total
11
Shares