Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Gdzie jest najtańsze i najdroższe ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to jedyne, absolutnie obowiązkowe jakie powinien posiadać każdy właściciel auta. Ceny polis potrafią być bardzo różne.
Ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie OC to jedyne naprawdę obowiązkowe ubezpieczenie w Polsce, chroni ofiary zdarzeń drogowych, ale też… majątek sprawcy (fot. Shutterstock)

Jak informuje serwis ubea.pl, w całym kraju obserwuje się ostatnio spadki cen OC. Eksperci ubea.pl sprawdzili jak kształtują się ceny obowiązkowych polis ubezpieczenia OC w 18 miastach w Polsce.

Oczywiście powszechnie wiadomo, że na wpływ ceny polisy OC ma wpływ nie tylko region, ale też np. wiek kierowcy, doświadczenie, historia (wypadkowość) itp. Dlatego zestawienie cen za obowiązkowe ubezpieczenie OC w różnych lokalizacjach uwzględnia kwoty proponowane dla trzech różnych wariantów, czyli trzech różnych, hipotetycznych kierowców.

  • wariant 1 – młody i niedoświadczony kierowca, przyjęto wiek 23 lat i założenie, że jest to pierwsze OC kupowane przez hipotetycznego kierowcę.
  • wariant 2 – kierowca w wieku 32 lat, który w ostatnim roku po dobrych i bezszkodowych latach spowodował kolizję.
  • wariant 3 – kierowca doświadczony, czterdziestokilkuletni, który nigdy nie spowodował szkody, ma z tytułu bezszkodowej jazdy maksymalne zniżki.

Dodatkowo, aby na różnicę w cenach nie wpłynął rodzaj i model auta, przyjęto, że wszyscy trzej hipotetyczni kierowcy poruszają się Škodą Fabią III Kombi z 2015 roku. Wyniki przedstawia poniższa tabela:

Porównanie cen polis w miastach wojewódzkich (źr. danych – ubea.pl)

Najdroższe i najtańsze miasto: Wrocław i Rzeszów

Ubezpieczenie
Młodzi mieszkańcy Wrocławia, którzy zdecydują się na własne auto i muszą wykupić OC, zapłacą najwięcej (fot. Shutterstock)

Wrocław był jedynym miastem, w którym cena polisy za ubezpieczenie OC, w najmniej korzystnym wariancie typu “młody, niedoświadczony kierowca” przekroczyła 3000 zł. Na drugim biegunie zakresu cen w polskich miastach uplasował się Rzeszów – tam ten sam kierowca zapłaciłby poniżej 2000 zł. Rzeszów to jedyne z badanych miast, które zeszło w najmniej korzystnym wariancie poniżej tej granicy cenowej.

Warto też zaznaczyć jeszcze jedną istotną rzecz, na którą zwracają analitycy Ubea.pl. Porównanie kwietniowych wyników z cenami odnotowanymi w styczniu 2021 r. pokazuje, kierowcy bez żadnej szkody, lub doświadczeni, ale z niedawną stłuczką mogą mieć powody do zadowolenia. W ich przypadku odnotowano bowiem w miastach wojewódzkich wyraźne spadki cen OC. Zupełnie inaczej jest w przypadku młodych, niedoświadczonych kierowców – tutaj ceny wszędzie poszły w górę. Pamiętajmy też, że agenci ubezpieczeniowi często zachęcają klientów do “doposażenia” bazowego OC w dodatkowe “opcje” (de facto: dodatkowe typy polis ubezpieczeniowych), więcej na ten temat znajdziecie w naszym poradniku o ubezpieczeniach.

Total
0
Shares