Koreańska marka zaprezentowała dziś zupełnie nowy model – Hyundai Bayon. To najmniejszy członek powiększającej się rodziny SUV-ów koreańskiego producenta. Tym samym na rynku debiutuje auto konkurujące bezpośrednio z takimi modelami jak Nissan Juke, Seat Arona czy Renault Captur. Czym wyróżnia się Hyundai Bayon?
Podczas prezentacji przedstawiciele producenta podkreślali, że nowy model to auto zaprojektowane pod europejskie gusta. Nic dziwnego, crossovery i SUV-u segmentu B cieszą się na Starym Kontynencie sporym wzięciem, zatem i Koreańczycy chcą uszczknąć kawałek tego trudnego, ale i lukratywnego tortu. Pochodzenie nazwy również jest europejskie, Bayon to słowo zainspirowane europejską stolicą kraju Basków – francuskim miastem Bayonne.
„Wraz ze wzrostem popularności SUV-ów na całym świecie, Hyundai dostrzegł zapotrzebowanie na model, który będzie zwinnie poruszać się po europejskich miastach, a jednocześnie zapewni wystarczająco dużo miejsca, aby zaspokoić potrzeby Klientów. Wiodące w swojej klasie funkcje łączności i bezpieczeństwa oraz charakterystyczny design sprawiają, że BAYON wyróżnia się w swoim segmencie.” – powiedział Andreas-Christoph Hofmann, Wiceprezes ds. Marketingu i Produktu w Hyundai Motor Europe.
Hyundai Bayon – wygląd
Nowy model wyróżnia się trzyczęściowymi światłami głównymi, światła do jazdy dziennej i pozioma linia wlotu powietrza mają optycznie poszerzać auto, a dolna listwa ochronna przydaje autu charakteru SUV-a – przynajmniej zdaniem producenta. Auto może być posadowione na 15-calowych felgach stalowych w najtańszej opcji, dostępne są również 16 i 17-calowe obręcze ze stopów lekkich. Długość nadwozia to 4180 mm, szerokość 1775 mm, wysokość 1490 mm (w przypadku 17-calowych kół – okrągłe 1500 mm). Rozstaw osi wynosi 2580 mm. Prześwit tego auta jest uzależniony od rozmiaru kół, przy założeniu największych, 17-calowych obręczy wynosi 183 mm.
Z tyłu, światła w kształcie strzał (tak je nazywa producent) podkreślają dynamicznie wyglądające słupki. Cienka pozioma linia łącząca tylne światła podkreśla szerokość i łączy tył z bokiem. Mocna część tylna i wizualnie wydłużona tylna szyba dają początek wyjątkowej i wyrazistej konstrukcji całego tyłu. W pełni ledowe reflektory i kierunkowskazy dopełniają nowoczesnego wyglądu samochodu. Dostępnych jest w sumie dziewięć kolorów nadwozia, w tym nowy, Mangrove Green (widoczny na zdjęciach), a także kontrastowy dach w kolorze Phantom Black, opcjonalny dla kilku kolorów nadwozia (również na sfotografowanym egzemplarzu).
Hyundai Bayon – kokpit i wnętrze
Wnętrze jest definiowane przez szereg urządzeń komunikacyjnych, w tym 10,25-calowy cyfrowy zestaw wskaźników i 10,25-calowy system multimediów i nawigacji lub 8-calowy wyświetlacz systemu info-rozrywki. Pasażerowie mogą czerpać korzyści z nastrojowego oświetlenia LED zastosowanego w obszarach stóp pasażera z przodu, wnękach drzwi i uchwytach drzwi przednich, a także w schowku pod konsolą środkową. Wyświetlacz 8-calowy jest dostępny z bezprzewodowym Apple CarPlay i Android Auto. Hyundai podczas premiery chwalił się, że jest pierwszym producentem samochodów, który wprowadził tą bezprzewodową opcję w samochodzie tej wielkości.
Dwa porty USB dla pasażerów z przodu i jeden z tyłu umożliwiają jednoczesne ładowanie do trzech urządzeń. Jeden z przednich portów pozwala również na przesyłanie danych, umożliwiając pasażerom podłączenie telefonu do systemu informacyjno-rozrywkowego pojazdu. Całości dopełnia najwyższej jakości system dźwiękowy Bose, zapewniając pasażerom wysokiej jakości wrażenia dźwiękowe.
Bayon został wyposażony w najnowszą wersję systemu Hyundai Bluelink, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z usług Connected Car. Najnowszy Bluelink obejmuje takie usługi, jak informacje o ruchu drogowym czy nową funkcję profilu użytkownika. Nowością w tej generacji Bluelink jest integracja kalendarza. Kierowca może teraz odtworzyć swój kalendarz Google lub Apple w systemie multimediów pojazdu. Jeśli termin kalendarza ma również adres, można go zaimportować bezpośrednio do systemu nawigacyjnego pojazdu. Ponadto Klienci mogą zdalnie zlokalizować, zablokować i odblokować swój samochód za pomocą aplikacji Bluelink lub sprawdzić informacje o pojeździe, takie jak wymagany przegląd lub poziom paliwa.
Bagażnik nowego miejskiego SUV-a z Korei Południowej ma pojemność 411 litrów i z tego co zdołaliśmy zorientować się podczas prezentacji jest foremny, a złożenie oparć kanapy tworzy płaską przestrzeń ładunkową.
Co pod maską?
Pod maską znajdziemy znane, ale zmodernizowane silniki T-GDi (korzysta z nich również KIA) z turbodoładowaniem. Promowanym przez producenta napędem jest 100-konny 1.0 T-GDi, który może być łączony z 6-biegowym manualem lub 7-biegową dwusprzęgłówką automatyczną (7DCT). W tańszej opcji bazowym napędem jest wolnossący motor benzynowy 1.2 MPi o mocy 84 KM łączony z 5-biegową manualną przekładnią. Nowy model został również wyposażony w unikalną zdaniem producenta technologię CVVD (Continuously Variable Valve Duration) firmy Hyundai, która reguluje czas otwierania i zamykania zaworu w zależności od warunków jazdy. Technologia CVVD ma optymalizować osiągi silnika poprawiając oszczędność paliwa. Hyundai Bayon to też pierwszy SUV Koreańczyków wyposażony w funkcję międzygazu, wcześniej zarezerwowaną dla sportowych modeli Hyundaia. Funkcja synchronizuje silnik z wałem wyjściowym, umożliwiając płynniejsze lub bardziej sportowe redukcje biegów. Będzie dostępny dla silnika 1.0 T-GDi w połączeniu z 7DCT dla wszystkich trybów jazdy.
Bogata asysta kierowcy
Nie byliśmy specjalnie zaskoczeni bogatym zestawem systemów cyfrowego wsparcia kierowcy. Lista możliwych asystentów obejmuje aż 15 pozycji zintegrowanych w ramach systemu Hyundai SmartSense:
- Asystent utrzymywania pasa ruchu (LKA)
- Asystent podążenia na pasie ruchu (LFA)
- Inteligentny tempomat bazujący na danych systemu nawigacji (NSCC)
- Inteligentne ostrzeganie o ograniczeniach prędkości (ISLA)
- Asystent świateł drogowych (HBA)
- Asystent unikania kolizji czołowych (FCA) z wykrywaniem pieszych i rowerzystów
- System monitorowania uwagi kierowcy (DAW)
- System ostrzegania o odjechaniu poprzedzającego pojazdu (LVDA)
- System monitorowania tylnej kanapy (ROA)
- System monitorowania martwego pola (BCW)
- Asystent monitorowania martwego pola (BCA)
- Asystent unikania kolizji podczas parkowania (PCA-R)
- System unikania kolizji podczas cofania (RCCW)
- Asystent unikania kolizji podczas cofania (RCCA)
- Asystent parkowania (PA)
Ceny nowego modelu nie zostały jeszcze ujawnione, jednak biorąc pod uwagę z jakimi modelami konkuruje Bayon, siłą rzeczy auto nie może być od nich znacząco droższe.