Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Android Auto – koniec problemów z połączeniami?

Android Auto w najnowszym wydaniu ma być dostępne na wszystkich smartfonach z Androidem 11. Jakie zmiany? Wyjaśniamy.
Dacia Spring
Platformę Android Auto znajdziemy w bardzo wielu autach – na zdjęciu nakładka uruchomiona w modelu marki Dacia Spring (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Android Auto, choć ostatecznie nie został oficjalnie udostępniony w Polsce w postaci aplikacji, wraz z nowszymi wersjami Androida stał się integralną częścią systemu, aktywowaną w momencie połączenia telefonu z systemem multimedialnym auta. Najnowsza wersja (ozn. 6.4) ma kilka zmian, które nie do końca są jasne.

Google usunęło z platformy kreatora rozwiązywania problemów z łącznością. Co jest o tyle niezrozumiałe, że w wielu modelach połączenie smartfonu i aktywacja Android Auto nie jest całkowicie bezproblemowa. A wspomniany kreator (który pojawił się stosunkowo niedawno, bo w wersji 6.3) nieco sprawę ułatwiał mniej doświadczonym użytkownikom. Obecnie jednak znikł on z platformy, a jedyną pomocą w razie kłopotów jest odsyłanie przez Google do stron z pomocą techniczną. Słabo.

Opel Corsa-e
System multimedialny Opla Corsy-e – jak widać obsługuje Android Auto (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Opel Corsa-e z Android Auto – przeczytaj nasz test

Z drugiej jednak strony, Google poprawiło funkcjonalność bezprzewodowego Android Auto. Ponoć obsługa nakładki ma być możliwa we wszystkich samochodach, w których przewidziano bezprzewodowe połączenia smartfonu z systemem pokładowym danego modelu, a także we wszystkich smartfonach działających pod kontrolą systemu Android 11. Jest tylko jeden warunek. Smartfon, który próbujemy połączyć z pokładowym systemem danego modelu, przy założeniu, że obsługuje on bezprzewodową łączność z nakładką Google’a, musi obsługiwać połączenia w paśmie 5 GHz, a nie tylko w standardowym dla WiFi 2,4 GHz.

Android Auto znajduje się nawet na pokładzie najtańszego w Polsce elektryka – zobacz

Przypomnijmy jeszcze tylko, że Android Auto to funkcja pozwalająca “przenieść” ekran smartfonu podłączonego do systemu multimedialnego auta, na ekran pokładowego systemu inforozrywki. Rozwiązanie to jest dość popularne, bo znacznie ułatwia korzystanie np. z Map Google i innych aplikacji mobilnych w samochodzie. Należy jednak pamiętać, że zakres programów obsługiwanych przez nakładkę Google obejmuje tylko część aplikacji, jakie możemy mieć zainstalowane na smartfonie. Zatem jeżeli macie smartfon z systemem Android 11, dwuzakresowym WiFi i wsiadacie do samochodu, którego producent zapewnia o obsłudze nakładki Google’a drogą bezprzewodową, może czas wypróbować?

Total
0
Shares