Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Jeep Compass – europejski debiut

Nowy Jeep Compass to unowocześnione technologie, autonomia 2 poziomu, 5 wersji silnikowych i 5 wersji wyposażenia
Nowy Jeep Compass
Nowy Jeep Compass (fot. materiały prasowe producenta)

Dziś oficjalnie zadebiutował nowy Jeep Compass w Europie. Dla klientów ze Starego Kontynentu pojazd budowany jest we włoskich zakładach w Melfi. Stellantis, dla którego jest to pierwsza premiera Jeepa w Europie, podkreśla że w nowym modelu “zmieniono bardzo wiele”. My widzimy, że to wciąż Jeep. Auto rozpoznawalne w każdym zakątku globu bez względu na warunki atmosferyczne. Jednak po premierowym pokazie (oczywiście wirtualnym) poza modyfikacjami wzornictwa nie zmieniającymi rozpoznawalności marki, sporo zmieniono na pokładzie, mamy też szerszą gamę napędów i hybrydę plug-in.

Nowy Jeep Compass zaprezentowany został przez Antonellę Bruno, dyrektorkę marki Jeep w Europie. Jej zdaniem wprowadzony jako pierwszy przez Grupę Stellantis Jeep w Europie ma doskonale trafiać w europejskie gusta dzięki umiejętnemu połączeniu off-roadowego charakteru stanowiącego DNA marki z typowo miejskimi potrzebami Europejczyków, którzy coraz częściej wybierają auta segmentu C-SUV, czyli kompaktowe SUV-y.

Impulsem do odświeżenia gamy Jeepa Compassa są wyniki sprzedaży. Wprowadzony w 2017 kompaktowy SUV tej marki okazał się najlepiej sprzedającym się modelem w gamie Jeepa na rynku europejskim. Model Compass ma aż ponad 40-procentowy udział w sprzedaży aut Jeepa w Europie.

Jednostki napędowe

Nowy Jeep Compass
Nowy Jeep Compass otrzyma 5 różnych wariantów napędów: silniki benzynowe, diesla i hybryda plug-in (fot. materiały prasowe producenta)

Nowy Jeep Compass oferowany będzie z wariantach z napędem benzynowym, diesla i hybrydowym. Gama silników benzynowych obejmuje czterocylindrowy silnik turbo GSE o pojemności 1,3 litra z dwoma poziomami mocy: 130 KM i 270 Nm maksymalnego momentu obrotowego w połączeniu z sześciobiegową manualną skrzynią biegów lub 150 KM i 270 Nm maksymalnego momentu obrotowego w połączeniu z sześciobiegową dwusprzęgłową skrzynią automatyczną DDCT (Dual Dry Clutch Transmission). Obie opcje benzynowe mają napęd na przednie koła.

Uzupełnieniem oferty silników spalinowych jest 1,6-litrowy silnik wysokoprężny. Diesel jest odświeżoną wersją 1,6-litrowego silnika Multijet II, który obecnie osiąga moc 130 KM przy 3750 obr/min i moment obrotowy 320 Nm przy 1500 obr/min, zestawioną z sześciobiegową manualną skrzynią biegów i napędem na przednie koła. W porównaniu z silnikiem wysokoprężnym o pojemności 1,6 litra, dostępnym w poprzednim modelu, moc wzrosła o 10 KM, co przekłada się na korzyści zarówno w zakresie zużycia paliwa (niższe o 10%), jak i emisji CO2 (11 g/km mniej w cyklu WLTP).

Nowy Jeep Compass
Wersje hybrydowe to najmocniejsze odmiany nowego Compassa (fot. materiały prasowe producenta)

Gama hybryd plug-in jest oferowana z dwoma poziomami mocy. 1,3-litrowy silnik turbo zapewnia w wersjach hybrydowych moc 130 KM lub 180 KM, a wsparty 60 KM wytwarzanymi przez silnik elektryczny daje łącznie do dyspozycji 190 KM (wersja Longitude i Limited) lub 240 KM (wersje Trailhawk i S). Jeśli chodzi o moment obrotowy, silnik elektryczny zapewnia moment o wartości 250 Nm, natomiast silnik spalinowy 270 Nm. Dzięki połączeniu silnika spalinowego i elektrycznego, nowy Compass 4xe gwarantuje dobre osiągi, przyspieszając od zera do 100 km/h w około 7,5 sekundy (w zależności od wersji), osiągając maksymalną prędkość 130 km/h przy zasilaniu wyłącznie elektrycznym, która wzrasta do 200 km/h w trybie hybrydowym. Akumulator trakcyjny napędzającego tylną oś silnika elektrycznego ma pojemność 11,4 kWh, można go ładować ze zwykłego domowego gniazdka z dwóch typów oferowanych przez Jeepa Wallboksów i z publicznych ładowarek

Modele 4xe są zdaniem producenta również idealnymi samochodami do jazdy w mieście, dzięki technologii hybrydowej plug-in, która w całkowicie elektrycznym trybie pozwala na podróżowanie z zerową emisją zanieczyszczeń i średnim zasięgiem 47 do 49 km (cykl WLTP), w zależności od wersji. Na dłuższych trasach, w przypadku silnika spalinowego, średnia emisja CO2 wynosi od 44 do 47 g/km w trybie hybrydowym (cykl WLTP), w zależności od wersji, natomiast w przypadku dłuższej jazdy terenowej, dwa silniki elektryczne tworzące pętlę Powerloop, zapewniają stały dostęp do napędu eAWD, by bez obaw móc stawiać czoła najbardziej ekstremalnym przygodom.

Nowy Jeep Compass – connected car, system Unonnect i autonomia poziomu 2

Nowy Jeep Compass
Wnętrze nowego Jeepa Compassa (fot. materiały prasowe producenta)

Do najważniejszych elementów cyfrowego wyposażenia nowego Compassa należą cyfrowy zestaw wskaźników z wyświetlaczem o przekątnej 10,25” Full HD, systemem Uconnect 5 z ekranami dotykowymi o przekątnych od 8,4” do 10,1” umieszczony nieco wyżej i przeniesiony bardziej na środek deski rozdzielczej, dzięki czemu kierowca może pozostać lepiej skupionym na drodze. Mocy obliczeniowej elektronice pokładowej dostarczy nowy, pięciokrotnie szybszy procesor, system operacyjny Android z bezprzewodową integracją ze smartfonem i aplikacjami  Apple CarPlay i Android Auto, interaktywna nawigacja 3D TomTom i funkcja rozpoznawania naturalnej mowy (Amazon Alexa – dla Polaków wciąż pozostaje jedynie technologiczną ciekawostką z powodu braku znajomości naszego języka) oraz z usługami Uconnect.

Nowy Compass jest pierwszym samochodem Jeepa w Europie oferującym autonomiczną jazdę na poziomie 2 i jest wyposażony w standardzie w całej gamie w systemy ADAS (systemy wsparcia kierowcy) najnowszej generacji. Należą do nich: system rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition) czytający i interpretujący znaki drogowe; inteligentny asystent prędkości (Intelligent Speed Assist) automatycznie dostosowujący prędkość do zalecanych limitów i szybkości aut poprzedzających; system wykrywania senności kierowcy (Drowsy Driver Alert) ostrzegający kierowców, gdy ich uwaga słabnie lub gdy nadchodzi senność; oraz system automatycznego hamowania awaryjnego (Automatic Emergency Braking) z funkcją rozpoznawania pieszych i rowerzystów, który spowalnia pojazd aż do całkowitego zatrzymania, aby uniknąć (lub złagodzić) ewentualną kolizję. Jednakże najważniejszą nową funkcją zdaniem producenta jest asystent jazdy na autostradzie (Highway Assist), łączący tempomat adaptacyjny i asystenta pasa ruchu, aby automatycznie dostosowywać prędkość i tor jazdy pojazdu. W ten sposób samochód automatycznie pozostaje na środku pasa, w rozsądnej odległości od pojazdu poprzedzającego. Jednocześnie poinformowano, że Highway Assist trafi do nowego Jeepa Compassa w drugiej połowie bieżącero roku.

Wersje wyposażenia i cena wejścia

Nowy Jeep Compass
Topowa i najbardziej wszechstronna odmiana: Jeep Compass Trailhawk (fot. materiały prasowe producenta)

Nowy Jeep Compass oferowany będzie z pięcioma poziomami wyposażenia: Sport, Longitude, Limited, S i topowej wersji Trailhawk. Klienci będą mogli wybrać również pięć różnych kombinacji jednostek napędowych (benzyna, diesel, hybryda plug-in), trzy kombinacje skrzyń biegów (sześciostopniowy manual, automat dwusprzęgłowy lub sześciostopniowy automat zwykły). Do tego napęd na przednią oś lub na wszystkie 4 koła.

Sport jest wersją podstawową i w standardzie wyposażona jest ona w system informacyjno-rozrywkowy z 8,4” ekranem z bezprzewodową integracją ze smartfonem, reflektory full LED, tylne czujniki parkowania, fotele z tkaniny i 16” felgi aluminiowe.

W wersji Longitude dodano światła przeciwmgielne LED, 17” felgi aluminiowe, relingi dachowe, dwustrefową automatyczną klimatyzację, kamerę cofania oraz kolorowy, 7”, konfigurowalny wyświetlacz TFT w zestawie wskaźników. Wersja Limited oferuje w standardzie tempomat adaptacyjny, 18” felgi aluminiowe, przednie i boczne czujniki parkowania z funkcją automatycznego parkowania, system bezkluczykowy Keyless Enter & Go, deskę rozdzielczą obszytą skórą Nappa, nowy, 10,25”, w pełni cyfrowy zestaw wskaźników oraz system Uconnect z nowym, 10,1” ekranem dotykowym.

Wyższy poziom wyrafinowania i specyfikacji technicznej znajdziemy w wersji S – ta wersja wyposażenia oferuje światła full-LED, przednie zderzaki wraz z wlotami powietrza w kolorze nadwozia, 19” aluminiowe felgi, nową, otwieraną bez użycia rąk klapę bagażnika oraz skórzane fotele z elektryczną regulacją w ośmiu płaszczyznach.

Wreszcie, gamę dopełnia Trailhawk – specjalna wersja terenowa z napędem 4×4 Trail-Rated, który wyróżnia się muskularnym, śmiałym wyglądem i oferuje specjalne wyposażenie do jazdy w terenie. Wyposażona jest w wysokiej klasy zawieszenie oraz wzorcowe wartości kątów terenowych: kąt natarcia 30,4°, kąt zejścia 33,3°, kąt rampowy 20,9° i prześwit 21,3 cm. Standardem w Trailhawk jest również system zarządzania trakcją Selec-Terrain z pięcioma trybami, które obejmują specjalny tryb Rock, dostępny wyłącznie w tej wersji.

Ceny w Polsce zaczynają się od 99 900 PLN za model benzynowy z silnikiem 1.3 o mocy 130 KM w wersji Longitude. Pierwszą wersją nowego Compassa, która pojawi się na rynku europejskim, będzie edycja specjalna „80th Anniversary”. Ten jubileuszowy model wyróżniają jubileuszowe emblematy i 18” aluminiowe felgi. Edycja specjalna „80th Anniversary” wyposażona jest w reflektory full LED oraz obręcze kół, grill, dolny pas nadwozia, obudowy lusterek bocznych i bagażnik dachowym wykończone w kolorze Neutral Grey. Akcenty w kolorze błyszczącej czerni zdobią dolne panele, nadkola, dach oraz oprawy świateł przeciwmgielnych. 

Total
0
Shares