Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Akcje naprawcze: Kia Sportage, Porsche Taycan, Toyota Yaris HV i Suzuki Jimny

Akcja naprawcza, mechanik
Aplikacja pomoże wybrać dobry warsztat (fot. Shutterstock)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował informację na temat powiadomień producentów aut dotyczących produktów niebezpiecznych. Kogo dotyczą akcje naprawcze ogłoszone przez producentów?

Kia Sportage – zagrożenie pożarem

Kia Sportage
Kia Sportage (fot. KIA)

Zgodnie z informacją przesłaną do UOKiK przez KIA Polska Sp. z o.o. w samochodach KIA Sportage, modele z lat 2015 – 2020 (kod modelowy QLE), wyprodukowanych na Słowacji od 25.10.2015 r. do 15.10.2020 r., w obwodzie hydrauliczno-elektronicznej jednostki sterującej (Hydraulic Electronic Control Unit – HECU) może wystąpić zwarcie, stwarzając ryzyko pożaru w komorze silnika. Producent w związku z wykryciem wady ogłosił kampanię naprawczą, którą w Polsce objętych jest 22 718 egzemplarzy tego samochodu. Jeżeli masz takie auto i należy ono do wadliwej puli, nie musisz nic robić, oczekuj na powiadomienie przesłane przez producenta, w celu umówienia się na wizytę w ASO KIA. Naprawa nie będzie ani skomplikowana, ani nie powinna być czasochłonna – jest też oczywiście bezpłatna. Zgodnie z informacją producenta polegać ma na wymianie bezpiecznika w skrzynce z bezpiecznikami znajdującej się wewnątrz hydrauliczno-elektronicznej jednostki sterującej (HECU). Informacji związanych z kampanią udziela KIA Polska Sp. z o.o. (adres: ul. Puławska 366, 02-819 Warszawa; tel.: 605 542 542, 801 542 542).

Akcje naprawcze – Porsche Taycan, ale też 911 i 718 – wadliwe połączenia śrubowe podwozia

Porsche Taycan (fot. Krzysztof Kaźmierczak - automotyw.com)
Porsche Taycan (fot. Krzysztof Kaźmierczak – automotyw.com)

Kolejna informacja jaką otrzymał UOKiK przesłana została przez Volskwagen Group Polska Sp. z o.o. Chodzi o samochody: Porsche Taycan (Y1A, Y1B), Porsche 911 (992) oraz Porsche 718 (982) wyprodukowane w Niemczech. Producent wykrył w serii tych modeli wadę polegającą na niewłaściwych (wadliwych) połączeniach śrubowych różnych elementów podwozia. W konsekwencji ucierpieć może na tym stabilność pojazdu, co może zwiększyć ryzyko wypadku. Na szczęście w Polsce problem dotyczy bardzo niewielkiej grupy, bo kampanią naprawczą w naszym kraju objęto zaledwie 5 egzemplarzy aut marki Porsche z feralnej puli. Producent zadeklarował, że właściciele objętych kampanią samochodów będą listownie zapraszani do Autoryzowanych Stacji Obsługi, w celu przeprowadzenia stosownej naprawy. Informacji związanych z kampanią udziela Volkswagen Group Polska Sp. z o.o. (adres: ul. Krańcowa 44, 61-037 Poznań; tel.: 61 650 35 54).

Akcje naprawcze – Toyota Yaris HV – wariująca elektronika, brak hamulca postojowego 

Toyota Yaris Hybird (fot. Krzysztof Kaźmierczak – Automotyw.com)

Następna akcja naprawcza została ogłoszona i przesłana do UOKiK przez Toyota Motor Poland Company Limited Sp. z o.o. W samochodach marki Toyota Yaris HV (czyli po prostu hybrydowych Yarisach), wyprodukowanych we Francji od 23.07.2020 r. do 28.04.2021 r., ze względu na nieprawidłowe oprogramowanie, sterownik układu stabilizacji toru jazdy (moduł ECU) może nie dokończyć procesu przetwarzania zadań. W takiej sytuacji na tablicy rozdzielczej zaświecą się różne lampki ostrzegawcze, a układy takie jak np. elektryczny hamulec postojowy będą niedostępne, co zwiększa ryzyko wypadku. W Polsce kampanią naprawczą objętych jest 3 937 samochodów. Toyota zadeklarowała, że właściciele objętych kampanią samochodów będą zapraszani do Autoryzowanych Stacji Obsługi, w celu zmiany oprogramowania sterownika układu stabilizacji toru jazdy. Informacji związanych z kampanią udziela Toyota Motor Poland Company Limited Sp. z o.o. (adres: ul. Konstruktorska 5, 02-673 Warszawa; tel.: 22 449 05 00).

Akcje naprawcze – Suzuki Jimny – awaryjny system eCall

Suzuki Jimny (fot. Suzuki)

Suzuki Motor Poland Sp. z o.o. to ostatnia firma, która w ostatnich dniach zgłosiła akcje naprawcze. Producent powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w samochodach marki Suzuki Jimny, wyprodukowanych w Japonii, do elementów elektrycznych układu „eCall” może dostać się wilgoć, powodując zwarcie i zapalenie się kontrolki „SOS” oraz brak transmisji głosowej podczas zdarzenia drogowego uruchamiającego system „eCall”, co może uniemożliwić wezwanie pomocy. Na rynku polskim akcją naprawczą objętych jest łącznie 281 pojazdów. Producent powiadomi listownie wszystkich właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności skontaktowania się z autoryzowaną stacją obsługi, w celu dokonania stosownej naprawy. Informacji związanych z kampanią udziela Dział Serwisu Suzuki Motor Poland Sp. z o.o. (adres: ul. Połczyńska 10, 01-378 Warszawa; tel.: 22 32 94 137). 

Sprawdź gdzie tankujesz!

Total
0
Shares