Co pod maską?
Do Tarraco trafił układ napędowy znany z innych modeli koncernu. Testowaliśmy np. ŠKODA OCTAVIA RS 1.4 TSI iV z takimi parametrami. Pod maską SUV-a znajduje się napęd hybrydowy plug-in łączący silnik benzynowy 1,4 litra TSI 150 KM z napędem elektrycznym 85 kW i sześciobiegową dwusprzęgłową skrzynią DSG. Układ napędowy zapewnia łączną moc 245 KM i moment obrotowy 400 Nm. Energia elektryczna jest przechowywana w akumulatorze litowo-jonowym o pojemności 13 kWh umieszczonym nisko w tylnej części SUV-a. Od 0 do 100 km/godz. SEAT Tarraco e-HYBRID rozpędza się w zaledwie 7,5 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 205 km/godz.
Pełny potencjał hybrydy
Hybrydowe Tarraco może być napędzane wyłącznie energią elektryczną do osiągnięcia prędkości 140 km/godz. Model zapewnia również zasięg około 49 km (WLTP), zużywając jedynie energię zgromadzoną w akumulatorach – w praktyce wiemy, że auto pracuje w trybie czystoelektrycznym przez ok 25 km, potem jedzie jako hybryda spalając ok. 2 l benzyny na 100 km. Przy konieczności dłuższych podróży SEAT Tarraco e-HYBRID wykorzystuje zarówno silnik elektryczny, jak i benzynowy, dzięki czemu może zapewnić zasięg do 720 km bez konieczności tankowania.
Pełna kontrola
Tak jak pisaliśmy samochód zawsze uruchamia się w trybie całkowicie elektrycznym, jeśli tylko poziom naładowania akumulatorów na to pozwala. System przełączy się automatycznie na tryb hybrydowy, kiedy pojemność baterii spadnie poniżej określonego poziomu lub jeśli prędkość pojazdu przekroczy 140 km/godz. Kierowca ma również możliwość ustalenia pożądanego stopnia naładowania akumulatorów w trybie Hybrid. W przypadku, gdy napęd elektryczny rozładuje akumulator do określonego poziomu, układ przełącza się samoczynnie w tryb hybrydowy. Uzupełnienie akumulatorów poprzez port ładowania umieszczony z przodu samochodu zajmuje 3,5 godziny przy użyciu ładowarki o mocy 3,6 kW lub 5 godzin przy użyciu systemu domowego o mocy 2,3 kW. Zobacz też jak sprawuje się taki napęd w Škodzie Superb iV Sportline.
SEAT Connect
System SEAT Connect, dostępny również z poziomu urządzenia mobilnego, pozwala sprawdzić informacje m.in. o aktualnej lokalizacji auta czy stanie pojazdu, w tym otwartych drzwiach lub włączonych światłach. W razie użyczenia samochodu innemu kierowcy właściciel może otrzymać powiadomienie, gdy samochód przekroczy określoną prędkość. Właścicielom modeli hybrydowych SEAT zapewnia również możliwość zdalnego kontrolowania procesu ładowania pojazdu przez e-Managera. Z poziomu aplikacji można również sterować klimatyzacją. Samochód może być ogrzewany nawet przez 30 minut, a system działa przy temperaturze zewnętrznej od -15°C do 22°C.
Cena Tarraco e-HYBRID w Polsce
Nowy SEAT Tarraco e-HYBRID jest już dostępny w polskich salonach hiszpańskiej marki. Ceny modelu w wersji wyposażenia Xcellence zaczynają się już od 2 235 złotych netto miesięcznie przy wyborze leasingu SEAT Financial Servies lub 182 900 złotych brutto w przypadku jednorazowej płatności. SEAT Tarraco e-HYBRID jest oferowany z kompletem sprawdzonych systemów bezpieczeństwa, takich jak adaptacyjny tempomat czy asystent parkowania. W standardowym wyposażeniu modelu znajdziemy również m.in. asystent pasa ruchu Lane Assist czy system kontroli odstępu Front Assist, który wykrywa również rowerzystów i pieszych. Zestaw opcjonalnych systemów i asystentów pozwoli dostosować samochód do własnych potrzeb. Przykładowo osoby, które często przewożą coś na holu, mogą postawić na Trailer Assist, system wspierający kierowcę podczas cofania i parkowania z przyczepą.