Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Carrozzeria Pininfarina i jej auta w XXI wieku

Istniejące od 80 lat studio Pininfarina słynie z doskonałych kabrioletów, ale nie tylko takie auta zarysowali projektanci włoskiego studia.

Jedno z najsłynniejszych studiów projektowych świata w branży motoryzacyjnej – Carrozzeria Pininfarina – to firma powstała jeszcze przed II Wojną Światową, w 1930 roku. Od 1952 stale współpracuje z Ferrari (będzie to widać w tym materiale). Postanowiliśmy nasz przegląd projektów tego studia ograniczyć tylko do modeli produkcyjnych i tylko do tych, które pojawiły się na rynku w tym wieku. Zapewniamy – i tak jest co oglądać.

Automobili Pininfarina Battista (2020)

Pininfarina Battista

Zaczynamy od najnowszego projektu Pininfariny. O tym modelu już wspominaliśmy poświęcając mu odrębny materiał, nie jest to co prawda jeszcze auto produkcyjne, ale i tak imponuje. To jednocześnie dowód, że studio Pininfarina jest gotowe i na elektromobilność i na nowoczesne systemy łączności, czyli cały sztafaż technologii związany z szeroko rozumianym pojęciem connected car.

Mitsubishi Lancer (2017)

Mitsubishi Lancer VIII
Mitsubishi Lancer najnowszej, ósmej generacji (fot. User 3204 / Wikimedia)

Choć w gamie aut, których wzornictwo zaprojektowało słynne włoskie studio znajdziemy bardzo wiele supersportowych i luksusowych aut, to projektanci Pininfariny zajmowali się również autami bardziej dostępnymi. Za wygląd najnowszej, ósmej generacji Mitsubishi Lancera odpowiada Sin Ko, jeden z projektantów Pininfariny.

Ferrari California T (2014)

Ferrari California T
Ferrari California T (fot. Thesupermat / Wikimedia)

Ten piękny kabriolet to efekt współpracy produkcyjnego studia Ferrari Styling Centre i Pininfariny. Pod maską podwójnie turbodoładowane, niemal czterolitrowe V8 generujące 560 KM.

Ferrari F12berlinetta (2012)

Ferrari F12berlinetta
Ferrari F12berlinetta (fot. Thesupermat / Wikimedia)

Druga dekada XXI wieku to nie jest czas na olbrzymie jednostki wolnossące pracujące pod karoserią pięknych, sportowych aut. No chyba że mówimy o Ferrari. W tym modelu, zaprojektowanym wspólnie przez producenckie studio i Pininfarinę pracuje potężny, wolnossący V12 o pojemności 6,3 litra.

Ferrari FF (2011)

Ferrari FF
Ferrari FF (fot. Axion23 / Wikimedia)

Kolejny projekt Pininfariny, dość charakterystyczny. FF oznacza “Ferrari Four”, co odnosi się zarówno do czterech miejsc wewnątrz tego auta, jak i do faktu, że moc potężnego V12 przekazywana była na wszystkie cztery koła.

Maserati GranCabrio (2010)

Maserati GranCabrio
Maserati GranCabrio (fot. Jmbjorson / Wikimedia)

Nowsza odmiana Maserati GranTurismo, różniąca się tym, co widać od razu – brakiem dachu. Pininfarina to specjaliści od kabrioletów. Nawet, gdy nie projektowali całych nadwozi, niektórzy producenci zlecali specjalistom włoskiego studia zaprojektowanie (nie chodzi tylko o wygląd, ale i wytrzymałość, inżynierię materiałową itp.) nadwozia danego modelu w wersji cabrio.

Ferrari 458 Italia (2009)

Ferrari 458 Italia
Ferrari 458 Italia (fot. Vauxford / Wikimedia)

Te pięknie linie modelu 458 Italia to efekt współpracy studia Pininfarina i pewnej ręki włoskiego projektanta Donato Coco, znanego m.in. z projektowania modeli marki Citroën, ale kilka nadwozi Ferrari, m.in. powyższe – to również jego pomysły.

Maserati GranTurismo (2007)

Maserati GranTurismo
Maserati GranTurismo (fot. Brian Snelson / Wikimedia)

Wyżej wspomnieliśmy o wersji cabrio, tym razem jej poprzednik. Autorem projektu przekształconego w model produkcyjny, popularny wśród nabywców, którzy mają spory budżet jest Jason Castriota, jeden z projektantów studia Pininfarina.

Alfa Romeo Spider (2006)

Alfa Romeo Spider
Alfa Romeo Spider (fot. Shu1188 / Wikimedia)

To nic innego jak wersja Alfa Romeo Brera tyle, że bez dachu. O ile nadwozie samej Brery zaprojektowała firma Italdesign Giugiaro, o tyle za powstałą dwa lata po Brerze odmianę zapewniającą wiatr we włosach odpowiada już Pininfarina. To kolejne potwierdzenie kompetencji włoskiego studia w zakresie projektowania aut w wersji cabrio.

Ferrari 599 GTB Fiorano (2006)

Ferrari 599 GTB Fiorano
Ferrari 599 GTB Fiorano (fot. Brian Snelson / Wikimedia)

Kolejny piękny grand tourer Ferrari. To również kolejny projekt autorstwa Jasona Castrioty ze studia Pininfarina. Pod maską 6-litrowe V12 i 612 koni mechanicznych chętnych do pracy.

Mitsubishi Colt CZC (2006)

Mitsubishi Colt CZC
Mitsubishi Colt CZC (fot. Rudolf Stricker / Wikimedia)

Mitsubishi Colt to auto segmentu B. W wersji CZC zaprojektowanej przez Kena Okuyamę, projektanta Pininfariny, mamy do czynienia z samochodem, który ma zdejmowany dach. Mitsubishi Colt we Włoszech był również produkowany przez zakłady należące do Pininfariny.

Peugeot 1007 (2005)

Peugeot 1007
Peugeot 1007 (fot. M 93 / Wikimedia)

Trzydrzwiowe, małe, ale bardzo funkcjonalne auto z wyróżniającymi się na tle innych modeli tej klasy, odsuwanymi drzwiami. Ciekawostką jest fakt, że auto w 2007 roku świetnie przeszło testy Euro NCAP, uzyskując drugie miejsce jeżeli chodzi o skuteczność ochrony dorosłych w kabinie pojazdu. A przypomnijmy, projekt auta to nie tylko jego wygląd, ale również cała “mechanika” pracy nadwozia, projekt stref zgniotu, materiały itp.

Ferrari Superamerica (2005)

Ferrari Superamerica
Ferrari Superamerica (fot. Thesupermat / Wikimedia)

Zaprezentowany w 2005 roku projekt Ferrari Superamerica to w istocie wersja convertible zaprojektowanego wcześniej (również w naszej galerii) Ferrari 575M Maranello. Ciekawostką zastosowaną w tym modelu był elektrochromatyczny szklany, nakładany dach. Co znaczy elektrochromatyczny? W zależności od przyłożonego napięcia mógł on zmieniać swoją barwę, bajer.

Ferrari F430 (2004)

Ferrari F430
Ferrari F430 (fot. Rudolf Stricker / Wikimedia)

Sportowe auto Ferrari, następca modelu Ferrari 360. Tak, wiem, pewnie powiecie, że wszystkie Ferrari są sportowe, ale przecież słynna włoska marka miała w swojej ofercie także wiele czteromiejscowych grand tourerów. Tym razem pojazd wyłącznie dwuosobowy.

Ferrari 612 Scaglietti (2004)

Ferrari 612 Scaglietti
Ferrari 612 Scaglietti (fot. Alexander Prévot / Wikimedia)

Z jednej strony łagodnie nachylająca się maska, z drugiej ostre niczym miecz samurajski przetłoczenia z boku. Czyja to ręka projektowała? W sumie podpowiedzieliśmy – tak, to projekt Kena Okuyamy. Pod maską tego 2+2 coupe pracuje 533-konne V12.

Ford StreetKa (2003)

Ford StreetKa
Ford StreetKa (fot. Vauxford / Wikimedia)

Kolejne potwierdzenie kompetencji studia Pininfarina jeżeli chodzi o projektowanie samochodów z odkrytym dachem. O ile Ford Ka jest całkiem zgrabnym miejskim autkiem, to wersja zaprojektowana przez włoskich specjalistów jest zdecydowanie bardziej rozrywkowa.

Maserati Quattroporte (2003)

Maserati Quattroporte V
Maserati Quattroporte (fot. Alexandre Prévot / Wikimedia)

Wygląd piątej generacji luksusowego Maserati Quattroporte to kolejny projekt japońskiego projektanta Kena Okuyamy pracującego dla studia Pininfarina. Pod maską silnik Ferrari i napęd na tył.

Ferrari 575M Maranello (2002)

Ferrari 575M Maranello
Ferrari 575M Maranello (fot. Ed Callow / Wikimedia)

Wyróżniające się swoim wzornictwem nawet wśród Ferrari. Model 575M Maranello to projekt autorstwa Lorenzo Ramaciottiego z – jakżeby inaczej – Pininfariny. Choć w gruncie rzeczy mamy do czynienia z nieznacznie zmodyfikowanym modelem 550 Maranello, to drobne zmiany okazały się nader trafione. To jeden z najlepiej sprzedających się modeli słynnej włoskiej marki.

Enzo Ferrari (2002)

Enzo Ferrari
Enzo Ferrari (fot. Axion23 / Wikimedia)

O ile powstałe w tym samym roku Ferrari 575M Maranello wyróżnia się wśród Ferrari to widoczny na powyższym zdjęciu model jest wyjątkowy w ogóle wśród supersamochodów. W swoim czasie był to jeden z najbardziej technologicznie zaawansowanych samochodów dopuszczonych do ruchu na drogach publicznych. Szerokimi garściami inżynierowie czerpali z doświadczeń Formuły 1. Nadwozie pojazdu wykonane jest z włókna węglowego, hamulce to kompozyt ceramiczny wzmocniony włóknem węglowym. W zasadzie auto było nawet pod niektórymi względami lepsze niż Formuła 1, bo nie miało ograniczeń nakładanych na bolidy F1, w efekcie w Enzo Ferrari wykorzystano np. niedozwoloną w bolidach F1 aktywną aerodynamikę. Przy prędkości 299 km/h system aerodynamiczny pojazdu generuje niemal 800 kg siły docisku (ponad 7600 niutonów)

Daewoo Lacetti (2002)

Daewoo Lacetti sedan
Daewoo Lacetti sedan (TuRbO_J / Wikimedia)

Pininfarina zaprojektował sedana, hatchback to już robota wspominanego przez nas wcześniej Italdesign Giugiaro. Lacetti w wersji sedan, zaprojektowane właśnie przez Pininfarinę, to pierwszy model Daewoo, który w 2002 roku zadebiutował w Korei po przejęciu rodzimej marki przez General Motors.

Hyundai Matrix (2001)

Hyundai Matrix
Hyundai Matrix (fot. Rudolf Stricker / Wikimedia)

W porównaniu to wielu wcześniejszych projektów autorstwa Pininfariny, wymienionych w niniejszym materiale wprowadzony na rynek w 2001 miejski minivan Hyundaia za piękny nie jest, ale w przypadku tego typu modeli bardziej liczyła się funkcjonalność.

Ferrari 550 Barchetta Pininfarina (2000)

Ferrari 550 Barchetta Pininfarina
Ferrari 550 Barchetta Pininfarina (Mr.choppers / Wikimedia)

Produkowane od 1996 roku Ferrari 550 w 2000 roku doczekało się limitowanej wersji Barchetta Pininfarina w odmianie jako roadster. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że Pininfarina umie w kabriolety?

Total
0
Shares