Od 20 maja obowiązują w Polsce nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym regulujące status prawny m.in hulajnóg elektrycznych i innych UTO (urządzeń transportu osobistego). Tymczasem 31 sierpnia 2021 roku wchodzi w życie rozporządzenie Minstra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 lipca br., które poszerza zakres wykroczeń, za które może karać nie tylko policja, ale również strażnicy miejscy czy gminni.
Zatem o ile do 30 sierpnia karę za nieprzepisowe zachowanie na hulajnodze korzystający z niej użytkownik może otrzymać wyłącznie od policji, to później się to zmieni, właśnie dzięki nowym uprawnieniom, które otrzymają strażnicy miejscy i gminni. W praktyce oznacza to, że np. jadąc hulajnogą po chodniku (co jest dopuszczalne w przypadku braku innej drogi, bardziej odpowiedniej dla UTO, np. ścieżki rowerowej) z prędkością znacznie większą od prędkości poruszających się pieszych, straż miejska będzie mogła ukarać użytkownika hulajnogi lub innego UTO mandatem.
Nowy zakres wykroczeń “obsługiwanych” przez straże miejskie i gminne nie dotyczy tylko hulajnóg, ale również rowerzystów. Strażnicy będą mogli karać mandatami za wszystkie wykroczenia przeciwko zaktualizowanym 20 maja przepisom ruchu drogowego, dotyczącym poruszania się hulajnóg, UTO czy rowerzystów po drogach publicznych. Pełny tekst rozporządzenia znajdziecie w Internetowym Systemie Aktów Prawnych.